Konto firmowe dla jednoosobowej działalności

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

5 udostępnij na FB

Otwierając własną działalność musimy zadbać o szereg kwestii związanych ze startem własnej firmy. Poza formalnościami które musimy dopełnić w takich instytucjach jak ZUS czy Urząd Skarbowy, konieczne jest również założenie konta bankowego. Posłuży nam ono do rozliczeń z tymi instytucjami. Czy jednak do tego celu potrzebne jest konto firmowe?

Jeżeli zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, to w takiej sytuacji nie mamy obowiązku zakładania konta firmowego. Do regulowania należności z ZUS czy US może nam posłużyć równie dobrze w tym wypadku tradycyjne konto osobiste. Pytanie jednak, czy chcemy by te instytucje miały wgląd do wszystkich realizowanych transakcji, które realizujemy przez takie konto? Dlatego też rozsądnym rozwiązaniem dla nas, będzie poszukać konto firmowe dla jednoosobowej działalności. Najlepiej takie które posiada jak najmniej opłat miesięcznych!

Konto firmowe a działalność jednoosobowa

Co prawda w przypadku jednoosobowej działalności, prawo nie obliguje nas do założenia konta firmowego, jednak nieco inne światło rzucają na ten temat regulaminy bankowe. Jeśli przejrzymy zapisom dotyczącym ROR, to znajdziemy w nich zapis mówiący nam o tym, że tradycyjne konto osobiste jest przeznaczone dla osób fizycznych i może ono służyć dokonywaniu rozliczeń, jednak z wyjątkiem tych rozliczeń, które dotyczą działalności gospodarczej. Założenie banków jest więc dosyć jasne. Konto osobiste powinno nam służyć do prywatnych celów, a konto firmowe wyłącznie do celów biznesowych. I warto się tego trzymać, nie tylko ze względu na regulaminy, ale również aby utrzymać pewien ład i porządek, jeśli przymierzamy się do otwarcia własnego biznesu. A jak powtarzamy nie raz na łamach Banki24 – konto firmowe dla jednoosobowej działalności nie musi być kontem drogim w utrzymaniu.

Konto dla samozatrudnionych – opłaty

Wybór jeśli chodzi o konta firmowe jest dosyć duży. Zanim zdecydujemy się na założenie takiego rachunku, warto byśmy zastanowili się, jakiego konta tak na prawdę potrzebujemy. Czy potrzebujemy konta, które posiada szereg dodatkowych udogodnień i możliwości. Czyli takiego konta które da nam dostęp do transakcji międzynarodowych czy dostęp do dodatkowych produktów premium. Czy też naszym głównym celem poszukiwań jest tanie konto firmowe, z jak najmniejszymi opłatami i prowizjami. W obu przypadkach powinniśmy znaleźć korzystne rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania.

Konta firmowe z najmniejszymi opłatami dla działalności jednoosobowej

Szukając konta firmowego, które nie pociągnie za sobą dużych opłat i prowizji, warto poszukać takiego konta które nie posiada opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku. A ponadto posiada jak najmniej opłat dodatkowych, a więc nie ma opłat za przelewy internetowe czy opłat za przelewy do ZUS i US. Raczej ciężko będzie nam znaleźć konto firmowe, które nie posiada opłaty miesięcznej za kartę. Banki bardzo często umożliwiają założenie darmowego konta firmowego a więc bez opłaty miesięcznej za prowadzenie. W zamian jednak wynagradzają sobie to cykliczną opłatą za kartę dołączoną do konta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by założyć konto bez karty, co umożliwia część banków. Taka opcja zawsze była dostępna w ramach konta mBiznes w mBanku. Jeśli posiadamy konto osobiste z kartą, to nie zawsze jest nam potrzebna druga karta do konta, tym bardziej jeśli wiąże się ona z dodatkowymi opłatami.

Na co zwrócić uwagę zakładając rachunek firmowy dla jednoosobowej działalności?

Jeżeli będziemy przeglądać oferty kont firmowych, to szerokim źródłem informacji mogą okazać się dla nas oferty internetowe. Możemy do tego celu wykorzystać również ranking kont firmowych. Dzięki temu łatwiej zaznajomić się z potencjalnymi opłatami i prowizjami w poszczególnych bankach.

Otwierając konto firmowe dla jednoosobowej działalności i osoby samozatrudnionej zwróć uwagę na:

 • opłatę miesięczną za prowadzenie rachunku firmowego
 • opłatę miesięczną za kartę płatniczą / debetową (jeśli zakładasz kartę do konta)
 • wysokość prowizji za wypłatę gotówkową z bankomatów (jeśli zakładasz kartę do konta)
 • opłatę za przelewy internetowe
 • opłatę za przelewy do ZUS i US
 • opłatę za zlecenia stałe

Czytaj również

5 Comments
 1. Da jednoosobowej działalności konto może być dowolne, oby jak najmniej było w nim opłat, a najlepiej to wcale. Chyba nikt nie lubi przepłacać, w szczególności przedsiębiorcy.

  (5/5)
 2. Warto otworzyć samo konto, ale bez karty bo to przeważnie za nią trzeba płacić opłatę miesięczną. Ogólnie warto znaleźć tanie konto firmowe, gdy działalność gospodarcza dopiero się otwiera.

  (4/5)
 3. To kwestia czasu jak konto będzie nabierało dodatkowych opłat za prowadzenie. Dlatego warto co kilka lat zmieniać, to nie jest nic skomplikowanego.

  (3/5)
 4. Jeśli szukacie tanie konto firmowe dla osoby samozatrudnionej to Nest Bank albo mBank. W tych bankach od wielu lat można założyć konta firmowe, które nie są drogie w utrzymaniu.

  (5/5)
 5. Dokładnie @waldek, tym bardziej jeśli założy się konto firmowe bez karty a np. w mbanku taką opcję udostępniają 😉

  (4/5)

Oceń: