Konta Firmowe Ranking

- Styczeń '2023

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

7 udostępnij na FB

Większość osób, które decydują się na założenie własnej firmy, czy jedno osobowej działalności gospodarczej, powinny posiadać odrębne konto firmowe. To rachunek, który posłuży nam zarówno do otrzymywania płatności od naszych kontrahentów, jak i wykonywania przelewów do ZUS czy Urzędu Skarbowego.

Decydując się na założenie własnej firmy, mamy do przemyślenia wiele różnych kwestii. To, w jakiej branży będziemy działać, skąd pozyskamy pieniądze na jej rozwój, oraz kto będzie nam prowadził księgowość. Równie poważnie powinniśmy podejść do założenia konta firmowego. Warto przeanalizować większość dostępnych ofert, aby wybrać najkorzystniejszą propozycję. Nie tą, która będzie najtańsza. A taką, która nie tylko będzie korzystna pod kątem finansowym, ale również zapewni nam dostęp do wielu przydatnych narzędzi.

Ranking kont firmowych – Styczeń ‘2023

Na co warto zwrócić uwagę, zakładając konto firmowe? Większość odpowiedziałaby, że na opłaty związane prowadzeniem konta. Owszem, to ważne. Jednak nie skreślajmy z góry kont firmowych, które posiadają opłatę za prowadzenie. Niektóre z nich, mogą w zamian za taką jedną opłatę, którą poniesiemy miesięcznie, zaoferować nam szereg bezpłatnych opcji. Ponosimy więc jedną miesięczną opłatę, a w zamian otrzymujemy szereg kompleksowych i bezpłatnych usług. Mogą to być darmowe przelewy internetowe, przelewy do ZUS i US czy bezpłatne korzystanie z karty płatniczej. Niektóre banki dodatkowo umożliwiają dostęp do księgowości oraz innych usług związanych z prowadzoną firmą. Niekiedy taka oferta może okazać się znacznie korzystniejsza dla naszej firmy aniżeli tradycyjna opcja konta za 0 zł.

1. SANTANDER – Konto Firmowe Godne Polecenia

To chyba jedna z najciekawszych ofert konta bankowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, która zasila nasz ranking kont firmowych. Przede wszystkim do założenia konta firmowego w banku Santander zachęca możliwość uzyskania aż 900 zł premii. Możemy ją uzyskać w ciągu 6 najbliższych miesięcy od założenia rachunku Konto Firmowe Godne Polecenia. Wystarczy że wykonamy określoną ilość transakcji bezgotówkowych za pomocą karty, wykonamy przelewy do ZUS lub Urzędu Skarbowego za minimum 200 zł oraz wyrazimy zgodę na otrzymywanie wiadomości marketingowych. Przez najbliższe 24 miesiące Konto Firmowe Godne Polecenia będzie kontem w pełni bezpłatnym. Nie będziemy płacić opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku firmowego ani za posiadanie i użytkowanie karty płatniczej. Dodatkowo będziemy mieli do dyspozycji darmowe wypłaty z bankomatów, przelewy internetowe za 0 zł oraz 10 przelewów Bluecash za 0 zł w miesiącu. Ponadto bank nie pobierze od nas opłaty za zlecenia stałe na konta w innych bankach oraz polecenia zapłaty.

2. NEST BANK – BIZnest Konto

Aktualnie jest to chyba jedno z najbardziej bezkonkurencyjnych kont firmowych. Przy sporych wydatkach które pochłania prowadzenie własnej firmy w postaci choćby samych składek na ZUS i podatków płaconych do Urzędu Skarbowego, konto w Nest Banku może być miłą odskocznią. Nic więc dziwnego, że zajmuje ono zaszczytne 1 pierwsze w naszym rankingu kont firmowych. Firmowe konto w Nest banku zapewnia nam bezpłatne prowadzenie rachunku. Nie musimy również ponosić dodatkowych opłat za przelewy internetowe, w tym również za te, które wykonujemy do ZUS i Urzędu Skarbowego. Wybierając BIZnest Konto będziemy mieli zapewnione darmowe wypłaty z bankomatów, z dowolnego bankomatu w Polsce i zagranicą. Jeśli by komuś jeszcze było mało, bank nie pobierze ponadto od nas dodatkowej opłaty za korzystanie z karty debetowej Visa, którą otrzymamy do konta.

3. BANK PEKAO – Konto Przekorzystne Biznes

Decydując się aktualnie na otwarcie konta firmowego Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao mamy szansę załapać się na bardzo atrakcyjną promocję. Otóż możemy zyskać nawet do 1000 zł premii, jeżeli należymy do grona nowych klientów banku. Bank przyzna nam nawet do 1000 zł premii za założenie rachunku firmowego oraz spełnienie określonych warunków. Przez pierwsze 12 miesięcy nie będziemy musieli ponosić opłat za prowadzenie konta firmowego. Po upływie tego okresu, nadal możemy zachować w pełni darmowe konto, pod warunkiem że spełnimy określone przez bank warunki. Ponadto możemy liczyć na atrakcyjne opłaty i prowizje np. darmowe przelewy krajowe czy wypłaty z bankomatów, brak opłat za kartę wielowalutową, czy bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki BLIKIEM.

Pozostałe konta firmowe, na które warto zwrócić uwagę

Na co zwrócić uwagę zakładając konta firmowe?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, warto zwrócić uwagę na opłaty miesięczne związane z prowadzeniem rachunku firmowego. Niech to jednak nie będzie głównym wyznacznikiem podczas poszukiwania odpowiedniego rachunku bankowego dla firmy. Uwagę powinniśmy zwrócić na szereg innych kwestii związanych z kontem firmowym. Sprawdźmy, na jakich zasadach zostanie nam wydana karta debetowa/płatnicza do konta firmowego. Czy wiąże się z tym jakaś opłata bądź też, czy kartę do konta otrzymujemy bezpłatnie, ale na określonych warunkach.

