Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Oferty banków cały czas się zmieniają. Może się więc okazać, że po kilku miesiącach lub latach od chwili, gdy zaciągnąłeś pożyczkę bankową, kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, na rynku pojawiała się znacznie korzystniejsza oferta. To, że pożyczki udzieliła Ci jakaś konkretna instytucja finansowa, nie oznacza wcale, że musisz być z nią związany do końca trwania umowy kredytowej.

Kredyt możesz bowiem przenieść do innego banku i skorzystać z lepszych warunków. Ta opcja jest dostępna dzięki narzędziom takim jak konsolidacja kredytu konsumenckiego oraz refinansowanie kredytu hipotecznego. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych warunków kredytowania, przemyśl ich zmianę, a z pewnością zyska na tym Twój budżet domowy. Sprawdź, jak przenieść kredyt do innego banku.

Na czym polega konsolidacja kredytu gotówkowego i refinansowanie kredytu hipotecznego?

Łączenie w jedną całość kilku pożyczek bankowych, pozabankowych lub kredytów konsumenckich cieszy się stale rosnącą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ połączenie kilku zobowiązań w jedno, a tym samym przeniesienie kredytu do jednej placówki kredytowej znacznie upraszcza obsługę zadłużenia. Nie musimy już pamiętać o terminach płatności wielu różnych rat, możemy też skorzystać z wydłużenia okresu spłaty, co spowoduje zmniejszenie miesięcznej kwoty zobowiązania oraz pozyskać dodatkowe środki na bieżące potrzeby.

Decydując się na przeniesienie wszystkich swoich pożyczek do jednego banku, masz do wyboru dwie opcje:
1. Konsolidacja bez zabezpieczenia hipoteką.
Jest ona stosowana przy mniejszych zobowiązaniach kredytowych. W tym przypadku z reguły oprocentowanie kredytu jest nieco wyższe, ale cały proces jest stosunkowo prosty i szybki, odbywa się bez zbędnych formalności.
2. Konsolidacja zabezpieczona hipoteką.
Ten wariant jest stosowany przy znacznych kwotach kredytu. Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję, ponieważ dzięki niej możemy znacznie zmniejszyć miesięczną kwotę zobowiązania, a sam okres spłaty możemy wydłużyć nawet do 30 lat.

Z kolei refinansowanie kredytu hipotecznego dotyczy osób, które już posiadają kredyt na mieszkanie i chcą zmienić jego warunki, mają dwa różne kredyty hipoteczne lub przykładowo zaciągnęli jedno zobowiązanie na zakup działki, a teraz chcą podjąć następne na finansowanie budowy domu. Refinansowanie kredytu mieszkaniowego to również interesujące rozwiązanie dla osób, które podczas zakupu swojego pierwszego mieszkania skorzystały z rządowego programu „Rodzina na swoim”. W związku z tym, że już w 2016 roku zakończyły się dopłaty do pierwszych udzielanych beneficjentom tego programu kredytów, obecnie wiele rodzin boryka się ze znacznym wzrostem miesięcznej raty hipotecznej. Jeżeli dotyczy nas taka sytuacja, warto przeanalizować oprocentowanie i marże dostępnych obecnie na rynku kredytów mieszkaniowych, ponieważ może okazać się, że przeniesienie kredytu hipotecznego będzie dla nas bardzo opłacalne.

Czy proces przeniesienia kredytu jest trudny i jak sprawdzić, czy takie rozwiązanie na pewno nam się opłaci?

Sam proces przeniesienia kredytu, niezależnie od jego rodzaju, jest stosunkowo prosty. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w oddziale wybranego przez nas banku. Właściwie w każdym polskim banku możemy obecnie skorzystać z szeroko zakrojonej pomocy specjalisty doradcy do spraw kredytu hipotecznego. Zanim złożymy wniosek, warto porozmawiać z doradcą. Można to zrobić telefonicznie, z reguły wystarczy zostawić swój numer telefonu w specjalnej zakładce na stronie internetowej banku, a specjalista do spraw kredytów mieszkaniowych oddzwoni w dogodnym dla nas terminie. Nie tylko pomoże on nam zgromadzić potrzebne do przeniesienia kredytu dokumenty, ale również sprawdzi ich poprawność i przygotuje dla nas symulację nowego harmonogramu spłaty kredytu.

Czy jednak przeniesienie kredytu do innego banku to zawsze dobry pomysł?

Do czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu, należą:
– wysokość kosztów spłaty- czyli w praktyce marża kredytu oraz wysokość przyszłej raty w stosunku do sumy rat, które obecnie spłacamy,
– jednorazowe koszty związane z wnioskowaniem o kredyt- weźmy tu pod uwagę opłaty dodatkowe za wcześniejszą spłatę przenoszonych kredytów, koszty zwolnienia zabezpieczeń (przykładowo hipoteki), oraz prowizję za udzielenie nowego kredytu i koszty założenia nowych zabezpieczeń.

Jeśli okaże się, że po podsumowaniu wszystkich opłat, nowy kredyt jest dla nas korzystniejszy, nie wahajmy się o niego wnioskować. W życiu każdego z nas zdarzają się też różne nieprzewidziane okoliczności, które mogą wpłynąć na pogorszenie się naszego statusu materialnego, w wyniku czego spłacanie dotychczasowych rat staje się bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Wtedy skorzystanie z przeniesienie kredytu czy konsolidacja zobowiązań to najlepsze wyjście z sytuacji. Co prawda będziemy spłacać kredyt lub pożyczkę dłużej, ale zyskamy mniejszą miesięczną ratę, co umożliwi nam terminowe spłacanie zadłużenia i być może uratuje nasz budżet domowy w trudnej sytuacji. Ponadto możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Czytaj również

Oceń: