Kredyty dla małych firm

- własna działalność i mikrofirma

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

4 udostępnij na FB

Prowadząc małą, jedno osobą firmę czy mikrofirmę zatrudniającą do 10 pracowników, mamy do wybory szereg produktów kredytowych z których możemy skorzystać. Począwszy od kredytów inwestycyjnych i obrotowych, przez kredyt w rachunku bieżącym, po duże kredyty hipoteczne.

Wybierając konkretne rozwiązanie, musimy przede wszystkim określić jakiej kwoty finansowania będziemy potrzebowali. Czy ma to być jednorazowy zastrzyk gotówki, czy dodatkowe środki finansowe, do których dostęp będzie nam się odnawiać automatycznie tuż po spłacie. Tu dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt odnawialny dla firm lub debet dla firm w rachunku bieżącym. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie potrzebujemy dużych środków na inwestycje. Wysokość takiego limitu uzależniona jest w głównej mierze od zdolności kredytowej klienta i może wynosić od 5000 zł do nawet 50 000 zł.

Gdy jednak potrzebujemy większych środków np. na konkretne inwestycje, wówczas konieczne może okazać się zastosowanie kredytu hipotecznego. Nie bez znaczenia jest również okres spłaty, w jakim zamierzamy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Linia odnawialna jest idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkiej spłacie zobowiązania lub nie regularnych wpłatach. Długoterminowe kredyty dla małych firm uzyskamy w ramach kredytów inwestycyjnych i hipotecznych.

Gdzie po kredyt dla małych firm?

Szukając finansowania na działalność gospodarczą, warto korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań, jakie choćby oferują nam banki. To za ich pośrednictwem mamy szanse znalezienia wielu dopasowanych i elastycznych rozwiązań. Warto jednak zaznaczyć, że banki dosyć wnikliwie weryfikują historię i zdolność kredytową klientów. Dlatego też niezbędne w tym celu, będzie przedstawienie określonych dokumentów, potwierdzających uzyskiwane obroty.

Jakie dokumenty do kredytu będą potrzebne?

Liczba dokumentów jakie będziemy musieli przedstawić jak osoba prowadząca własną firmę będzie uzależniona od kilku czynników. Od tego, jakiej kwoty oczekujemy, oraz w jakim okresie zamierzamy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Będzie to również zależne od produktu finansowego z którego mamy zamiar skorzystać. Znacznie więcej formalności może nas czekać, gdy będziemy starać się o uzyskanie dużej kwoty w ramach kredytu hipotecznego czy inwestycyjnego.

Oto niektóre z dokumentów które wymagają banki udzielające kredyty dla małych firm

  • deklaracja PIT za rok ubiegły
  • zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnością składek ZUS – można pobrać elektronicznie
  • zaświadczenie z nie zaleganiu z płatnością podatków do US – można pobrać elektronicznie
  • wyciąg z rachunku firmowego
  • wyciąg z KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów) za rok bieżący

Przeznaczenie środków z kredytu firmowych

Pieniądze pozyskane w ten sposób, możemy przeznaczyć na wiele różnych celów. Może to być zarówno rozwój przedsiębiorstwa, a więc gdy zamierzamy zakupić nowe maszyny czy urządzenia. Choć w tym wypadku poza tradycyjnym kredytem, może się tutaj sprawdzić również leasing dla firm. Podobnie jak w przypadku gdy będziemy myśleli o zakupie maszyn czy samochodów służbowych. Kredyty dla małych firm pozwolą nam sfinansować również większe inwestycje, jak budowę hali, magazynów czy innych obiektów budowlanych.

Głównym przeznaczeniem środków pozyskanych za pośrednictwem kredytu firmowego, może być również pozbycie się zadłużenia czy skorygowanie innych problemów finansowych wewnątrz przedsiębiorstwa. Może to być np. spłata zaległości wobec ZUS i US.

Kredyty hipoteczne i inwestycyjne dla małych firm

Tego rodzaju kredyty zaciągane są w celu sfinansowania konkretnej inwestycji i udzielamy długoterminowo. Takie kredyty firmowe mogą zostać przeznaczone na zakup nieruchomości, budowę obiektów przemysłowych jak hale czy magazyny, zakup lub modernizacja linii produkcyjnej czy zakup urządzeń lub maszyn. Niezbędnym elementem do uzyskania takiego finansowania jest posiadanie określonego wkładu własnego, który powinien wynosić od 10 do 20% realizowanej inwestycji.

Czytaj również

4 Comments
  1. Kiedyś biegałem od jednego banku do drugiego w poszukiwaniu gotówki gdy jej brakowało. Od kilku lat korzystam z limitu odnawialnego w rachunku. Dzięki temu mam dostęp do dodatkowych pieniędzy gdy ich potrzebuje. Teraz nie wyobrażam sobie, by prowadzić firmę nie posiadając takiego zaplecza.

    (5/5)
  2. Mogę potwierdzić że jeśli składamy wniosek o mały kredyt firmowy W Alior, to formalności przebiegają bardzo szybko i sprawnie.

    (5/5)
  3. Czy mała czy duża firma, kredyty można dostać w tych samych bankach.. PKO, Alior, Santander, Nest Bank. Tyle że wymagania w przypadku większych kwot wiadomo że będą w każdym banku inne.

    (5/5)
  4. Dobre jest w przypadku takich firmowych kredytów to że można je zaliczyć w koszty prowadzonej działalności. Dlatego jeśli staracie się o kredyt firmowy jako 1os działalność nie dajcie sobie wcisnąć kredyt na os. prywatną, jak to lubią robić banki, a wyłącznie kredyt firmowy np, inwestycyjny.

    (4/5)

Oceń: