Kredyt odnawialny dla firm w rachunku bieżącym

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

20 udostępnij na FB

Prowadząc własną działalność gospodarczą, często potrzebujemy dodatkowych środków. Na dodatkowy zakup, czy pokrycie nie planowanych wcześniej wydatków. Zaciąganie w takiej sytuacji kredytu, nie dość że wiąże się z przeznaczeniem sporej ilości czasu na załatwienie formalności. To jeszcze niesie za sobą długi ciąg rat, które przyjdzie nam spłacać przez najbliższe miesiąca albo nawet lata.

Dlaczego kredyt odnawialny dla firm w rachunku bieżącym będzie dobrym rozwiązaniem i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzi?

Kredyt w rachunku bieżącym to coś na kształt debetu czy limitu w koncie. Otrzymujemy określoną pulę środków, z których dodatkowo będziemy mogli korzystać. Wysokość takiego limitu najczęściej uzależniona jest od wysokości dochodów osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Im wpływy na nasze konto firmowe są większe, tym mamy szanse uzyskać większy limit w rachunku. Najczęściej jest to wielokrotność miesięcznych dochodów. A więc przykładowo jeśli nasz miesięczny dochód na czysto to 5000 zł, to bank będzie mógł na zaproponować limit w wysokości 15 lub 20 000 zł. Z tych pieniędzy będziemy mogli dodatkowo korzystać. Pod warunkiem że spełnimy wymagania stawiane przez bank. Te jednak nie są specjalnie wygórowane, pod warunkiem że posiadamy odpowiednio wysokie wpływy na nasze konto firmowe.

Jakie wymagania należy spełnić aby uzyskać kredyt dla firm w rachunku bieżącym?

Oczywiście trzeba posiadać otwartą działalność gospodarczą, przynajmniej od jakiegoś czasu, aby bank mógł ocenić naszą zdolność kredytową. Najczęściej o taki kredyt odnawialny można się ubiegać po przekroczeniu 12 miesięcy, od momentu rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Nie jest to więc produkt przeznaczony dla całkiem nowych firm. Gdy bank przyzna już nam limit odnawialny na koncie w określonej wysokości, to będziemy musieli się zatroszczyć o to, by na konto każdego miesiąca trafiały wpływy w określonej wysokości. Najczęściej taką ustaloną kwotą jest kwota minimalna w wysokości 5000 zł. Jeśli każdego miesiąca taka suma będzie przepływać przez nasz rachunek firmowy, to bank odnowi nam limit w koncie po upływie 12 miesięcy. A więc nadal będziemy mogli cieszyć się dostępem do dodatkowej gotówki.

Na co może zostać przeznaczony kredyt odnawialny dla firm?

Nie ma to większego znaczenia, są to dodatkowe środki które możemy spożytkować w zależności od naszych potrzeb. Prowadząc własną firmę, doskonale wiemy że zdarzają nam się takie momenty, że potrzebujemy takich dodatkowych pieniędzy. Niekiedy nasz kontrahent nie płaci w terminie, a my musimy opłacić w międzyczasie składki ZUS oraz wpłacić należny podatek VAT czy PIT do Urzędu Skarbowego. Tak więc pieniądze które stanowią dodatkową część naszego konta firmowego, możemy w dowolnej chwili przeznaczyć na dodatkowe wydatki. Związane z prowadzoną działalnością czy sfinansowanie zakupu jakichś niezbędnych nam materiałów.

Kredyt odnawialny dla firm w rachunku bieżącym w Idea Bank

Jakie są główne atuty kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym?

Główny plus to stały dostęp do dodatkowej gotówki, z której możemy korzystać w dowolnym i najbardziej dogodnym dla nas momencie. Nie ma tu gotowego harmonogramu spłaty ani rat miesięcznych. Spłatę zadłużenia możemy dokonywać w dowolnej chwili. A więc wtedy, kiedy moment będzie dla nas najbardziej odpowiedni i nie obciąży naszego budżetu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli z jakiegoś powodu na koncie nie będą się pojawiać miesięczne wpływy w określonej wysokości, bank może po upływie 12 miesięcy nie odnowić nam naszego limitu w koncie. A w takiej sytuacji bank może poprosić nas o spłatę zadłużenia. Ogólnie jednak, nie ma konieczności pełnej spłaty limitu przed terminem odnowienia. Warto jednak zadbać o to, by warunki stawiane przez bank były spełnione. Wtedy będziemy mogli cieszyć się kredytem w koncie nie tylko przez najbliższe 12 miesięcy.

Limit odnawialny dla firm w rachunku bieżącym – ile to kosztuje?

Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od tradycyjnego kredytu czy pożyczki. Ponosimy opłatę roczną za odnowienie limitu w rachunku bieżącym i uzależniona ona jest od wysokości przyznanego limitu. Może być to przykładowo 1% od sumy przyznanego limitu a więc jeśli bank przyzna nam limit w wysokości powiedzmy – 20 000 zł, to rocznie zapłacimy za dostęp do takiego limitu ok. 200 zł. Ponadto będziemy ponosić opłaty w chwili skorzystania z limitu, a więc w momencie kiedy nasze konto zanotuje spadek salda poniżej zera. Gdy limit nie będzie wykorzystywany, wtedy bank nie będzie nam naliczał dodatkowych opłat. Opłata jest naliczana zatem przez bank, wyłącznie za dni, w których korzystamy z zadłużenia.

Przykładowe darmowe rachunki firmowe posiadające możliwość uruchomienia kredytu odnawialnego dla firm:

Czytaj również

20 Comments
 1. Dzień dobry, przedsiębiorców potrzebujacych pozyskać szybko dodatkowe środki zapraszamy do skorzystania z oferty Kredytmarket.com. Kwota, jaką oferujemy to 10-50 tys. zł na okres 3-6 m-cy. Oprocentowanie wynosi jedynie 9,5% w skali roku. Cały proces jest elektroniczny, szybki i bez konieczności dostarczania dokumentów. Decyzja dostarczana jest w ciągu 15 min, a środki przelewane są po 2 dniach na kontownioskodawcy.

 2. Na pewno kredyt odnawialny to świetne rozwiązanie dla małych firm, a w szczególności osób prowadzących jedno osobową działalność. Dzięki temu firma nie jest odcięta od bieżących środków jeśli dla przykładu mamy akurat więcej wydatków, trzeba w danym miesiącu zapłacić większy podatek bądź też nasz kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury.

 3. To dobre zabezpieczenie dla firmy, ponieważ nie musimy polegać tylko na własnym kapitale a mamy dodatkową poduszkę bezpieczeństwa z której możemy skorzystać w razie czego. Nie wyobrażam sobie prowadzenia firmy właśnie bez takiego zabezpieczenia, tym bardziej że nie wszyscy potrafią regulować swoje płatności terminowo.

 4. Nie wyobrażam sobie prowadzenia własnej firmy bez takiego kredytu w rachunku, to wiele ułatwia, tym bardziej jeśli niektórzy kontrahenci spóźniają się nam ze spłatą faktury. Wiadomo że my musimy składki zus czy podatki płacić w terminie, więc skądś trzeba brać te pieniądze jeśli inni nie potrafią płacić w terminie.

 5. Grunt to wypracować sobie dobre relacje z bankiem, to każdy jeden zaproponuje nam jakieś fajne warunki. Mówię jednak wyłącznie jednak o tych nowoczesnych bankach, a nie tych które żyją jeszcze w ubiegłym stuleciu, bo w takim banku miałem do nie dawna założone konto firmowe. Na szczęście przeniosłem je do BZ WBK i to był strzał w dziesiątkę 😉

 6. Ja ktoś ma możliwości a więc ma dobre, stałe miesięczne dochody to zdecydowanie warto bo taki kredyt dla firm w rachunku to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż kredyt. Trzeba jednak zapewnić te stałe środki, wpływy na rachunek bankowy. Wtedy bez przeszkód uzyskamy taki limit firmowy w koncie, a do tego bank chętnie nam odnowi taki limit za rok.

 7. Bardzo dobre rozwiązanie, ja korzystam dosyć często. Nie trzeba składać nowych wniosków o pożyczkę, nie trzeba składać aktualnych dokumentów a taki limit w rachunku jest dostępny niemal cały czas i po 12 miesiącach bank go nam odmawia jeśli wpływy na konto są utrzymane na odpowiednio wysokim poziomie.

 8. Jest jak najbardziej za takim rozwiązaniem, ponieważ to najbardziej korzystna oferta zdobycia dodatkowych środków, przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Praktycznie każdy ze wspomnianych banków posiada ugruntowaną pozycję, jeśli mówimy o produktach finansowych skierowanych do firm.

 9. Świetne rozwiązanie jeśli ktoś prowadzi firmę, ponieważ ma dostęp do dodatkowej gotówki, w momencie gdy jej zabranie. Kredyt dla firm w rachunku to chyba po prostu limit odnawialny w koncie firmowym. Ja akurat posiadam w koncie osobistym, ale sprawdza się tak samo.

 10. Sprawdza się taki kredyt w rachunku, ale trzeba pamiętać o tym że jak ktoś po upływie 12 miesięcy nie chce już korzystać dalej z takiego limitu, to trzeba go wcześniej zamknąć. Ja o tym raz zapomniałem a nie był mi już potrzebny. Zapłaciłem coś koło 1% od wysokości przyznanego limitu. Jak ktoś ma przykładowo jakiś duży limit w wysokości 50 000 zł, to nie trudno policzyć że zapłaci za odnowienie jakieś 500 zł, które automatycznie zostaną pobrane z rachunku.

  • Też korzystam z tego rozwiązania i uważam że jest bardzo użyteczne w przypadku firm. Zawsze to jakieś zabezpieczenie finansowe, dodatkowa poduszka finansowa. A lepsza taka niż branie na hip hura jakiś kredytów czy pożyczek w parabankach.

 11. Zdecydowanie mogę polecić takie rozwiązaniem osobom które mają otwarte swoją działalność. To spore ułatwienie i brak problemów, gdy jakiś klient będzie nam się opóźniał z opłaceniem faktur. Wiadomo że podatki i składki trzeba płacić, a jednak klienci nie zawsze płacą kasę w terminie. Taka jest bolesna prawda!

 12. Warto również dodać że w niektórych firmach linia odnawialna dostępna jest również dla nowych firm. Może nie od 1 dnia działalności, ale już np. po 6 miesiącach od rejestracji. Taka opcja finansowania dostępna jest w Finiata która pomaga również tym młodym firmom.

  (4/5)
  • Dokładnie, niemal identyczną opcję oferuje RCB kredyty firmowe, dzięki któremu możemy uzyskać zarówno kredyty firmowe, jak również kredyt w rachunku bieżącym. Ta ostatnia opcja to moim zdaniem idealna opcja dla osób, które prowadzą działalność na własną rękę.

   (4/5)
 13. Czy ktoś z Was korzystał z rozwiązania finansowego Finiata? Jest to również linia finansowa dla firm, tyle że nie oferowana przez bank a przez firmę z sektora pozabankowego.

  (5/5)
 14. U mnie taki limit w koncie firmowym bardzo się sprawdza i nie wyobrażam sobie, bym prowadząc firmę takiego “zaplecza” nie posiadał. Po co wnioskować o jakieś dodatkowe kredyty, skoro co roku możemy mieć samoczynie odnawiający się kredyt w rachunku firmowym, bez dostarczania aktualnych zaświadczeń i dokumentów finansowych.

  (5/5)
 15. Od lat posiadam konto firmowe w Idea Bank i już niemal na samym starcie bank uruchomił mi kredyt odnawialny w koncie firmowym. Oczywiście najpierw muszą się pojawić się jakieś wpływy, na tej podstawie bank ocenia w jakiej wysokość może udzielić nam finansowania w rachunku. No chyba że mieliśmy wcześniej konto firmowe w innym banku i dostarczymy dokumenty (KPiR itp) to wtedy pewnie od ręki.

  (5/5)
 16. Zdaje się że z Idea Bank trzeba będzie się pożegnać po przejmuje je bank Pekao. Jeśli jednak ktoś szuka sprawdzony kredyt firmowy w rachunku to polecam Nest Bank, można u nich dostać do 30 000 zł.

  (4/5)
 17. Co polecacie? Kredyt odnawialny dla firm mBank czy Bank Pekao? Ktoś może uruchamiał taki kredyt w koncie firmowym w tych bankach i może się wypowiedzieć.

  (5/5)
 18. @Janina – z tego co się orientuję warunki finansowania w obu bankach będą podobne. Ja akurat mam kredyt w rachunku bieżącym dla firm w mBanku, ale głównie dlatego że posiadam u nich konto firmowe już od wielu lat. Zakładałam ten rachunek w czasach, gdy jeszcze mało kto miał internet w domu, a już wtedy mBank umożliwiał założenie takiego konta całkowicie przez internet. Ja sobie chwalę, nigdy nie miałem większego problemu z uzyskaniem dodatkowego finansowania, czy zwiększenia limitu w rachunku, gdy tego potrzebowałam.

  (5/5)

Oceń: