Konto z darmowymi wypłatami za granicą

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

3 udostępnij na FB

Wybierając się zagranicę, warto wcześniej przemyśleć kwestie płatności jakich będziemy dokonywali. Choć wypłata gotówki z bankomatu możliwa jest niemal z każdego miejsca na ziemi, to niekiedy wiąże się z dosyć wysoką prowizją. Jak możemy jej uniknąć?

Płatności poza granicami Polski możemy wykonywać na kilka różnych sposobów. Możemy płacić gotówką, o ile wcześniej wymieniliśmy ją w kantorze. Za obiad w restauracji czy za zakupy w sklepie możemy zapłacić kartą płatniczą. Co jednak, jeśli będziemy chcieli wypłacić dodatkową gotówkę w bankomacie? Czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne i czy nie okaże się dla nas zbyt kosztowne? Najlepiej zadbać o pozyskanie takich informacji nieco wcześniej, planując nasz wakacyjny wyjazd.

Wypłata gotówki za granicą

Pisaliśmy już na naszych łamach o darmowych wypłatach w bankomatach na terenie Polski. Teraz przybliżymy nieco więcej informacji na temat wypłaty gotówki, dokonywanej zagranicą. Otóż nie mając pełnej świadomości, możemy znacznie przepłacić dokonując wypłat gotówkowych za pośrednictwem zagranicznych bankomatów. Większość takich operacji może się wiązać ze znaczną prowizją, która najczęściej uzależniona jest od wysokości dokonywanej wypłaty. W takim przypadku nie dość ze zapłacimy prowizję od takich wypłat, to jeszcze poniesiemy opłatę za przewalutowanie która może wynieść nawet od 3 do 6,5% od wypłacanej kwoty.

Na szczęście możemy uniknąć opłat za wypłatę gotówki zagranicą. O ile wcześniej zgłębimy nieco więcej informacji na temat naszego konta bankowego. Na rynku dostępne są bowiem konta osobiste, które pozwalają na wypłatę z zagranicznych bankomatów. Bez pobierania dodatkowej prowizji. Takie konto z darmowymi wypłatami za granicą, może być bardzo atrakcyjną propozycją dla osób które co roku korzystają z zagranicznych wyjazdów.

Konto które umożliwia darmowe wypłaty za granicą

Konta umożliwiające dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatu należałoby podzielić na dwie grupy. Pierwsza to te banki, które udostępniają taką opcję ale w zamian za stałą miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że najczęściej w ramach takiej opłaty otrzymujemy również szereg innych udogodnień ze strony banku. Jak choćby darmowe przelewy internetowe czy brak prowizji za wszystkie wypłaty gotówki. Dotyczy to zarówno bankomatów znajdujących się na terenie Polski jak i zagranicą. Druga grupa banków, które posiadają w ofercie konto z darmowymi wypłatami za granicą. To takie które nie pobierają opłaty miesięcznej za konto, ale wymagają spełnienia określonych warunków. Mowa tu o zapewnieniu określonych wpływów na konto w danym miesiącu, czy dokonaniu określonej ilości transakcji bezgotówkowych.

W którym banku konto z darmowymi wypłatami za granicą?

Dosyć korzystne rozwiązanie konta bankowego, w ramach którego nie będziemy musieli płacić prowizji za wypłaty zagranicą, posiada Alior Bank. Co najważniejsze, dotyczy to każdej kwoty, którą będziemy chcieli wypłacić poza granicami Polski. Taka opcja dostępna jest w ramach konta internetowego Alior banku. Konto nie posiada opłaty miesięcznej za prowadzenie, ale konieczne jest spełnienie określonego warunku, by bank nie naliczył nam takiej opłaty. Wymagania nie są jednak specjalnie skomplikowane. Ponieważ wystarczy wykonanie określonych transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu (w chwili pisania tego artykułu był to próg 300 zł miesięcznie). Warto również nadmienić, że użytkownicy Konta Internetowego mają możliwość wypłaty gotówki bezpośrednio z kas zagranicznych banków. Wspomniane zwolnienie z opłaty, nie zwalnia nas jednak z opłaty za przewalutowania takich operacji.

Kolejną propozycję konta bez prowizji za wypłaty zagraniczne, znajdziemy w mBanku i dotyczy to popularnego eKonta, które bardzo często, wysoko plasuje się w publikowanym przez nas rankingu kont osobistych. Podobnie jednak jak w przypadku Alior Banku, nie unikniemy tutaj opłaty za przewalutowanie. eKonto możemy założyć całkowicie bezpłatnie, a co więcej, możemy cieszyć się również darmowym prowadzeniem rachunku. Należy tu jednak spełnić określony warunek banku, mówiący o dokonaniu przynajmniej 1 transakcji w miesiącu, na dowolną kwotę.

Jak uniknąć opłaty za przewalutowanie?

Okazuje się że najbardziej korzystną opcją, która pozwoli nam uniknięć zarówno prowizji za wypłatę gotówki z zagranicznego bankomatu, jak również opłaty za przewalutowanie może okazać się karta wielowalutowa. Będzie to szczególnie polecane rozwiązanie dla osób często podróżujących, czy podejmujących pracę zagranicą.

Czytaj również

3 Comments
  1. Jak ktoś często wyjeżdża to moim zdaniem poza standardowym kontem powinien sobie założyć konto walutowe z kartą. mBank posiada bardzo dobrą ofertę takiego konta z bezpłatnym prowadzeniem.

    (4/5)
  2. Przykładowo w banku PKO w ramach Konta bez granic można mieć szereg bezpłatnych usług, w tym wypłata gotówki kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Ale pomimo tego, ani tak pobrana zostanie prowizja za przewalutowanie.

    (4/5)
  3. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że bardzo mało banków umożliwia darmowe wypłaty za granicą. Najbardziej korzystna opcja na którą natrafiłam to konto walutowe w mBanku, ale nawet oto konto nie jest w pełni darmowe.

    (4/5)

Oceń: