Kredyt dla firm na start

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

9 udostępnij na FB

Doskonale pamiętam moment, kiedy zrodził się u mnie pomysł o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Pracowałem w dużej fabryce, która zatrudniała blisko 2000 osób a ja byłem jednym z tych pracowników, którzy codziennie (oprócz weekendów) musieli wstawać o 5 rano. By już godzinę później stawić się w pracy i siedzieć tam przez najbliższe 8 godzin.

Praca nie była ciężka, tryb może i dobry, ale nie dla kogoś kto snuje plany i ma choć garść własnych ambicji. Po kilku latach takiej pracy zrodził się u mnie pomysł by założyć własną działalność. Nie miał to być żaden duży biznes. Miała to być taka praca, dzięki której przede wszystkim będę mógł poczuć się wolny, sam będę mógł regulować sobie czas. Sam będę wyznaczał sobie czas na pracę i sam będę wyznaczał czas na przerwę. Początki nie były łatwe, ponieważ w pierwszym etapie musiałem łączyć pracę na etacie z dodatkową działalnością.

Dopiero po dwóch latach takiego połączenie byłem w stanie przejść całkowicie na własną działalność. W branży w której wówczas startowałem, nie było też łatwo o klientów. Branża internetowa wówczas dopiero raczkowała, a ja byłem małą osobą, bez doświadczenia a do tego bez większego budżetu. Który mógłbym przeznaczyć na start. O ile doświadczenie idzie z czasem nabyć, i aktualnie jest to bardzo ułatwione, ponieważ mamy szereg ogólnodostępnych materiałów w internecie. To z tą dodatkową gotówką na start firmy nie jest już tak łatwo.

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Pieniądze na rozwój biznesu można pozyskać na kilka różnych sposobów. Najlepszą możliwą opcją są środki bezzwrotne których nie trzeba zwracać. A wystarczy jedynie udokumentować że przeznaczyliśmy je na coś, co jest nam potrzebne do prowadzenia naszej firmy. Takie środki możemy pozyskać z dotacji jakie oferują Urzędu Pracy w całym kraju. Mogą z nich jednak skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne (minimum od 3 miesięcy) które nie mają jeszcze założonej działalności gospodarczej. Innym rozwiązaniem może być kredyt dla firm na start. W jego przypadku pozyskane środki będziemy musieli oczywiście zwrócić, a do tego z odsetkami. Będziemy je jednak oddawać w równych ratach miesięcznych. By raty nie były zbyt duże, okres spłaty będziemy mogli rozciągnąć nawet na kilka rat.

Należałoby zacząć od tego że kredyty dla nowych firm dostępne są zarówno za pośrednictwem banków jak i firm pożyczkowych. Tutaj należałoby Was uczulić na to, że choć środki z sektora pozabankowego są łatwiej dostępne, to niestety taki kredyt może okazać się nieco droższy w spłacie. Oferty banków pod tym kątem wypadają nieco korzystniej. Choć nie każdy w łatwy i prosty sposób będzie mógł je pozyskać. Są banki w których kredyt dla firm na start dostępny jest już od pierwszego dnia działalności. Bardzo często jednak w takiej sytuacji wymagane są dodatkowe zabezpieczenia. Mowa tu głównie o zabezpieczeniach hipotecznych, w przypadku osób które posiadają już jakieś nieruchomości jak choćby mieszkanie czy dom mieszkalny.

W tym przypadku kredyt udzielany jest dla firm bez dodatkowych zaświadczeń. Bardzo często jednak, aby uzyskać kredyt bankowy dla nowej firmy na start, konieczne jest prowadzenie działalności od przynajmniej 6 czy 12 miesięcy.

Kto udzieli Kredyt dla firm na start?

Jak wspomniałem już wcześniej, znacznie łatwiej kredyty dla firm na start mogą okazać się dostępne za pośrednictwem sektora pozabankowego. Tutaj jednak należy być czujnym. Ponieważ w przypadku niektórych ofert, możemy zostać narażeni na dosyć duże koszty. Warto więc to sobie dokładnie zweryfikować, jeszcze zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty jakiejś konkretnej firmy. W ostatnim czasie powstało szereg firm jak choćby Finiata, Kredytmarket, czy Monify. Te oferty w większości nie są specjalnie kosztowne w spłacie. Tym bardziej jeśli mamy możliwości szybkiej spłaty pożyczonego kapitału. Możemy to zresztą zweryfikować jeszcze zanim złożymy wniosek o kredyt dla firm na start. Dzięki kalkulatorom udostępnionym na stronach internetowych takich firm. Za ich pomocą w prosty sposób przeliczymy sobie zarówno łączny koszt takiego kredytu czy pożyczki, jak również wysokość raty miesięcznej.

Czytaj również

9 Comments
 1. W banku taki kredyt na start już nie jest ta łatwo dostępny jak jeszcze jeszcze kiedyś, gdy działały FM Bank czy Idea Bank. Teraz koniecznie jest posiadanie jakiegoś dodatkowego zabezpieczenia do uzyskania środków w ramach takiego kredytu firmowego na start.

  • Dlatego nie warto walczyć samodzielnie, a lepiej skorzystać z pomocy konkretnej firmy jak RCB która znajdzie nam najlepiej dopasowaną ofertę kredytu firmowego. Wymagane tu jest jednak prowadzenie działalności od przynajmniej 12 miesięcy.

   • A czy ta firma udziela pożyczki dla firm bez konieczności przedstawiania zaświadczeń czy potwierdzenia bieżących wpłat do ZUS i US?

    • Tak, RCB obsługuje również firmy posiadające zaległości w ZUS i US i mogą udzielić kredytu nawet do 500 000 zł.,

 2. Kiedyś było więcej takich programów dla nowych firm, a dzisiaj mam wrażenie że upada powoli wspieranie nowych przedsiębiorstw. Brak programów w ramach których można uzyskać kredyt na start, koniec małych składek ZUS itp.. Dobrze że chociaż nadal można uzyskać dotacje z UP na rozpoczęcie działalności.

  • Masz rację, dzisiaj aby uzyskać taki kredyt na start dla firm wymagane są już dodatkowe zabezpieczenia i to najczęściej hipoteczne. Dotację z UP nadal można uzyskać, ale już nie tak łatwo jak kiedyś. Swego czasu przechodziło większość wniosków, dzisiaj już tak nie jest.

 3. W banku raczej ciężko będzie uzyskać taki kredyt na start dla firm. Owszem są dostępne takie opcje w niektórych bankach, ale przeważnie jako pożyczka hipoteczna. Alternatywą mogą być pożyczki pozabankowe np. w RCB Finanse, Finiata ale trzeba sprawdzić w pierwszej kolejności koszty takich rozwiązań.

 4. Trudno pozyskać dodatkowe środki na rozpoczęcie działalności. Wiem coś o tym, bo sam starałem się o uzyskanie takie wsparcia, ale wszędzie wymagają jakichś zabezpieczeń. W końcu wziąłem po prostu kredyty gotówkowy w banku i choć oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku np. kredytu inwestycyjnego, to dzięki niemu udało mi się postawić pierwsze kroki w biznesie.

 5. W zasadzie aktualnie chyba tylko dwa banki udzielają kredyt dla firm na start a mianowicie mBank (do 30 000 zł) i BNP Paribas (do 50 000 zł). W obu przypadkach kredyt można uzyskać od 1-go dnia prowadzenia działalności gospodarczej.