Bardzo często banki udostępniają kartę do konta, nie pobierając za nią opłat miesięcznych. Wymagają jednak w zamian wykonania określonych czynności. Najczęściej jest to dokonanie określonych transakcji bezgotówkowych za pomocą karty. Przykładowo każdego miesiąca zapłacimy kartą za tankowane paliwo czy za towar potrzebny nam w firmie. Równie dobrze mogą to być jakiekolwiek inne transakcje, niezwiązane z prowadzoną działalnością. Ważne, aby każdego miesiąca pamiętać o takich transakcjach kartą. Jeśli o nich zapomnimy, bank naliczy nam opłatę miesięczną za konto, za miesiąc którym nie wywiązaliśmy się z warunków umowy.

Darmowe przelewy z konta firmowego

Bardzo ważne jest, aby konto firmowe, które założymy, nie posiadało opłaty za wykonywanie przelewów internetowych do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) i US (Urząd Skarbowy). Wiadomo, że do tych dwóch instytucji będziemy musieli wykonywać przelewy praktycznie każdego miesiąca. Dodatkowa opłata za przelewy do tych instytucji byłaby dla nas bardzo uciążliwa. Dlatego też większość banków, które oferują konta firmowe, nie pobiera opłat za tego rodzaju przelewy.

Warto również sprawdzić, czy bank, w którym zamierzamy otworzyć konto firmowe, zapewnia również bezpłatne przelewy przez internet. Taka opcja może być przydatna dla osób, które nie posiadają dodatkowego konta osobistego w banku. Niekiedy banki, choć udostępniają przelewy internetowe bez opłat, to pobierają dodatkową opłatę za kod weryfikacyjny sms, niezbędny do wysłania przelewu internetowego.

Transakcje gotówkowe – wypłata gotówki z bankomatu

Ta opcja szczególnie powinna zwrócić naszą uwagę, tym bardziej, jeśli będziemy chcieli korzystać z wypłat gotówkowych w bankomacie. Banki bardzo często umożliwiają darmowe wypłaty gotówki z konta firmowego, ale głównie z bankomatów, które należą do jej sieci. Wypłaty z innych bankomatów najczęściej wiążą się z dodatkowymi, niekiedy dosyć dużymi opłatami. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli często dokonujemy wypłat gotówkowych w bankomatach.

Dodatkowe premie lub moneyback

Wiele banków zachęca nowych klientów różnego rodzaju akcjami promocyjnymi. Możemy dla przykładu uzyskać zwrot kosztów wydanych na paliwo, czy uzyskiwać dodatkowe punkty w zamian za dokonywane transakcje bezgotówkowe. Uzbierane punkty można wymieniać na nagrody i gadżety z katalogu programu rabatowego. Część banków, w których możemy założyć konto firmowe, ma do zaoferowania premie pieniężne w zamian za spełnienie określonych warunków. Może to być dla przykładu utrzymanie salda na określonej wysokości.

Czytaj również

7 Comments
 1. Według mnie taki ranking kont firmowych powinien uwzględniać również te rachunki firmowe, które dają osobie prowadzącej firmę możliwość uzyskania zwrotów. Słyszałam np. o zwrocie wydatków na składki ZUS, zwrot za opłaty autostradowe czy za paliwo na stacjach paliwowych.

  (4/5)
 2. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż warto sobie znaleźć takie konto firmowe które będzie zapewniało nam jak najmniejsze opłaty miesięczne. Warto zatem zwrócić uwagę głównie na opłaty za prowadzenie miesięczne (niektóre konta dla firm ich nie posiadają) oraz opłatę za kartę. Można równie sprawdzić koszt wysłania przelewów bo te są przeważnie płatne z rachunku firmowego. Dlatego ja takie przelewy robię z konta osobistego, bo mam darmowe.

  (5/5)
 3. Konto firmowe – przede wszystkim powinno być tanie w prowadzeniu a więc 0 zł za prowadzenie i 0 zł za przelewy do ZUS i US. Z karty do takiego konta firmowego nie korzystam, więc nie jest mi ona potrzebna.

  (4/5)
 4. Mój faworyt to Santander, mam tam konto firmowe od wielu lat i u mnie jak najbardziej się ono sprawdza. Jak na konto firmowe nie jest one drogie w utrzymaniu, bo ponoszę jedynie opłatę miesięczną za kartę. Nowi klienci mogą mieć takie konto firmowe całkowicie za darmo na okres 2 lat.

  (5/5)
 5. Mam dużo kontrahentów i widzę że co raz więcej z nich zmienia konto firmowe na konto w Nest Banku, więc wasz ranking kont firmowych faktycznie nie kłamie. Co jest największym atutem tego konta?

  (5/5)
 6. @Wojtek – te wszystkie rzeczy konto firmowe w Nest Banku oferuje za 0 zł: prowadzenie rachunku, wydanie i obsługa karty debetowej Visa, wypłata gotówki w dowolnej kwocie z każdego bankomatu w Polsce i za granicą, wszystkie internetowe przelewy krajowe Elixir, internetowe przelewy europejskie SEPA oraz wpłaty gotówki we wpłatomatach sieci Euronet.

  (5/5)
 7. Ja widzę tylko mBank i Santader. Reszta banków co prawda oferuje konta firmowe ale jest dużo banków które naciągają później na inne usługi, o czym nie wspomina ten ranking konta firmowe powinny być tego zdecydowanie pozbawione.

  (4/5)

Oceń: