Najtańsze konto bankowe

- w jakim banku?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

34 udostępnij na FB

Jeszcze do niedawna, posiadanie konta bankowego wiązało się z ponoszeniem dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem rachunku. Mało które konta bankowe był pozbawione opłat miesięcznych. Przez ostatnie lata, ta sytuacja uległa jednak znacznej zmianie. Ze względu na to, że konto osobiste w dzisiejszych czasach posiada niemal każdy. Jak jednak znaleźć najtańsze konto bankowe? Bez opłat miesięcznych i z jak najmniejszymi opłatami za usługi dodatkowe?

To że jakieś konto nie będzie wiązało się z ponoszeniem opłat miesięcznych, wcale nie oznacza że będzie kontem tanim w prowadzeniu. Konto może nie posiadać opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku. Ale może posiadać szereg innych dodatkowych opcji. Za które przyjdzie nam zapłacić. Może to być opłata za utrzymanie karty płatniczej do konta. Opłata za przelewy internetowe czy wypłaty z bankomatów. Niekiedy takie dodatkowe opłaty, mogą nas kosztować więcej niż samo prowadzenie rachunku w innych bankach. Dzisiaj pomogę Wam znaleźć najtańsze konta bankowe, które będzie faktycznie tanie w prowadzeniu.

W jakim banku założyć tanie konto bankowe

Konto które zasługuje na wymienienie w pierwszej kolejności to eKonto, które znajdziemy w ofercie mBanku. Sam miałem okazje zakładać to konto jakieś kilkanaście lat temu. Od tej pory to konto jest oferowane całkowicie bezpłatnie. Odkąd je posiadam, nie zapłaciłem ani razu opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku. Nie ponoszę też żadnych dodatkowych opłat związanych z prowadzeniem tego konta. Jednak głównie dlatego, że posiadam do tego konta karty.

Konto jest w pełni darmowe. Jednak jeśli chcemy do niego również otrzymać kartę, to tutaj będziemy musieli się przygotować na to, że albo będziemy musieli ponosić opłatę miesięczną za kartę. Bądź też będziemy musieli spełnić określony warunek, aby nie płacić za kartę którą otrzymamy od mBanku. Warunek o którym mowa, nie jest jednak specjalnie skomplikowany i trudny w realizacji. Wystarczy że 5 razu w miesiącu wykonamy transakcję bezgotówkową za pomocą karty. Ważne jest to, by było to 5 transakcji w miesiącu i nie ważne na jaką kwotę. Ponieważ w dzisiejszych czasach, możemy użyć karty nawet jeśli robimy zakupy za 9,99 zł. Jeśli jednak nie udałoby się nam spełnić wspomnianego warunku, to wtedy bank naliczy nam opłatę w wysokości 4 zł.

Wspomniałem o opłacie za kartę. A jak wyglądają inne opłaty związane z utrzymaniem eKonta? Praktycznie takie nie istnieją. Zakładając darmowe konto bankowe w mBanku, możemy liczyć na bezpłatne prowadzenie rachunku. A więc brak jakichkolwiek opłat miesięcznych za korzystanie z konta. 0 zł za wypłaty z bankomatów, ale pod warunkiem że są to bankomaty Planet Cash, BZ WBK lub sieci Euronet i są to wypłaty nie mniejsze niż w wysokości 100 zł. Ponadto możemy liczyć również na bezpłatne przelewy internetowe. Z bezpłatnym potwierdzeniem operacji kodem SMS czy płatności Blik.

W pełni darmowe konto bankowe

Aktualizacja: 08.10.2021

Naszym zdecydowanym faworytem wśród darmowych kont osobistych nadal pozostaje mBank i jedno z najstarszych kont internetowych, czyli eKonto. Jest to jedno z tych kont osobistych, które przez lata oferuje darmowe prowadzenia rachunku, bezpłatne przelewy internetowe czy dodatkowe premie za korzystanie z konta.

Kolejną ciekawą propozycją, na którą powinniśmy zwrócić uwagę szukając taniego w prowadzeniu konta bankowego jest oferta Nest Banku. O ile w przypadku mBanku musimy spełnić jeden mały warunek, aby utrzymać konto w pełni darmowe, o tyle w Nest banku nie musimy takich warunków spełniać w ogóle. Bynajmniej na razie, bo jak wiadomo czasami bank wprowadzają zmiany w ramach zakładanych kont. Nest Konto zostało w ubiegłym roku zwycięzcą w rankingu kont osobistych, przeprowadzonym przez portal Bankier.pl. Nie jest to dla mnie specjalnym zaskoczeniem, jako że konto faktycznie zasługuje na uznanie.

Bezpłatne prowadzenie rachunku, brak opłat za wydanie i używanie karty płatniczej, czy bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. To potrafi zagwarantować nam Nest Bank w ramach Nest Konta. Jakby jeszcze komuś było mało, pragnę dodać że przelewy internetowe również są bezpłatne. A jeśli ktoś miałby ochotę wpłacić na swoje konto pieniążki, to możemy to zrobić za pośrednictwem wpłatomatu i za taką operację również nie zapłacimy ani złotówki. To zdecydowanie jeden z moich głównych faworytów, jeśli mowa o tanich w prowadzeniu rachunkach bankowych. Warto przy tej okazji również dodać, że Nest Bank posiada jedno z tańszych w utrzymaniu kont bankowych dla firm i osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Konto bankowe za 0 zł

Trzecim z moich faworytów jest konto bankowe za 0 zł w Inteligo. Trochę sentymentalnie, ponieważ bardzo podobnie jak mBank, Inteligo oferuje bezpłatne prowadzenie konta bankowego prze internet już od przynajmniej kilkunastu lat. Przez te wszystkie lata warunki utrzymania konta bankowego nie specjalnie się zmieniły. Nadal jest to konto które możemy otworzyć w pełni bezpłatnie. Bez ponoszenia jakichkolwiek opłat za prowadzenie rachunku. Ponadto konto umożliwia nam również wykonywanie bezpłatnych przelewów internetowych z konta. Jeśli ma to być najtańsze konto bankowe, nie może również posiadać opłat miesięcznych za korzystanie z karty płatniczej.

Nie inaczej jest więc w przypadku Inteligo. Jednak podobnie jak w mBanku musimy spełnić określony warunek by tak się stało. Ten mówi o tym, by przynajmniej raz w miesiącu wykonać transakcję bezgotówkową, a więc za pomocą karty na kwotę nie mniejszą jak 100 zł. Choć Inteligo nie posiada własnych bankomatów, to gotówkę będziemy mogli wypłacić całkowicie bezpłatnie w bankomatach PKO Banku Polskiego i BZ WBK. Te jak pewnie wiecie, znajdziemy w każdym większym jak i mniejszym mieście Polski. Konto bankowe w Inteligo bez większych problemów założymy przez internet, a umowę o założenie rachunku dostarczy nam pod same drzwi firma kurierska.

Konto Optymalne za 0 zł

Jeżeli myśleliście że to już koniec moich propozycji, to byliście w błędzie. Ponieważ oto kolejny mój faworyt w temacie na najtańsze konto bankowe. BGŻ BNP Paribas ma nam do zaoferowania Konto Optymalne. W ramach którego zapewnia bezpłatne prowadzenie rachunku, oraz brak opłat miesięcznych za korzystanie z konta. Otwierając rachunek bankowy za pośrednictwem tego banku, będziecie mogli liczyć również na bezpłatne wypłaty z bankomatów. Pod warunkiem że gotówkę zdecydujecie się wypłacać w bankomatach BGŻ BNP Paribas lub sieci Planet Cash. Każdy posiadacz rachunku, otrzymuje również kartę debetową do konta, która nie wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek opłat miesięcznych czy rocznych. Jeszcze jeden atut tego konta, dostrzegą szczególnie osoby często wyjeżdżające zagranicę. Będą mogły one wykonywać bezpłatne wypłaty z zagranicznych bankomatów grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance, które zlokalizowane są w ponad 50 krajach.

Konto Freemium

Ostatnią przygotowaną na dzisiaj propozycją jednego z najtańszych kont bankowych jest Konto Freemium. Założymy je w T-Mobile Usługi Bankowe. Wszystkim z nas, ta marka kojarzy się głównie z siecią komórkową. A jak się okazuje możemy u nich założyć również konto osobiste. Jak może niektórzy pamiętają, wcześniej marka działała pod nazwą Alior Sync, jednak cały czas usługi bankowe świadczone są przy współpracy z Alior Bankiem.

Gdzie znaleźć najtańsze konto bankowe?

Rachunek bankowy w T-Mobile Usługi Bankowe charakteryzuje się bezpłatnym prowadzeniem konta. A więc jest kolejnym z kont w ramach którego nie będziemy płacili opłat miesięcznych. W ramach konta możemy również wykonywać bezwarunkowo bezpłatne przelewy internetowe. Pierwsze 3 wypłaty z bankomatu, w każdym kolejny miesiącu są bezpłatne. Co mnie jednak najbardziej rozczarowało, czwarta i każda kolejna wypłata z bankomatu będzie nas kosztować 6 zł, a więc nie mało. Kartę do konta otrzymujemy bezpłatnie, nie ma też opłat miesięcznych,. Pod warunkiem że w każdym jednym miesiącu dokonamy transakcji przy pomocy karty za min. 200 zł. Jeżeli na co dzień jesteśmy klientem T-Mobile, który terminowo opłaca rachunki telekomunikacyjne, to możemy otrzymać dodatkowy limit w koncie w wysokości do 1000 zł.

Czytaj również

34 Comments
 1. Sam ostatni przeniosłem się z mBanku do NestBanku. Głównie przez to że mBank kasował mnie 1,50 za przelew na koncie firmowym 😉 W Nest wszystko mam za 0 i do tego przyzwoite konto oszczędnościowe bez warunków i haczyków zarówno prywatnie jak i dla firmy.

 2. Ja swego czasu założyłem konto godne polecenia w BZ WBK i ogólnie sobie chwalę. Początkowo to konto miałem całkowicie darmowe, bezpłatne prowadzenie, przelewy za 0 zł, wypłaty z bankomatów itp. Potem jednak gdy banki zaczęły wprowadzać opłaty, tak również w WBK doszło kilka opłat. Kilka złotych płacę miesięcznie za kartę ale za to mogę bezpłatnie wypłacać gotówkę w bankomacie jakim chcę, bez znaczenia czy to bankomat PKO czy Millenium. Inna opłata która doszła to weryfikacja sms powyżej 5 przelewów w miesiącu. Jeśli jednak wysyłamy dużo przelewów do tych samych odbiorców, możemy ich dodać do zaufanych odbiorców i wtedy weryfikacja nie jest konieczna.

 3. Przede wszystkim gdy nasz bank, w którym posiadamy konto ma nie korzystne warunki i nie chce nam zaoferować nic bardziej dla nas korzystnego to nie powinniśmy dłużej zwlekać w kestii zmiany banku. Na rynku jest na prawdę szereg ciekawych propozycji wśród kont bankowych, spośród których są takie z faktycznym 0 zł za prowadzenie.

 4. Ja miałem swego czasu założone konto w mBanku i przyznam szczerze że gdybym z niego nie korzystał od czasu do czasu, to pewnie nie wiedziałbym że posiadam w ogóle konto. Praktycznie żadnych opłat za prowadzenie konta, bezpłatne przelewy, moim zdaniem najtańsze konto bankowe jakie mają do zaoferowania banki w Polsce.

 5. Wbrew pozorom, jest całkiem sporo takich ofert które są warte rozważenia. Wystarczy tylko dobrze poszukać, przejrzeć dokładnie wszelkie opłaty związane z prowadzeniem konta no i oczywiście zdecydować na takie, które będzie miało dla nas najbardziej korzystne warunki. Ja mogę podpisać się pod tym że konto w Nest Banku i mBanku są tanie w prowadzeniu.

 6. Jest trochę ciekawych ofert jeśli o tanie konta bankowe. Nie warto więc kisić się w banku, w którym większość usług jest bardzo kosztowna. Sam miałem kiedyś konto w takim banku i jedyne czego żałuję, że tak późno zrezygnowałem z ich usług. Drogie prowadzenie konta, prowizja od każdego jednego przelewu a nawet wysoka prowizja od wypłaty gotówki z konta.

 7. Ciekawe propozycje darmowych kont bankowych, jest jeszcze kilka na które warto byłoby zwrócić uwagę ale nie będę bankom robić krypto reklamy. Czasami my sami możemy usprawnić proces by zachować konto osobiste w pełni darmowe. Trzeba zwrócić głównie uwagę na opłaty związane z utrzymaniem karty oraz czy może ona być darmowa, jeśli wykonamy określone akcje (np. płatności kartą bezgotówkowa) w danym miesiącu. To samo tyczy się weryfikacji przelewów przez sms, gdzie jeśli mamy opłatę można dodać odbiorcę jako zaufanego i wtedy nie jest konieczna dodatkowa weryfikacja sms.

 8. No ja miałem kiedyś takie konto, że musiałem płacić praktycznie za wszystko od prowadzenia, przez przelewy po kartę do konta. Człowiek się do jednego przyzwyczaja, a przecież nie jest uwiązany takiego konta. W przeciwieństwie do abonamentu który podpisujemy na rok czy dwa, konto osobiste możemy zamknąć w każdej chwili i otworzyć darmowy rachunek w innym banku.

 9. Ta sytuacja jeśli mowa o najtańszych kontach bankowych zmienia się dosyć często. Są takie konta, które faktycznie są darmowe niemal przez cały czas. Są jednak również takie, które są darmowe w momencie kiedy je założymy. Gdy już minie określony czas od założenia konta dochodzą jakieś dodatkowe opłaty, których wcześniej nie było.

 10. Jeśli o rachunek bankowy bez opłat miesięcznych to ja mógłbym polecić mBank. Jeśli założymy eKonto to nie będzie płacić żadnych dodatkowych opłat. Ja jednak nie posiadam karty do konta, więc nie wiem czy są za nią jakieś opłaty. Mój mąż posiada konto w BZ WBK i z tego co wiem też jest zadowolony, To również konto bez opłat, jedynie ma jakąś drobną opłatę właśnie za korzystanie z karty i weryfikację sms przelewów internetowych.

 11. Mówiąc o najtańszym koncie w banku, warto byłoby zwrócić uwagę że w ramach konta osobistego T-Mobile jest teraz 5% zwrotu od wartości wykonanych zakupów. Dzięki temu można zyskać nawet 180 zł rocznie zwrotu na zakupy.

 12. Fajne tanie konto jest w Nest Banku i o ile się orientuję jest to najtańsza opcja jaką obecnie mają do zaoferowania banki. Żadnych opłat i żadnych warunków do spełnienia i co najważniejsze możliwość wypłacenia gotówki z dowolnego bankomatu, a nie tylko wybranych.

   • @Kornel konto optymalne jest całkowicie darmowe na całe szczęście 😀 @Kornel ja jestem zadowolona z apki. Klarowna i żadnych błędów.

    (5/5)
 13. Konto optymalne w bgż – jak sprawuje się apka mobilna? Zastanawiam się nad przeniesieniem konta do tego banku.

  (5/5)
 14. @Karolina sprawuje się dobrze. Moja dziewczyna ma to konto i jest bardzo zadowolona szczególnie z wypłat darmowych z planetcashów. Ja też się zastanawiam nad zmianą.
  @Alina ale to konto przecież jest w pełni darmowe… ?

  (5/5)
 15. karolina, ja jestem zadowolona z apki. wiadomo,że zależy jeszcze od oprogramowania Twojego na tel, ale nie zawiesza się i to już dużo.
  @Alek, tak darmowe, dlatego mówię, źe mi się podoba 😀 Za karte, za prowadzenie, za wypłaty 0zł

  (5/5)
 16. @Alina a myślisz że jest różnica czy masz telefon na androidzie albo na iosie?
  @alina a z jakich bankomatów masz możliwość wypłacania? tylko w Polsce?

  (5/5)
  • @Hania a w czym miałby przeszkadzać system jaki masz na telefonie? Aplikacje są i tutaj i tutaj takie same przecież.
   @Hania ja wypłacałem za granicą i też nic nie płaciłem jeżeli dobrze pamiętam. Tam jest ileś bankomatów za granicą z których też mozesz pobierać kasę za free.

  • Ja mam najnowszego Androida i działa bez zarzutu. Nie mam nic na IOS , więc tego Ci nie powiem. Ale podejrzewam,że równie dobrze. Czym by sie miało różnić …
   Haniu,masz darmo wypłaty w Polsce i za granicą. m.in planet cash, te żółto niebieskie,kojarzysz pod biedronką?;D i za granica w bankomatach banków grupy Global Allience, sprawdź na stronie bgzbnpparibas.pl , jest ich mnóstwo,więc za granicą nie ma tez problemu

   (5/5)
 17. @Jurek stabilnosc apki zalezna jest od naszwego urzadzenia i od systemu jaki mamy. Sa aplikacje ktore sa zle zoptymalizowane i nawet na najdrozszych telefonach potrafia sie zawieszac.
  @Alina ja mam ta apke wlasnie na ios i też działa świetnie 🙂 mimo że mam starego iphona.

  (5/5)
  • Tymek, no własnie, a niektóre apki są po prostu z natury złe;]
   poza tym całośc jako konto działa bardzo sprawnie, bankowość internetowa też jest przejrzysta

   • korzystam juz kilka miesiecy i powiem szczeze ze nic zlego sie nei dzieje. w dodatku nie wyszly zadne ukryte koszty, prawdziwe prowadzenie za 0 🙂

 18. @Alina dlatego gdy aplikacja jest źle “zrobiona” mamy możliwość po prostu zrezygnowania z danego banku i wybrać coś innego po co się męczyć ?
  @Tymek fajne że są też takie aplikacje mobilne które działają na starszych urządzeniach, nie każdego stać na najnowsze

  (5/5)
 19. @Alina no i to jest najważniejsze. Ja dopiero zakładam u nich konto, mam nadzieję, że będzie ok.
  @tymek A wiesz ile się płaci za przelewy ekspresowe?

  (5/5)
 20. Z doświadczenia, jako osoba związana mniej lub bardziej z bankowością od ponad 20 lat, mogę powiedzieć że najtańsze konto bankowe to takie, które pozostaje bezpłatne cały czas, a nie tylko do 2 lat od momentu jego założenia. Ale takie konta na prawdę ciężko znaleźć. Jednym z nielicznych takich rachunków bankowych jest eKonto w mBanku.

  (5/5)
 21. Jeśli o mnie chodzi to założyłem takie tanie konto bankowe w Getin i póki co nie narzekam. Wiem że banki lubią po prostu z czasem dorzucić jakąś dodatkowa opłatę, ale trzymam rękę na plusie i w razie czego po prostu zamknę konto i założę tam gdzie będzie korzystniej.

  (4/5)
 22. Widzę że nowy rok to wiele różnych zmian w bankach i większość tych kont było darmowe już takie nie są. Macie jakieś sprawdzone miejsca gdzie najtaniej założyć konto bankowe najlepiej przez internet?

  (4/5)

Oceń: