Leasing Ranking

- Styczeń '2023

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

13 udostępnij na FB

Leasing to umowa na mocy której, leasingodawca, czyli osoba finansująca, przekazuje leasingobiorcy, czyli osobie korzystającej, prawo użytkowania danego aktywu na określony czas w zamian za okresowe opłaty. Po określonym czasie leasingobiorca może wykupić dany przedmiot. Jeżeli na to się nie zdecyduje, to musi go zwrócić do leasingodawcy. Leasing dla firm posiada wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na korzystanie z na przykład nowego samochodu. Za jedynie mały ułamek jego ceny, który płacimy jako co miesięczną ratę. Młoda firma nie mająca wystarczającego kapitału, poprzez leasing może wyposażyć się w całkowicie nowy i nowoczesny sprzęt. Który będzie efektywniej zarabiał pieniądze.

Co może być przedmiotem leasingu?

Najczęstszym przedmiotem leasingu jest samochód. Może być to auto osobowe, które będzie służyć nam na dojazdy do klientów lub auto dostawcze, które w przypadku firmy transportowej może przewozić różne towary i zarabiać na firmę. Dzięki leasingowi możemy więc, posiadać całkowicie nowe auto za które nie musimy nic na początku zapłacić. Firmy leasingowe zajmujące się tą branżą, zgadzają się bowiem na wypożyczenie takiego auta bez wkładu własnego. Za co miesięczną opłatę na określony w umowie czas, możemy więc użytkować taki pojazd, a po upływie uzgodnionego terminu, można taki samochód wykupić za ułamek rynkowej ceny lub zwrócić auto do firmy i wziąć kolejne – nowe auto.

Leasing Ranking firm leasingowych – Styczeń ‘2023

Aktualizacja: 07.01.2022

Jedną z najbardziej popularnych firm finansujących najtańszy leasing samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony jest EFL, należąca do Grupy Credit Agricole. Marka proponuje leasing najczęściej leasingowanych i najbardziej znanych marek samochodów. Z oferty może skorzystać niemal każda osoba prowadząca działalność gospodarczą i posiadająca nadany numer NIP. Oferta jest skierowana również dla rolników czy lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie. Poza leasingiem samochodów osobowych i dostawczych, możemy również leasingować skutery, quady czy kampery, zarówno nowe jak i używane. Maksymalny okres leasingu samochodu w EFL wynosi 60 miesięcy.

Przedstawione wyżej firmy leasingowe, leasing ranking Banki24 zdecydował się wyróżnić w szczególności ze względu na zaufanie klientów i wysoką pozycję na rynku leasingowym od wielu już lat.

Jaki rodzaj leasingu oferuje firma leasingowa EFL Leasing?

  • Leasing samochodów osobowych i dostawczych (nowe i używane)
  • Leasingowanie samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony
  • Leasing motocykli, skuterów, quadów, nowe i używane pojazdy kempingowe
  • Maszyny i Urządzenia m.in. sprzęt gastronomiczny, wózki widłowe
  • Sprzęt i maszyny rolnicze m.in: traktory, kombajny, ciągniki rolnicze
  • Narzędzia i Sprzęt budowlany m.in: koparki, wywrotki, spychacze, betoniarki, ładowarki
  • Sprzęt medyczny np. wyposażenie do laboratorium, maszyny diagnostyczne
  • Nieruchomości np. magazyny, centra logistyczne, nieruchomości biurowe
  • Leasing komputerów i sprzętu IT

Internetowy Fundusz Leasingowy to natomiast oferta skierowana do osób, które pragną skorzystać z oferty leasingu, ale w przeszłości mogły mieć problem z bazami pokroju KRD czy BIK. IFL jest firmą która nie wnika w historię kredytową klienta, liczy się dla niej obecna zdolność i sytuacja finansowa osoby wnioskującej o leasing samochodowy. Leasing operacyjny dostępny w ofercie IFL dostępny jest już od 10% wkładu własnego. Przedmiotem leasingu może być zarówno samochód nowy jak i używany (nie starszy jak 8 lat). Okres umowy leasingowej może wynosić od 24 do 60 miesięcy. Według informacji, jakie pozyskał nasz ranking leasingów samochodowych, z oferty IFL mogą również skorzystać nowe firmy.

Leasing dzisiaj jest bardzo popularny i oprócz samochodu, firmy leasingowe często decydują się na taką formę pozyskiwania: nowego specjalistycznego sprzętu ( na przykład budowlanego ), linie produkcyjne, meble, oprogramowanie lub wyposażenie biurowe.

Jakie są rodzaje leasingu dla firm?

Głównymi rodzajami leasingu dla firm jest leasing z wykupem lub leasing bez wykupu. Ta pierwsza opcja polega na tym, że po zakończonej umowie leasingobiorca staje się właścicielem danej rzeczy będącej przedmiotem umowy, płacąc ostatnią ratę lub wykupując daną rzecz. Leasing z wykupem dzieli się jeszcze na poniższe rodzaje :

1. Leasing operacyjny, jest to najpopularniejsza forma leasingu. Przy podpisywaniu umowy w tym przypadku wpłacamy określoną kwotę początkową stanowiącą zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości danego przedmiotu. Raty leasingowe są rozłożone w czasie od 24 do 60 miesięcy. Po tym okresie leasingobiorca może wykupić dany przedmiot za symboliczną opłatę na przykład 1 złoty.

2. Leasing finansowy, charakteryzuje się tym, że amortyzacja danego przedmiotu leży po stronie leasingobiorcy, który odpisuje koszty amortyzacji. Płaci on też podatek VAT po takiej stawce jaką objęty jest przedmiot w umowie. Według informacji leasing ranking Banki24, ten rodzaj leasingu wybierają firmy, które chcą sfinansować przedmioty obarczone niższą stawką VAT (np. sprzęty medyczne).

3. Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa odkupuje od leasingobiorcy jego własny sprzęt i potem oddaje mu go w formie leasingu. Dzięki temu firma może zyskać środki finansowe w postaci gotówki, nie tracąc przy tym danego przedmiotu (musi oczywiście płacić za to co miesięczną ratę leasingową )

Druga opcja leasingu, czyli leasing bez wykupu polega na wynajmie długoterminowym. Najczęściej przedmiotem umowy jest samochód. Leasingobiorca w tej opcji nie wykupuje na koniec samochodu (może to zrobić, ale za cenę rynkową co jest nieopłacalne), ale dzięki temu płaci niższą miesięczną ratę niż w opcji z wykupem. Taka umowa trwa zazwyczaj do 48 miesięcy i jest łączona z innymi usługami takimi jak wymiana opon lub serwis auta.

Leasing Ranking – Bank czy firma leasingowa?

Wiele firm zadaje sobie pytanie czy lepiej jest sfinansować zakup na przykład samochodu przez pożyczkę bankową, czy lepiej jednak wziąć auto w najtańszy leasing? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór korzystniejszej opcji zależy od chwilowej sytuacji rynkowej i promocji bankowych lub leasingowych. Warto jednak zapoznać się jakie są wady oraz zalety obu rozwiązań, które na pewno pomogą w finalnym wyborze.

Zalety pożyczki bankowej:

1. Możliwość zakupu dowolnego auta, nawet używanego
2. Opcja wcześniejszej spłaty rat lub chwilowego zawieszenia kredytu
3. Możliwość sprzedania samochodu podczas spłacania kredytu

Wady pożyczki bankowej:

1. Proces uzyskania pożyczki jest czasochłonny
2. Obowiązek posiadania odpowiedniego zabezpieczenia
3. Zmienne oprocentowanie wpływające na wysokość rat

Jeżeli chodzi o leasing, to do jego zalet możemy zaliczyć:

1. Proste procedury i szybki czas otrzymania nowego auta
2. Większe szanse na otrzymanie leasingu niż kredytu
3. Mało formalności

Wadami leasingu zaś są:

1. Wysokie koszty finansowania
2. Ograniczenia przy chęci zakupu samochodu używanego

Umowa leasingowa – na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszemy umowę leasingową warto ją dokładnie przeczytać. Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

1. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić wysokość wpłaty początkowej (jeżeli istnieje), liczbę rat oraz oprocentowanie
2. Należy sprawdzić ogólne warunki umowy leasingu w której znajdziemy takie istotne informacje jak: co się dzieje w przypadku kiedy przedmiot umowy posiada wadę? Jakie są kary za wcześniejsze zerwanie umowy? Według jakich zasad raty leasingu mogą ulec zmianie?
3. W przypadku problemów finansowych firmy warto też sprawdzić co umowa przewiduje jeżeli spóźnimy się z opłaceniem raty leasingu.

Usługa leasingowa na przykładzie – jakie koszty i w jakiej wysokości można je odliczyć

Leasing Audi Q7

Jeżeli udamy się do firmy leasingowej to otrzymamy dokładną symulację kosztów danej umowy. Przykładowo w przypadku leasingu auta o wartości 400 tysięcy złotych na 5 lat i opłacie początkowej koszty są następujące:

1. Wkład początkowy – 40 tysięcy zł
2. Rata leasingowa – 6,5 tysiąca zł (co miesiąc)
3. Kwota wykupu – 4 tysiące zł (1 % wartości początkowej)

Jeżeli na firmę zakupimy auto o wartości do 150 tysięcy złotych to możemy odliczyć 100% wydatków poniesionych na leasing w koszty uzyskania przychodu. Koszty eksploatacji auta możemy odliczyć w 75 procentach.

Najtańszy Leasing firmowy – wady i zalety

Leasing firmowy posiada następujące zalety:

1. Leasing umożliwia szybkie unowocześnienie firmy bez dużego kapitału w postaci gotówki
2. Wszelkie formalności związane z leasingiem są minimalne, a czas oczekiwania na decyzję jest krótki

Wadami firmowego leasingu wg. leasing ranking Banki24 zaś są:

1. Raty leasingowe znacznie mogą wpłynąć i obniżyć zdolność kredytową firmy
2. Dany w umowie przedmiot, póki go nie spłacimy należy do firmy leasingowej i w przypadku jego uszkodzenia to my ponosimy koszty naprawy

Czytaj również

13 Comments
  1. Czy poza ofertami banków, istnieje leasing bez sprawdzania BIK i KRD dla osób prowadzących działalność gospodarczą? W przypadku banków to wiadoma sprawa ponieważ wszystkie banki sprawdzają te bazy, a jest coś poza nimi?

  2. @Radek, masz coś takiego jak Internetowy Fundusz Leasingowy i u nich powinno pójść nieco łatwiej załatwić leasing. Tym bardziej jeśli masz jakieś problemy z jego pozyskaniem a główną przeszkodą stanowią wspomniane bazy.

  3. Zastanawiam się właśnie pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym. Im dłużej o tym myślę, tym widzę że wynajem ma tyle samo przeciwników jak i zwolenników. Co o tym sądzicie? Jeśli nowe auto, to lepszą opcją będzie wynajem czy leasing takiego samochodu?

  4. @Zainteresowany – w wynajmie będziesz miał na pewno niższą ratę niż w leasingu. Jednak w przypadku wykupu samochodu, kwota do spłaty będzie większa niż w leasingu. W wynajmie spłacasz utratę wartości samochodu, a w leasingu każda rata to jakaś część jego wartości, stąd różnica. Wynajem to zatem opcja dla tych osób które chcą po prostu korzystać z samochodu, a nie go posiadać. Mówią że jeśli auto powyżej 150k to bardziej opłaca się brać leasing.

  5. W moim przypadku padło na firmę EFL z Grupy Credit Agricole, sprawdzona firma z wieloletnim stażem na rynku. No i widzę że ten leasing, ranking Banki24 również poleca. Żadnych problemów na drodze do uzyskania finansowania samochodu, dosyć szybkie formalności i po zakończeniu umowy wykup samochodu.

  6. Jestem zdecydowany na leasing ale cały czas zastanawiam się która opcja będzie bardziej korzystna – leasing finansowy czy operacyjny. Wolałbym usłyszeć niezależną opinię a nie opinię firmy leasingowej.

  7. @GRzegorz, jeśli masz własną firmę to nie ma tu się co wiele zastanawiać. Większość wybiera leasing operacyjny bo znacznie więcej możesz sobie odliczyć od podatku. Opłatę wstępną jak i wszystkie raty leasingowe możesz wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu. W leasingu finansowym odliczysz znacznie mniej.

  8. Moim zdaniem to Santader (dawnej BZW BK) bezsprzecznie wygrywa ranking leasingów samochodowych i w tym banku zdecydowałbym się na kolejny leasing samochodu.

      • @Ophthal – właśnie najbardziej to GAP mnie odstraszał od wzięcia leasingu i już byłem skłonny skorzystać w opcji wynajmu. Są jakieś banki które nie narzucają odgórnie takiego dużego ubezpieczenia, lub dają większą swobodę pod tym kątem?

  9. Macie jakieś przygody z mLeasing? Zauważyłem że mają w ofercie kilka poleasingowych egzemplarzy Q5. Ich przebieg jak na auta poleasingowe nie jest zbyt duży, więc się zastanawiam.

    • Próbowałem u nich uzyskać leasing, ale niestety nie przeszło z powodu słabej historii w bazach BIK.

?>