Najtańsze konto bankowe dla firm

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

21 udostępnij na FB

Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie własnej działalności, to poza załatwieniem kilku niezbędnych formalności, będziemy musieli założyć również odrębne konto bankowe dla firmy. Nie może to być konto osobiste które już posiadamy. A specjalnie założone w tym celu, konto firmowe. Na to konto, będą trafiać wszystkie przelewy pochodzące z wystawianych przez nas faktur. Gdzie znajdziemy konto firmowe które będzie tanie w prowadzeniu? Postaram się dzisiaj Wam pomóc w znalezieniu takiego konta.

Przy zakładaniu konta bankowego dla firm trzeba być ostrożnym. Nie trudno założyć takie konto w niemal każdym jednym banku. Z doświadczenia jednak wiem, że niektóre z banków każą sobie płacić za prowadzenie takiego konta nie małe opłaty. Przeważnie wygląda to tak, że samo prowadzenie konta jest darmowe. Jednak dochodzi szereg innych opłat które będziemy musieli każdego miesiąca pokrywać. Najczęściej są to opłaty za przelewy, przelewy do ZUS i US czy opłaty miesięczne lub roczne za kartę płatniczą.

Czasami dochodzą do tego jeszcze inne opłaty. A jedną z bardziej absurdalnych opłat z jaką ja się osobiście do tej pory spotkałem, była prowizja za elektroniczny dostęp do konta bankowego. Zakładając konto bankowe dla firm, warto więc dokładnie prześwietlić warunki prowadzenia takiego rachunku. Może się również zdarzyć tak, że warunki prowadzenia rachunku ulegną zmianie w trakcie trwania umowy. Jeśli przestaną nam one odpowiadać, w każdej chwili możemy rozwiązać taką umowę z bankiem. A następnie przenieść konto firmowe do innego banku.

Konto bankowe dla firmy – nasz faworyt

Aktualizacja: 07.01.2022

Alior Bank – iKonto Biznes

Pierwszą z propozycji na dziś będzie tanie konto firmowe które znajdziecie w ofercie Alior Banku, banku których placówki znajdują się w wielu zarówno większych jak i mniejszych miejscowości w Polsce. Otwarcie konta bankowego dla firm w Aliorze jest bezpłatne, podobnie jak i prowadzenie takiego rachunku, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Tutaj jednak wymagany jest warunek który mówi o utrzymaniu średniego salda w kwocie co najmniej 1000 zł oraz wyrażeniu zgody na komunikację marketingową.

Bank nie pobiera również opłat za wykonywanie przelewów internetowych, w tym również tych które będziemy wykonywali do ZUS i US. Będziemy mieli również do wykorzystania z każdym miesiącu 5 darmowych przelewów europejskich (SEPA) oraz 5 przelewów natychmiastowych (Express Elixir). Bezpłatne jest również korzystanie z wszystkich bankomatów należących do Alior banku. W przypadku wypłat pieniędzy dokonywanych za pomocą innych bankomatów, możemy dokonać 5 bezpłatnych wypłat miesięcznie. Wpłaty gotówki możemy wykonywać we wpłatomatach sieci PlanetCash – pierwsze 5 jest bezpłatne.

Najtańsze konto bankowe dla firm – w którym banku?

mBank – mBiznes

Pisząc o najtańszych kontach firmowych, nie można by pominąć w tym zestawieniu konta mBiznes. Jest to konto oferowane prze mBank przynajmniej od kilkunastu lat i cały czas dostępne drogą internetową. Nie raz miałem okazję zresztą o nim pisać, choćby przy okazji poszukiwań dobrego i taniego konta do uzyskania pożyczki internetowej. Konta elektroniczne mBanku w ostatnim czasie doczekały się zmiany w postaci nowoczesnego systemu elektronicznego. Do którego będziecie mieli dostęp jeśli zdecydujecie się na założenie u nich konta firmowego. Podstawowe konto jest kontem bezpłatnym, a więc nie trzeba za nie płacić opłat miesięcznych. Darmowe jest zarówno otwarcie rachunku jak i jego prowadzenie.

Otwierając konto mBiznes możemy również liczyć na bezpłatne przelewy internetowe oraz wypłatę gotówki w bankomatach Planet Cash, Euronet, BZ WBK S.A. Nie odpłatnie będziemy mogli również wpłacić pieniądze na nasze konto firmowe. Za pośrednictwem 2250 wpłatomatów mBanku i Euronetu znajdujących się na terenie całej Polski. Zakładając mBiznes Konto Standard nie będziemy ponosili również opłat za korzystanie z karty debetowej dołączonej do konta.

Santander – Konto Firmowe Godne Polecenia

Trzecią z moim propozycji będzie konto, o którym mogę powiedzieć że dosyć dobrze je znam a jest nim firmowa wersja Konta Godnego Polecenia w banku BZ WBK. Jak większość kont firmowych które spotkamy, tak również to pozbawione jest miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku. Za jego utrzymanie nie będziemy więc ponosić jakichkolwiek opłat miesięcznych. Pod warunkiem jednak, że spełnimy warunek stawiany przez bank. Który mówi o wykonaniu płatności podatku lub składki ZUS z tego konta w danym miesiącu. Wiadomo że składkę ZUS opłacamy każdego jednego miesiąca. Więc spełnienie tego warunku nie powinno być dla nas jakimś dużym problemem. Musimy jedynie pamiętać o tym, by każdego miesiąca konto było odpowiednio zasilone, byśmy mogli z niego wysłać przelew do ZUS.

Warto przy tym podkreślić, że za przelewy do ZUS i US bank nie pobiera żadnych dodatkowych prowizji. Ponadto otrzymujemy darmowy pakiet 25 przelewów internetowych w systemie ELXIR, do wykorzystania w danym miesiącu. Bezpłatne są również wpłaty i wypłaty gotówkowe za pomocą karty Visa Business Electron lub MasterCard Business Debit we wpłatomatach i bankomatach sieci BZ WBK. Bank może nam również nie naliczać opłat za korzystanie z karty płatniczej dołączonej do konta. Tu jednak będziemy musieli spełnić warunek. Mówiący o tym, by każdego jednego miesiąca dokonać transakcji bezgotówkowych za pomocą karty za minimum 400 zł. Praktycznie jedyną opłatą na którą będziemy musieli się przygotować w ramach Konta Firmowego Godnego Polecenia są opłaty za autoryzację przelewów przez SMS. Za 5 pierwszych przelewów system nie nalicza opłat. Natomiast za kolejne naliczane jest 0,20 zł za autoryzację każdego kolejnego przelewu.

Pozostałe propozycje na tanie konto firmowe

Nest Bank – BIZnest Konto

Jeśli zależy Wam na znalezieniu taniego w utrzymaniu konta bankowego dla firm, na pewno powinniście zwrócić uwagę również na propozycję od Nest Banku. Jest to marka nowa na krajowym rynku usług finansowych. Która jednak wcześniej dała się już poznać pod innym nazwami. Początkowo pod nazwą FM Bank a później Biz Banku. Bank również może nas zaproponować darmowe konto bankowe dla firm. Wobec którego nie jest konieczne spełnianie żadnych dodatkowych warunków.

Prowadzenie konta nie wiąże się więc z ponoszeniem opłat miesięcznych. Bezpłatne są również internetowe przelewy krajowe (w tym do ZUS i US) czy przelewy europejskie SEPA wykonywane przez system internetowy. Nie są pobierane również opłaty za autoryzację przelewów za pośrednictwem kodów SMS. Bank nie nalicza również opłat za kartę dołączoną do konta. Nie musimy więc płacić ani za jej utrzymanie. Ani też za dokonywanie wypłat gotówki z bankomatów za pośrednictwem wszystkich bankomatów w Polsce. Co więcej, jeżeli będziemy chcieli wpłacić gotówkę na nasze konto firmowe, będziemy mogli do tego celu użyć całkowicie bezpłatnie, jednego z 2500 wpłatomatów sieci Euronet.

Deutsche Bank – dbNET Biznes

Kolejną moją propozycją na najtańsze konto bankowe dla firm jest dbNET Biznes. To konto akurat jest dostępne na rynku od dosyć dawna, więc może część z Was, miała okazję już je poznać. Firmowe konto oferowane przez Deutsche Bank jest również kontem za 0 zł. A więc kontem za które nie będziecie musieli ponosić opłat miesięcznych. Bezpłatne korzystanie nie dotyczy jednak wyłącznie opłat miesięcznych. Ale również darmowych przelewów internetowych, również tych do ZUS i US, które przyjdzie nam wysyłać każdego miesiąca.

Bank nie pobiera również opłat za wypłaty z bankomatów, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Jeżeli jednak będziemy poza granicami naszego kraju wypłacać gotówkę inną niż PLN, to zostanie pobrana prowizja w wysokości 3% od wypłacanej kwoty, za przewalutowanie transakcji. Za korzystanie z karty również możemy nie ponosić żadnych dodatkowych opłat miesięcznych. Pod warunkiem że wykonamy co najmniej jedną transakcję bezgotówkową przy użyciu karty. Poza kontem firmowym, Deutsche Bank ma do zaoferowania przedsiębiorcom również szereg innych usług dostępnych w ramach Pakietu Przedsiębiorczego.

Czytaj również

21 Comments
 1. Dobrze jest się rozeznać, zanim jeszcze zdecydujemy się na którąś z ofert. Aktualnie większość banków posiada darmowe w prowadzeniu konta dla firm, tylko przeważnie za którą rzecz ani tak przyjdzie nam zapłacić. Jeśli nie opłatę miesięczną za kartę, to za przelewy czy inne operacje na koncie. Chyba najtaniej wychodzi prowadzenie rachunku firmowego w mBanku albo BZ WBK.

  • I najlepiej mieć jedno konto żeby nie być dumą..y przez system ognivo. W wychwalanym jest jest np. 200 zł za procedowania zajęcia np. skarbowego bez względu na jego wysokość.

 2. Kiedyś prowadząc działalność na własną rękę miałem konto w jednym z banków SGB, ale ten bank to pobiera opłaty na każdym możliwym kroku. Zdaje mi się że działa chyba w nieco innej rzeczywistości. Opłata miesięczna za prowadzenie, płatne przelewy do ZUS czy US czy inne opłaty, które w dzisiejszych czasach nie są spotykane w żadnych innych bankach oferujących konto bankowe dla firm i przedsiębiorców.

 3. Jest dosyć dużo ciekawych ofert dla firm, to już nie te czasy co kiedyś że to wszystko tylko odstraszało. Obecnie każdy bank zabiega i walczy o klienta, więc jest w stanie zaproponować korzystne warunki. Ja więc nie założyłbym konta firmowego gdzieś gdzie jest jakaś miesięczna opłata za prowadzenie a do tego jeszcze 3,50 za przelewy ZUS i US bo i takie kwiatki się zdarzają jeszcze do tej pory.

 4. No, ja ktoś dobrze poszuka to znajdzie takie które będzie dla niego korzystne. Wbrew pozorom można znaleźć takie, które nie będzie drogie w prowadzeniu. Ja mam konto za które nie ponoszę opłat miesięcznych a jedyna opłatą jest opłata miesięczna za kartę w wysokości kilku złotych. Nie będę jednak robił kryptoreklamy, ale faktycznie jest ono wśród wymienionych wyżej kont firmowych.

 5. Ja również przyłączam się do tego, by sprawdzać i analizować oferty banków, przed założeniem konta. Jedne kuszą atrakcyjnymi ofertami a potem zmieniają umowę i przesyłają jakieś aneksy, to opłata za przelew, to za kartę, to za co innego. Na szczęście jest tyle konkurencyjnych ofert, że przejście do innego banku i przeniesienie konta firmowego nie stanowi w dzisiejszych czasach najmniejszego problemu.

 6. Już chyba kilkanaście lat posiadam konto bankowe dla firm w mBanku i jako jego wielo letni użytkownik mogę je polecić. Tyle że nie jest to moje główne konto firmowe, założyłem je nieco później jako dodatkowe konto firmowe. Praktycznie żadnych opłat, tym bardziej nie zakładałem tego konta z kartą, więc żadnych opłat nie ponoszę. Używam praktycznie jedynie do przelewów internetowych.

 7. dbNet jest sprawdzonym i bardzo dobrym kontem dla osób które prowadzą jedno osobową działalność. Bank już bardzo długo ma tą ofertę i nadal zarówno prowadzenie konta jak i szereg innych usług w ramach tego konta jest darmowa. Po założeniu konta, bank nie podnosi nagle opłat jak to mają w zwyczaju inne banki.

 8. Warto również zwrócić uwagę czy konto umożliwia uzyskanie dodatkowego debetu czy limitu w koncie. To bardzo przydatna rzecz, ponieważ jak już uruchomimy taki limit to będzie on mógł być odnawiany co 12 miesięcy. To tańsze rozwiązanie niż zaciąganie kredytów, a przy tym znacznie bardziej ułatwione bo nie trzeba za każdym razem dostarczać nowych dokumentów, zaświadczeń itp.

 9. Ogólnie nie ma się co szczypać jeśli konto nam nie odpowiada bo ma dużo opłat czy bank nie może nam zaoferować korzystnych warunków np. dodatkowego limitu w koncie. Są takie banki które przyjmą nas z otwartymi rękoma a do tego dadzą w pełni darmowe konto, bez opłat miesięcznych.

 10. Nie trudno założyć konto firmowe, ale na pewno nie tak łatwo założyć tanie w prowadzeniu konto firmowe. O ile obecnie takie konta bardzo często oferowane są z bezpłatnym prowadzeniem a więc bez opłat miesięcznych, to jednak bardzo często z dodatkowymi opłatami. Trzeba to dokładnie przeanalizować zanim zdecydujemy się na taki rachunek.

  Przede wszystkim warto zapytać czy konto ma opłaty za:
  – miesięczne prowadzenie rachunku
  – przelewy internetowe
  – przelewy do ZUS i US
  – wypłata gotówki z bankomatów (jakich?)
  – opłata za kartę płatniczą/debetową
  – zlecenia stałe (jeśli korzystamy)

 11. Ja ogólnie prowadząc działalność posiadam dwa konta a więc jedno osobiste a drugie firmowe. Na firmowe przychodzą przelewy z faktur i robię z nich praktycznie przelewy do ZUS i US, bo mam darmowe (BZ WBK). Z drugiego konta robię wszelkie inne operacje, bo to się bardziej opłaca – przelewy wychodzące, wypłaty z bankomatów itp.

 12. Grunt to nie dać sobie wcisnąć sobie jakiejś drogiej oferty albo jakichś dodatkowych produktów bankowych. Często jest tak że bank oferuje jakieś darmowe konto firmowe, ale potem proponuje nam szereg dodatkowych nie potrzebnych usług za które trzeba płacić opłaty miesięczne.

 13. Przeważnie koniecznie jest spełnienie określonych warunków, żeby konto było całkowicie darmowe. Trzeba więc sprawdzić, jakie bank ma wymagania jeszcze przed założeniem takiego konta bankowego.

 14. Żeby uzyskać ofertę na najtańsze konto, warto na bieżąco analizować różnego rodzaju rankingi konto osobistych. Publikowane są co miesiąc na wielu portalach czy blogach i obejmują najczęściej te najbardziej korzystne oferty założenia konta osobistego.

  (4/5)
 15. Deutsche Bank i dbNET Biznes już w zasadzie można wykreślić z tej listy, bo tego banku i konta już praktycznie nie ma. Jeśli miałbym dorzucić coś do propozycji na najtańsze konto firmowe to wspomniałbym o Konto Otwarte na Biznes w BNP Paribas.

  (5/5)
 16. No to najtańszym kontem firmowym może obecnie okazać się konto firmowe w Santander. Zero jakichkolwiek opłat przez najbliższe 24 miesiące, a ponadto można zyskać aż 900 zł premii za dodatkowe akcje.

  (5/5)
 17. Takiego konta firmowego jak tanie konto firmowe w Nest Banku to chyba nie znajdziecie w innym banku. Praktycznie zero opłat a dodatkowo możliwość uzyskania kredytu odnawialnego w rachunku.

  (4/5)
 18. @Dariusz no ja znalazłem w mBanku i mam je już kilka lat i na razie nie zamierzam zmieniać. Dla mnie to najtańsze konto dla firmy spośród tych, z których do tej pory miałem okazję korzystać.

  (5/5)
 19. Ja już jakieś 3 lata temu założyłem tanie konto bankowe dla firmy w Nest Banku. Nie ponoszę praktycznie żadnych opłat za to konto. Jak ktoś szuka wygodnej obsługi konta firmowego przez internet to polecam.

  (5/5)

Oceń: