BLIK

- co to jest i jak nim płacić?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Większość polaków korzystających z bankowości elektronicznej, aktywnie używa również bankowej aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. Zapewnia to szybki i wygodny dostęp do swoich pieniędzy o każdej porze i w każdej sytuacji. Z tych samych powodów coraz większą popularnością cieszą się płatności za pomocą kodu BLIK.

Jeśli cenisz sobie wygodę i nowoczesność, a jeszcze nie miałeś okazji skorzystać z tej metody płatności, sprawdź, dlaczego warto spróbować i jak płacić BLIK-iem.

Co to jest BLIK i jak go używać?

BLIK to metoda dokonywania płatności telefonem komórkowym, ale bez konieczności fizycznego zbliżania go do terminala płatniczego. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy mieć smartfona i korzystać z nowoczesnego narzędzia bankowego, jakim jest aplikacja mobilna. Transakcji dokonujesz wyłącznie za pomocą 6-cyfrowego kodu wygenerowanego na smartfonie w aplikacji mobilnej Twojego banku. Nie potrzebujesz więc ani karty płatniczej, ani naklejki zbliżeniowej na telefon.

BLIK to polski wynalazek, który został stworzony w 2015 roku przy współpracy kilku największych operatorów bankowych w naszym kraju PKO BP, ING Banku Śląskiego, Alior Banku, mBanku, BZ WBK (teraz Santander Bank Polska) oraz Bank Millennium. Z czasem do tej innowacyjnej inicjatywny dołączały kolejne banki i obecnie płatności BLIK-iem obsługuje już większość banków w Polsce. Dokonywanie płatności za pomocą kodu BLIK jest proste. Wystarczy raz spróbować, a z pewnością będziemy chcieli częściej korzystać z tej opcji, zwłaszcza, przy dokonywaniu płatności w Internecie, co z BLIK’iem jest dużo szybsze niż tradycyjnie.

Płatność BLIK’iem w sklepie lub wypłata gotówki z bankomatu

Kiedy chcemy zapłacić kodem w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, restauracji lub innym punkcie usługowym, wystarczy, że poinformujemy o tym kasjera, otworzymy aplikację mobilną banku i wygenerujemy kod, a następnie wpiszemy go na terminalu płatniczym w sklepie. Na koniec potwierdzamy jeszcze tylko płatność w telefonie i na tym kończymy transakcję. Z kolei dokonując płatności w Internecie, w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnym (na przykład Allegro), przed finalizacją transakcji, jako metodę płatności wybieramy BLIK. W aplikacji mobilnej generujemy 6-cyfrowy kod, wpisujemy go w pole płatności sklepu/portalu internetowego i potwierdzamy płatność w telefonie. Szybko, wygodnie, bez konieczności logowania się w tradycyjne sposób do bankowości elektronicznej i dokonywania przelewu.

Z kodu BLIK możemy również skorzystać, wypłacając pieniądze z bankomatu. Wystarczy, że na ekranie bankomatu wybierzemy opcję wypłaty bez karty lub wypłaty BLIK-iem, wygenerujemy w aplikacji kod, wpiszemy go w pole na ekranie bankomatu i potwierdzimy wypłatę w naszym telefonie.

Jakie są zalety płatności kodem BLIK?

Płatności BLIK są wygodne i szybkie, nie wymagają od nas posiadania przy sobie karty płatniczej (możemy się bez niej obyć w większości przypadków). Warto uaktywnić tę usługę w aplikacji mobilnej swojego banku, ponieważ może się bardzo przydać w podbramkowych sytuacjach- kiedy na przykład zgubimy lub uszkodzimy kartę płatniczą, lub zapomnimy wziąć jej z domu.
Korzystając z tej usługi, możemy też w razie czego poratować kogoś z członków rodziny szybkim przelewem, ponieważ za pomocą kodu BLIK, w prosty sposób wykonamy przelew na numer telefonu. Pieniądze nie tylko trafią na konto adresata błyskawicznie, a usługa ta jest darmowa, ale sporym ułatwieniem jest również to, że nie musimy znać długiego numeru konta osoby, której chcemy wysłać pieniądze. Wystarczy, że dysponujemy numerem telefonu i możemy natychmiast dokonać takiej transakcji.

BLIK to wygodna i bardzo bezpieczna metoda płatnicza, która zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Ponadto klienci dokonujący płatności BLIK-iem, coraz częściej mogą liczyć na różnego rodzaju promocje i obniżki cen. Jej jedyną wadą jest to, że takich płatności możemy dokonywać wyłącznie w Polsce, ponieważ BLIK, jako nasz rodzimy wynalazek, nie jest używany w innych krajach. Niewykluczone jednak, że to w przyszłości się zmieni.

Czytaj również

Oceń: