Konto firmowe z debetem na start

- gdzie od ręki?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

7 udostępnij na FB

Debet czy limit odnawialny w koncie to bez wątpienia bardzo przydatna opcja. Zwłaszcza wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy bardzo często wiąże się z nie planowanymi wydatkami które trzeba ponieść.

Nie zawsze kontrahenci regulują swoje zobowiązania terminowo. A niestety, składki ZUS czy podatek do US musimy odprowadzić terminowo, ponieważ z przeciwnym wypadku czekają nas nie miłe konsekwencje. A to nie jedyne koszty, które ponoszą przedsiębiorcy każdego miesiąca.

W jaki sposób działa dodatkowy debet w koncie firmowym? Po części wyjaśniliśmy to już w artykułach Kredyt odnawialny dla firm czy opisując jeden z produktów, umożliwiający otwarcie linii debetowej w rachunku firmowym. Oba te rozwiązania działają bardzo podobnie. A ich głównym atutem jest dostęp do dodatkowej gotówki w niemal dowolnej chwili.

Konto firmowe z limitem na start

Aby uzyskać konto firmowe z debetem na start musimy posiadać już określone obroty, dzięki którym bank będzie w stanie ustalić maksymalną wysokość przyznanego debetu. Jeżeli posiadamy nową działalność i nie generujemy jeszcze dochodów, również istnieje szansa że bank przyzna nam dodatkowy limit w rachunku. Choć nie wszystkie banki umożliwiają jego uruchomienie w pierwszych miesiącach działalności firmy. A te banki, które dają taką możliwość, raczej nie przyznają limitu w większej wysokości niż 1000 zł. To tzw. debet na start dla nowych firm, który w swojej ofercie ma m.in mBank.

Wysokość debetu w koncie firmowym – od czego jest uzależniona?

Wniosek o otwarcie debetu w rachunku firmowym, możemy złożyć już od pierwszego dnia, w którym założyliśmy rachunek firmowy. Niektóre banki już w ramach wniosku o założenie rachunku firmowego, udostępniają taką opcję. Należy wówczas podać wysokość debetu jaki chcielibyśmy uzyskać. Ostateczna decyzja co do jego wysokości będzie jednak uzależniona od banku. To właśnie bank, na podstawie naszej zdolności kredytowej oceni, jaka będzie wysokość debetu na start. Niezbędne do tego celu będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów. Najczęściej bank wymaga przedstawienia przez przedsiębiorcę rozliczenia podatkowego PIT za rok ubiegły, oraz wyciągów z KPiR. Na podstawie tych dokumentów, bank jest w stanie ocenić zdolność klienta oraz przyznać limit w określonej wysokości.

Kredyt firmowy czy Konto firmowe z debetem?

Co dla przedsiębiorcy może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem? Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeżeli zamierzamy spłacać równe raty miesięczne co miesiąc, to wtedy warto pomyśleć o kredycie firmowym. Jeśli jednak zależy nam na nie regularnych spłatach, bądź też chcielibyśmy w krótkim czasie spłacić swoje finansowe zobowiązanie, wtedy konto firmowe z debetem może okazać się rozwiązaniem godnym rozważenia.

Bardzo dużym atutem debetu czy limitu w koncie firmowym, jest to że mamy dostęp do dodatkowych pieniędzy o każdej porze dnia i nocy. Możemy z tych środków korzystać, ale nie musimy. Ponosimy koszt wyłącznie wówczas, gdy korzystamy ze środków. Jeśli nie korzystamy z debetu czy limitu, wtedy opłacamy jedynie koszt roczny samego odnowienia. A w przypadku odnowienia, nie jest już konieczne przestawianie aktualnych dokumentów finansowych. Wystarczy że na koncie firmowym pojawiają się regularne wpływy. To już stanowi zielone światło dla banku, że może odnowić nam limit czy debet w koncie firmowym.

Czytaj również

7 Comments
 1. Zdecydowanie takie rozwiązanie się sprawdza, pod warunkiem że wykorzystujemy ten uruchomiony debet firmowy w koncie. W przeciwnym razie ponosimy tylko nie potrzebny koszt za odnowienie. W przypadku wysokich limitów może to być nawet kilkaset złotych rocznie.

  (4/5)
 2. Konto firmowe w Nest Banku daje dosyć duży limit i debet w koncie firmowym który może wynosić nawet do 350tyś zł. Oczywiście wysokość debetu uzależniona jest od przychodów. Bank nie pobiera prowizji od niewykorzystanej kwoty limitu.

  (5/5)
  • Niestety nikt nie pisze że debet dostaniemy dopiero po 24 miesiącach prowadzenia firmy o ile bank w trakcie czegoś znowu nie zmieni

 3. Konto firmowe z SGB miałem chyba kilka lat i nie chcieli mi żadnego debetu dołożyć. Założyłem konto firmowe Pakao Przekorzystne Biznes i limit w rachunku mi od ręki otworzyli.

  (5/5)
 4. Bardzo dobrą propozycję na debet w koncie firmowym posiada mBank, tyle że nie jest on niestety dostępny w opcji mBiznes konta Start. Ale już w ramach konta Standard, można o taki debet w koncie wnioskować. Do 200 000 zł nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

  (5/5)
 5. Nie powiem – takie konto firmowe z debetem na start to fajna opcja, tylko problemem jest czas, w którym obecnie się znajdujemy. Przez ostatnie lata to rozwiązanie się na prawdę dobrze sprawdzało. Niestety od kiedy rosną stopy procentowe rośnie też wysokość oprocentowania takich limitów. Jeśli z niego teraz nie korzystamy to ok, jeśli jednak mamy debet czyli jesteśmy na minusie to każdy miesiąc to praktycznie 2x większe opłaty.

  (3/5)

Oceń: