Darmowe wypłaty w bankomatach

- gdzie bez prowizji?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

7 udostępnij na FB

Posiadając kartą debetową, możemy dokonać wypłaty gotówki z dowolnego bankomatu, który napotkamy na swojej drodze. Problem jednak w tym, że niektóre wypłaty w bankomatach mogą okazać się dla nas bardzo kosztowne.

Dzisiaj wypłata potrzebnej gotówki nie stanowi dla nas najmniejszej przeszkody. Ponieważ bankomat znajdziemy na ulicach zarówno większych, jak i mniejszych miejscowości. W samej Warszawie napotkamy setki bankomatów, a w całej Polsce jest to liczba sięgająca blisko 23 000. Z wypłatą żywej gotówki nie powinniśmy mieć zatem najmniejszego problemu. Gorzej jednak, jeśli użyjemy do tego celu, obcej maszyny i narazimy się przez to na wysoką prowizję.

Prowizja za wypłaty w bankomacie

Otwierając konto bankowe, otrzymujemy w zestawie kartę debetową/płatniczą. Która posłuży nam do płatności elektronicznych, jak również wypłaty gotówki za pośrednictwem bankomatów. Zakładając taką kartę w banku, musimy się jednak upewnić, w jakich bankomatach będziemy mogli bezprowizyjnie wypłacać gotówkę. Przykładowo posiadając kartę PKO Banku Polskiego, będziemy mogli wykonać darmowe wypłaty w bankomatach PKO. Jeśli jednak do wypłaty gotówki użyjemy innego bankomatu, zostaniemy obarczeni dodatkową prowizją. Bardzo często jest to prowizja procentowa, a więc uzależniona od wypłacanej kwoty. Dokonując wypłaty gotówki w krajowych bankomatach innych niż PKO BP SA, zapłacimy prowizję w wysokości 3%. Nie trudno więc policzyć, że jeśli wypłacimy z bankomatu 1000 zł, to naliczona zostanie nam prowizja w wysokości 30 zł. Podobna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku innych banków.

Wypłata w bankomacie bez prowizji

Zanim zdecydujemy się na wypłatę gotówki w bankomacie, warto dowiedzieć się, w jakich bankomatach możemy wypłacać gotówkę bezprowizyjnie. Istnieją banki, oferujące wypłatę pieniędzy w dowolnym bankomacie znajdującym się na terenie Polski, bez żadnych dodatkowych opłat. Przykładowo bank Santander w ramach Konta Godne Polecenia pobiera prowizję w wysokości 6 zł za kartę. Ale w zamian umożliwia darmowe wypłaty w bankomatach na terenie całej Polski. Nie musimy więc uważać na to, w jakim bankomacie będziemy wypłacać pieniądze. Czy będzie to bankomat banku Santander, PKO, sieci Euronet czy Planet Cash. Podobną opcję posiada mBank. W tym banku, w zamian za stałą miesięczną opłatę w wysokości 7 zł, otrzymujemy wypłaty ze wszystkich bankomatów za 0 zł.

Darmowe wypłaty w bankomatach na warunkach banku

Niemal każdy bank posiada inne warunki, związane z wypłatami dokonywanymi w bankomacie. Bank Pekao w ramach Konta Przekorzystnego nie pobiera prowizji za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, od osób które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Pozostałe osoby również mogą cieszyć się brakiem dodatkowych opłat za wypłaty z bankomatu, pod warunkiem że zapewnią określone przez bank, stałe miesięczne wpływy na konto.

Na podobne rozwiązanie natrafimy, decydując się założyć konto bankowe w Banku Miilenium. W ramach konta osobistego Konto 360 stopni, możemy cieszyć się w pełni darmowym kontem, które uwzględnia również darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów. Jednak pod warunkiem, że zapewnimy stałe wpływy miesięczne na konto w wysokości 1000 zł oraz przynajmniej 1 płatność kartą do konta lub Blikiem każdego miesiąca.

Co raz mniej wypłat gotówkowych Polsce

Nie da się ukryć, że wypłaty gotówkowe w bankomatach cieszą się coraz mniejszą popularnością. W naszym kraju już nie przybywa bankomatów, a każdego roku ich ubywa. Co raz więcej osób do płatności w sklepach czy w internecie używa kart płatniczych. Największą popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe czy dokonywane za pomocą aplikacji w telefonie. To wszystko sprawia, że z bankomatów korzystamy co raz mniej.

Czytaj również

7 Comments
 1. Ja właśnie w ostatnim czasie nadziałem się na taką wysoką prowizję w bankomacie, choć niestety przez moje rozgarnięcie. Zamiast do wypłaty użyć karty, w ramach której wszystkie wypłaty z bankomatu mam za 0 zł, użyłem do wypłaty gotówki.. karty kredytowej. Efekt – blisko 25 zł pobranej prowizji przy wypłacie 500 zł. Warto więc porządnie zastanowić się przed włożeniem karty do bankomatu 😉

  (2/5)
 2. Bankowe konto z darmowymi bankomatami znajdziemy bez większego problemu. Tylko należy przy tym zwrócić uwagę również na inne opłaty, głównie mam na myśli tutaj miesięczne prowadzenie, bo przeważnie banki lubią pobierać taką opłatę lub trzeba spełnić określone warunki by jej nie płacić.

  (5/5)
 3. Wypłaty z bankomatów za 0 zł przeważnie możliwe są wtedy, kiedy płacimy stałą miesięczną opłatę za kartę. Ale moim zdaniem to dobre rozwiązanie, bo lepiej zapłacić te kilka złotych i mieć możliwość wypłaty gotówki z dowolnego bankomatu.

  (5/5)
 4. Bezpłatne wypłaty z bankomatów to na pewno dobra opcja, tym bardziej jeśli ktoś często z nich korzysta. Ale zdecydowanie nie taka, która powinna decydować o założeniu rachunku bankowego. Warto przeanalizować szereg innych ważnych kwestii np. warunki dotyczące prowadzenia rachunku.

  (4/5)
 5. Mój faworyt jeśli chodzi o konta bankowe to Konto przekorzystne w Pekao. Można nie tylko mieć 0 zł za prowadzenie konta i obsługę karty, ale również szereg innych korzyści jak choćby wspomniane darmowe wypłaty w bankomatach czy brak opłaty za kartę do konta.

  (5/5)
 6. Mam konto w Santander i u nich mam darmowe wypłaty z bankomatów z każdego bankomatu na terenie kraju, tylko że płacę opłatę miesięczną za kartę 7 zł.

  (5/5)
 7. W banku Santander już nie jest tak różowo, w ciągu ostatnich lat wprowadzili chyba z kilka różnych opłat – za kartę, bankomaty, a nawet sprawdzenia salda na własnym rachunku z wykorzystaniem bankomatu (!) Santander. Moim zdaniem porażka. Zmieniłem konto bankowe na mBank eKonto i tam mają 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce od 100 zł i z bankomatów zagranicą też za 0 zł.

  (4/5)

Oceń: