Jak korzystnie płacić za granicą?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Polacy coraz częściej korzystają z zagranicznych podróży. Nasz kraj posiada indywidualną walutę, którą możemy płacić jedynie w Polsce. Z tego powodu, każdy wyjazd za granicę będzie wymagał od nas wymiany waluty. Obecnie istnieje wiele metod, dzięki którym za złotówki można kupić prawie dowolną walutę innego kraju.

Koszt takich transakcji jest jednak bardzo zróżnicowany, co powoduje, że w przypadku większej sumy zakupionych pieniędzy możemy wiele zyskać lub stracić. Jaki jest więc najlepszy sposób na wymianę waluty?

Wymiana gotówki w kantorze

Kantor jest nadal jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod wymiany waluty. Możemy bowiem po prostu, odwiedzając jedynie odpowiedni punkt wymiany, zakupić interesującą nas walutę. Należy jednak mieć się na baczności, ponieważ kantor sprzedaje daną walutę po większym kursie niż ją zakupił. Jest to więc oczywiście zarobek kantoru, dzięki któremu może funkcjonować. Czasami jednak można znaleźć bardzo atrakcyjną ofertę z której warto skorzystać. Na dłuższy czas przed wyjazdem należy monitorować kursy walut oczekując najlepszego momentu. Musimy również pamiętać, żeby unikać kantorów na lotniskach lub położonych blisko granicy. Tam bowiem najczęściej natkniemy się na najwyższe kursy wymiany waluty.

Wirtualne kantory

Całkiem nowym sposobem na wymianę waluty jest kantor wirtualny. Istnieje dzisiaj wiele firm zajmujących się typ sposobem kupna i sprzedaży walut. Cały proces polega na tym, że przelewamy pewną kwotę w złotówkach na nasze specjalnie utworzone konto w wirtualnym kantorze. Następnie wybieramy walutę jaka nas interesuje i podajemy jaką kwotę chcemy wymienić. Jeżeli chodzi o kurs wymiany, to w tym przypadku istnieją dwa rozwiązania. Możemy bowiem sami podać kurs jaki nas interesuje i poczekać na chętna osobę, która go zaakceptuje. W drugim przypadku, możemy zaakceptować średni kurs podany przez wirtualny kantor. Po zaakceptowaniu oferty wykonujemy przelew na nasze konto walutowe, gdzie po chwili pojawią się pieniądze w interesującej nas walucie. Należy pamiętać, że za całą operację pobierana jest prowizja nałożona przez wirtualny kantor. Jest ona na szczęście nie wysoka i wynosi najczęściej poniżej 1 procenta. Jednym z największych atutów wirtualnych kantorów jest wygoda korzystania. Nie trzeba bowiem fizycznie odwiedzać punktu na mieście. Całą operację przeprowadzimy w naszym wygodnym fotelu, a do jej realizacji potrzebujemy jedynie dostępu do Internetu.

Karty walutowe czyli kak korzystnie płacić za granicą?

Płatność kartą zagranicą

Od kilku lat w Polsce istnieje możliwość założenia konta walutowego. Najczęściej banki skłonne są do utworzenia takiego rachunku w dolarach, euro lub funtach. Dodatkowo w przypadku posiadania takiego konta otrzymujemy kartę, która obsługuje dana walutę. Konto walutowe posiada wiele zalet do których należą między innymi :

  1. Brak opłat za prowadzenie oraz otwarcie konta w większości banków
  2. Niska i jednorazowa opłata za wydanie karty walutowej, która jest ważna kilka lat
  3. Możliwość wybrania gotówki za pomocą karty walutowej za granicą

Warto jednak też wspomnieć o kilku wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim wysoki spread, który wynosi około 6 procent. Jest to różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Oczywiście sprzedaż danej waluty jest droższa niż w przypadku, kiedy chcielibyśmy ją zakupić. Czasami też banki określają stała co miesięczną opłatę za kartę walutową. Wynosi ona najczęściej symboliczne 1 Euro, lecz w przypadku, kiedy wyjeżdżamy za granicę raz do roku, może się okazać, że ponosimy niepotrzebny i dodatkowy koszt. W zależności od banku najczęściej pobierana jest prowizja za każdą wypłatę z bankomatu. Opłata może wynieść około 2 Euro za każdą wykonaną przez nas transakcję. Okazuje się też, że przelewy w obcej walucie niezależnie od tego czy wykonany w kraju czy zagranicą, jest dodatkowo płatny. Koszt najczęściej wynosi około 0,5 procent kwoty transakcji lub w przypadku małych kwot – 20 złotych za przelew.

Wypłata gotówki za granicą

Jedną z najwygodniejszych metod uzyskiwania waluty innego kraju jest po prostu jej wypłata w bankomacie. Dzięki temu podczas zagranicznej podróży, możemy wybrać tylko tyle pieniędzy ile nam potrzeba. Nie zostanie nam więc nadmiar gotówki w obcej walucie, która będzie nam zbędna a jej wymiana w kantorze mało opłacalna. Niestety taka operacja obarczona jest dużymi prowizjami. Nasz bank może bowiem naliczyć nam opłatę za przewalutowanie, opłatę za wypłatę z bankomatu poza granicami naszego kraju oraz opłatę „Surcharge” dodawana przez operatora. W skrajnych przypadkach całkowity koszt dodatkowych prowizji może wynieść nawet kilkadziesiąt procent kwoty wybieranej w bankomacie.

Podsumowanie

Jak korzystnie płacić za granicą? Płatności za granicą jak się okazują mogą być obarczone wieloma dodatkowymi prowizjami. Najlepiej jest korzystać więc z kart walutowych, które posiadają najmniej dodatkowych opłat. Jeżeli chcemy wymienić walutę na inną, warto skorzystać z wirtualnych kantorów. Spread jest bowiem zdecydowanie najmniejszy, a więc cała transakcja najkorzystniejsza.

Czytaj również

Oceń: