Pożyczka za spłatę ZUS i US od Funduszu Mikro

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

18 udostępnij na FB

Na łamach bloga od czasu do czasu mam okazję przedstawiać produkty finansowe skierowane do osób prowadzących małe firmy czy jedno osobową działalność gospodarczą. Dzisiaj kolejny z takich produktów – pożyczki dla firm Fundusz Mikro, która w swojej ofercie posiada m.in. mikropożyczki oraz pożyczki z przeznaczeniem na spłatę zaległości w ZUS czy Urzędzie Skarbowym.

Przyznam że już nie raz na różnego rodzaju forach czy portalach ogłoszeniowych napotykałem wątki założone przez osoby prowadzące własne firmy, poszukujące dodatkowych środków pieniężnych na spłatę zaległości jakie mają w ZUS’ie czy Urzędzie Skarbowym. Chodzi oczywiście o zaległości w postaci nie terminowo opłaconych składek do ZUS oraz podatku dochodowego do US. Do tej pory poza nie licznymi bankami które mogą pomóc w uregulowaniu takich należności, nie byłem w stanie wskazać żadnych innych instytucji które mogłyby wesprzeć w takiej sytuacji. Dzisiaj ta sytuacja uległa nieco zmianie, wraz z pojawieniem się na rynku finansowym Funduszu Mikro.

Pożyczki na spłacenie zaległości w ZUS lub US

Co to takiego Fundusz Mikro? Jak możemy przeczytać na ich stronie internetowej, pod nazwą to kryje się Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, mający na celu promowanie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, poprzez udzielanie pożyczek właścicielom prowadzącym małe firmy.

Mikropożyczka za spłatę ZUS i US

Moją największą uwagę przykuła właśnie ta opcja w ofercie Funduszu Mikro, dlatego chciałbym się skupić w głównej mierze na niej. Jak sama nazwa mówi, są to pożyczki z których mogą skorzystać osoby, które z różnych powodów mają zaległości związane z regulowaniem zobowiązań wobec takich instytucji na ZUS czy US. Funduszu Mikro ma nam do zaoferowania kwoty pożyczek nawet do 100 000 zł, w tym aż 50 000 zł może zostać przeznaczone na spłatę zaległości wobec ZUS lub US. Okres spłaty takiej pożyczki maksymalnie może wynosić do 48 miesięcy.

Kto ma szansę uzyskać taką pożyczkę?

Każda firma prowadząca działalność przynajmniej od 24 miesięcy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, działy specjalne produkcji rolnej, spółki cywilnej lub spółki kapitałowej. Ponadto wymogami jakie należy spełnić aby przejść pozytywnie procedury przyznania pożyczki jest pozytywna historia kredytowa w BIK, ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości jak również poręczenie współmałżonka oraz wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Decyzja o przyznaniu pożyczki podejmowana jest w ciągu 48 godzin.

Należy przy okazji wspomnieć, że pożyczka na spłatę ZUS i US to nie jedyna propozycja Funduszu Mikro. Znaleźć tu możemy również pożyczki dla nowych firm do 30 000 zł i firm jedno osobowych, prowadzących działalność przynajmniej od 12 miesięcy oraz duże pożyczki hipoteczne dla firm do 200 000 zł, z wymaganym ustanowieniem zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości.

Czytaj również

18 Comments
 1. Typowa pożyczka pozabankowa dla firm, tyle że w nazwie ma pożyczka na spłatę ZUS. Tak na prawdę również w innych firmach uzyskamy taką pożyczkę np. w Aasa czy Iwoca, a koszty mogą być nawet niższe niż tutaj. Ogólnie jednak taniej pożyczkę firmową uzyskamy za pośrednictwem banków, więc jeśli ktoś ma możliwość to lepiej sięgnąć po kredyt firmowy.

 2. Jeśli się rozejrzeć dookoła to bardzo dużo firm i osób prowadzących własną działalność gospodarczą poszukuje kredyt na spłatę zus, najczęściej taki bez sprawdzania BIK. W firmach udzielających pożyczki pozabankowe szanse na taki kredyt oczywiście są, ale koszty zawsze będą większe niż w przypadku pożyczki firmowej w normalnym banku. Poza Funduszem Mikro taką ofertę kredytu na spłatę zadłużenia w ZUS czy US znajdziemy również w Aforti Finance, Golden Expert, Euroloan czy Habza Finanse.

 3. Jak się dobrze rozejrzymy wokół banków to też dostaniemy taki kredyt na spłatę ZUS, tyle że może nie będzie dokładnie tak nazwany a np. kredyt firmowy na dowolny cel. I zapewniam Was że koszt takiego kredytu będzie mniejszy niż w przedstawionych firmach udzielających bądź co bądź pożyczki pozabankowe, których koszt zawsze jest wyższy od tych które oferowane są przez banki.

 4. @Gulczas a wiesz ile formalności trzeba w bankach spełnić aby taką pożyczkę uzyskać. Najlepsze jest to że niektóre banki dodatkowo wymagają dokument potwierdzający nie zaleganie ze składkami ZUS czy z podatkami do Urzędu Skarbowego. A jest już kilka firm pożyczkowych np. Iwoca, które nie dość że mają korzystniejsze warunki jak banki, to jeszcze kredyt można uzyskać na bardzo uproszczonych zadach, bez przedstawiania dokumentów finansowych itp.

 5. No jak jeszcze nie natknąłem się na taką ofertę pożyczki dla firm, gdzie nie byłoby tego wymogu przedstawiania zaświadczenia o nie zaleganiu. Chociaż inaczej, u mnie bank wymagał przedstawienia wyciągu na których będą uwzględnione przelewy do ZUS i US z ostatnich 3 miesięcy. No ale ja brałem pożyczkę dla firm w banku a nie w firmie pożyczkowej.

 6. Zgadza się, wcale nie tak łatwo dostać kredyt na firmę, nawet jeśli prowadzi się własną jedno osobową działalność. Kiedyś brałem gdy przeszedłem na swoje i bytem zaskoczony ile trzeba dokumentów dostarczy do banku żeby dostać całkiem nie duży kredyt (pomimo tego że miałem już jakąś historię kredytową w BIK). Skany z książki KPiR do tego jeszcze z podpisem i pieczątką księgowej, te zaświadczenia o nie zaleganiu ZUS i US, pity i oczywiście wszystkie skany z wpisów NIP, REGON, CEIDG itp. Ogólnie makabra…

 7. Przyznam że to pomocna opcja, tym bardziej że wiele banków nie chce udzielać większych kredytów firmowych, jeśli nie mamy uregulowanych płatności do skarbówki czy zusu. By uzyskać kredyt firmowy, czy linie kredytową dla firm konieczne jest właśnie przedstawienie aktualnych przelewów do ZUS i US, lub potwierdzenie o nie zaleganie ze składkami i podatkiem.

 8. Zaległości w Zusie czy skarbówce mogą się wiązać z wieloma utrudnieniami. Na kredyt w banku w takiej sytuacji, już praktycznie nie mamy co liczyć. bank nie udzieli nam kredytu jeśli mamy opóźnienia w spłacie składek do ZUS czy podatku do skarbówki. Dobrze że jeszcze są takie firmy pożyczkowe, w których możemy liczy na jakąś pomoc.

 9. Dobrze że są takie oferty, w przypadku których nie tylko można otrzymać pożyczkę nie przedstawiając zaświadczenia z ZUS i US, ale co więcej, uzyskać pożyczki na spłatę zaległości w takich instytucjach jak ZUS czy Urząd Skarbowy.

  • Nadal jednak trzeba zwracać uwagę na koszty takich pożyczek. Bo z tego że firma udzieli nam pożyczki na spłatę ZUS skoro będzie ono bardzo wysoko oprocentowana i wpędzi nas w jeszcze większe kłopoty finansowe.

 10. Zadłużenie w US rozumiem – podatki trzeba płacić, ale ZUS.. czy ktoś ma podpisana jakąkolwiek umowę z tą instytucją? W takim razie z jakiej okazji należą im się tak wysokie składki które płacimy im co miesiąc? W tym roku będzie to już ponad 1300 zł!!

 11. A jeśli się zamknie działalność, ogłosi upadłość, to co dalej, te zaległe ZUS’y nadal są do opłacenia? To chyba trochę śmieszne, bo w żadnych innym kraju tak nie jest, tylko chyba u nas.. ZUS ponad wszystko a tu jeszcze kredyty na spłatę ZUS brać.. Patologia!

  (4/5)
 12. Taki kredyt dla firm zadłużonych w zus, możemy również otrzymać za pośrednictwem banków. Wystarczy że posiadamy pozytywną historię kredytową, bez zadłużeń w BIK i szansę na uzyskanie takiego finansowania będziemy mieli dosyć spore.

  (4/5)
  • Ale czy właśnie zadłużenie w ZUS nie ma również wpływu na negatywną historię kredytową? Dzisiaj banki nie weryfikują tylko BIK ale również szereg innych baz.

   (2/5)
   • W przypadku starania się o kredyt dla firmy, po części na pewno. Jakby nie patrzeć, każdy bank przy wnioskowaniu o kredyt, wymaga właśnie dodatkowych zaświadczeń z ZUSu czy skarbówki.

 13. A jeśli mamy zaległości w ZUS to nie można ogłosić upadłości, czy składki ZUS nie podlegają w tym momencie umorzeniu?

  (5/5)
 14. @Mietek – Prawo upadłościowe dokładnie określa jakie zobowiązania nie mogę zostać umorzone w ramach upadłości konsumenckiej (alimenty, kary grzywny,). Zobowiązania względem ZUS nie znajdują się wśród zobowiązań wymienionych w tej ustawie, więc zaległe składki mogą zostać umorzone.

  (5/5)

Oceń: