Konto Walutowe

- w jakim banku?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

3 udostępnij na FB

Komu, posiadanie konta walutowego może przynieść najwięcej korzyści? Czy warto je zakładać, udając się jedynie raz w roku na zagraniczne wakacje? A może jest to konto skierowane stricte dla osób pracujących zagranicą?

Na pewno konto walutowe będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które często dokonują płatności w obcej walucie. Do tej pory większość z takich osób korzystała z kantorów, zarówno tych stacjonarnych czy z obsługą internetową. W przypadku posiadania konta walutowego nie musimy na bieżąco pilnować kursu walut, ponieważ płatności dokonujemy w walucie zagranicznej. Konto takie, pozwala nam zatem gromadzić środki w obcej walucie. Takiej jak choćby dolar (USD), euro (EUR), czy frank szwajcarski (CHF).

Konto Walutowe – w jakiej walucie?

W odróżnieniu od tradycyjnego konta osobistego które zakładane jest w złotówkach, konto walutowe wyróżnia się tym, że zakładane jest w walucie obcej. Możemy założyć konto w takiej walucie, z której najczęściej korzystamy. Największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się konta walutowe zakładane w takich walutach jak wspomniane już Euro, dolar czy frank szwajcarski. Bez większych przeszkód założymy również konto walutowe w innej walucie. Jak choćby: funt brytyjski (GBP), korona duńska (DKK), koronach norweska (NOK) czy korona szwedzka (SEK). Szeroką ofertę wyboru konta walutowego znajdziemy w mBanku, który oferuje do wyboru aż 11 walut. Poza wspomnianymi już walutami na liście znajdują się: jen japoński (JPY), korona czeska (CZK), forint węgierski (HUF) oraz kuna chorwacka (HRK). Jeśli korzystamy z kilku różnych walut, możemy założyć kilka różnych kont walutowych. A następnie podpiąć pod nie jedną kartą wielowalutową.

Dla kogo konto w obcej walucie?

Bez wątpienia, założenie konta walutowego będzie idealną opcją dla osób często podróżujących, czy też pracujących zagranicą. Na pewno skorzystają na założeniu takiego konta również te osoby, które dosyć często dokonują zakupów na zagranicznych platformach czy w sklepach internetowych. Ostatnią grupą osób, które na pewno zyskają na posiadaniu konta walutowego są osoby spłacające kredyt w walucie obcej. Mamy tu na myśli zarówno popularny swego czasy kredyt we frankach szwajcarskich. Jak również kredyty w koronach czy euro. Dzięki dostępu do konta walutowego możemy uniknąć wysokich spreadów walutowych (różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży).

Konto Walutowe – na czym zyskujemy?

Podstawową zaletą konta walutowego jest brak opłaty za przewalutowanie, czy to dokonując przelewu czy płacąc za zakupy kartą wielowalutową, podpięta do konta. Dzięki temu unikamy kosztownych opłat, które tradycyjnie czekałyby nas, gdybyśmy użyli do realizacji płatności, standardowego konta w złotówkach. Unikamy jednocześnie opłaty, którą ponieślibyśmy za wymianę waluty w kantorze czy banku.

Ile to kosztuje?

Samo założenie jak również prowadzenie konta walutowego, u większości banków jest darmowe. W niektórych sytuacjach opłata miesięczna wyłączana jest warunkowo, a więc po spełnieniu określonego warunku. Przykładowo Konto24 walutowe w banku Santader może być pozbawione opłaty miesięcznej, jeśli na rachunku będziemy posiadali przynajmniej 20 euro, dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich lub franków szwajcarskich. W przypadku jeśli bank zanotuje że saldo jest niższe, wtedy pobierze od nas opłatę miesięczną w wysokości 8 zł.

W pełni darmowe konto walutowe znajdziemy w ofercie mBanku. Bank nie pobiera opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku, a co więcej, daje nam możliwość otwarcia kilku kont w różnych walutach. Pod założone konta walutowe możemy podpiąć kartę wielowalutową i korzystać z niej całkowicie bezpłatnie.

konto walutowe za darmo

Darmowe konto walutowe do spłaty kredytów hipotecznych w walucie

Warto na koniec wspomnieć o tym, że na mocy ustawy antyspreadowej, konto do spłaty kredytów hipotecznych w walucie obcej możemy otworzyć całkowicie bezpłatnie i bez ponoszenia opłaty miesięcznej. Nie dotyczy to jednak dodatkowej prowizji, która może zostać pobrana za posiadanie karty wielowalutowej.

Czytaj również

3 Comments
  1. Aktualnie chyba mBank ma najbardziej korzystne konto walutowe. A więc najtańsze a do tego z możliwością wyboru największej gamy walut.

    (5/5)
  2. W większości banków konta walutowe są za 0 zł, a więc bez opłat za prowadzenie, co wcale nie oznacza, że nie ma innych opłat jak np. opłaty przewalutowania za przelewy.

    (3/5)
  3. A jak oceniacie konto walutowe Millenium – czy faktycznie to konto jest bez opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku i innych opłat?

    (4/5)

Oceń: