Darmowe konto internetowe w banku

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

7 udostępnij na FB
Darmowe konto internetowe - w jakim banku? W dzisiejszych czasach bzz większego problemu możemy otworzyć sobie darmowe konto internetowe w banku. Warto jednak zwrócić uwagę również na pozostałe opłaty, które mogą się wiązać z prowadzeniem takiego rachunku.

Pamiętam że gdy otwierałem swoje pierwsze konto w banku a było to dokładnie 20 lat temu, to w tym czasie prowadzenie takiego konta zawsze wiązało się z dodatkowymi opłatami. Przede wszystkim była opłata miesięczna za prowadzenie rachunku. Trzeba było również ponosić opłatę każdorazowej wypłaty pieniędzy z bankomatu, czy wykonując przelew z konta bankowego.

Od tego czasu bardzo wiele rzeczy się zmieniło, również w przypadku prowadzenia konta bankowego. Dzisiaj mamy możliwość posiadania w pełni darmowego konta w banku, a do tego wykorzystywania jego możliwości przy użyciu internetu. 20 lat temu internet w Polsce jeszcze był słabo rozwinięty, a pierwsze banki oferujące konta internetowe dopiero powstawały i rozpoczynały uruchamianie swoich usług. Obecnie praktycznie w każdym banku działającym na terenie Polski, mamy możliwość założenia konta internetowego. Z takiego konta możemy wykonywać zarówno przelewy bez wychodzenia z domu, jak również dokonywać wypłaty gotówki w bankomatach.

Otwieramy darmowe konto bankowe przez internet

bezpłatne konto internetowe w mBanku

Aby założyć konto internetowe w banku musimy być osobą pełnoletnią, posiadającą polskie obywatelstwo i stałe miejsce zamieszkania. Warto jednak wiedzieć że konto w polskim banku mogą założyć również obcokrajowcy, w tym również zatrudnieni u nas co raz częściej, obywatele Ukrainy. Aby założyć konto bankowe jako obcokrajowiec, należy przedstawić w banku paszport zagraniczny lub Kartę Pobytu, oraz numer IPN.

Choć konto internetowe otworzymy niemal w każdym banku, to Warto jednak mieć na uwadze fakt, że poszczególne oferty rachunków osobistych różnią się w pomiędzy sobą. Podstawowa różnica na którą warto zwrócić uwagę, to oczywiście koszty w prowadzeniu takiego konta. Choć niektóre banki kuszą potencjalnego klienta bezpłatnym prowadzeniem rachunku, to takie konta mogą cechować się różnymi opłatami np. prowizją za każdy wykonany przelew czy wypłatę gotówki z bankomatu. W dzisiejszym artykule postaramy się przyjrzeć ofertom banków, które oferują darmowe konto internetowe.

Bezpłatne konto w banku

eKonto to pierwsze internetowe konto osobiste, które zaoferowano w Polsce. Sam mBank już w 2000 roku, jako pierwszy w Polsce zaproponował swoim klientom w pełni wirtualną obsługę z integrowanymi kanałami dystrybucji takimi jak Internet, telefon stacjonarny czy telefon komórkowy (SMS, WAP).

eKonto praktycznie od samego początku było kontem bankowym które można było sobie założyć za darmo, bez ponoszenia dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem takiego rachunku. Pod tym kątem nie wiele się zmieniło od tego czasu, ponieważ pomimo upływu blisko 20 lat, konto internetowe w mBanku nadal posiada darmowe otwarcie jak i prowadzenie rachunku. Możemy z niego również wykonywać bezpłatne przelewy internetowe. Warto przy tym zaznaczyć, ze choć bardzo wiele banków pobiera przy tym prowizją za samą weryfikację sms, która stosowana jest w przypadku wysyłania przelewów internetowych, to w mBanku potwierdzenie operacji kodem SMS mamy bezpłatne. Co więcej nie musimy też ponosić opłat za utrzymanie karty do bankomatu, tylko że tu będziemy musieli spełnić dwa warunki. Jeśli nie chcemy ponosić miesięcznej opłaty za kartę która wynosi 4 zł, to wystarczy że przynajmniej 5 razy w miesiącu dokonamy transakcji przy pomocy kartą, np. przy okazji zakupów w supermarkecie. Podobnie będzie jeśli będziemy chcieli mieć darmowe wypłaty z bankomatów Planet Cash, BZ WBK i Euronet. Tu wystarczy dokonanie wypłaty z wymienionych bankomatów, kwoty nie mniejszej niż 100 zł.

Kolejnym bankiem, w którym założymy bez większych przeszkód darmowe konto internetowe w banku jest Nest Bank. Nazwa może się nam wydawać nowa, jednak tak na prawdę tu również mamy do czynienia z bankiem, który działa w Polsce już od ponad 20 lat. W międzyczasie zmieniały się tylko nazwy banku, począwszy od FM banku, przez Bank Smart i BIZ Bank.

Nest Konto czyli konto internetowe, które ma do zaoferowania Nest Bank, zdobyło w ubiegłym roku pierwsze miejsce w rankingu kont osobistych, przeprowadzonym przez portal Bankier. Umożliwia ono bezwarunkowe, darmowe prowadzenie konta internetowego, bezpłatne wydanie i użytkowanie karty debetowej, jak również dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki z dowolnego bankomatu znajdującego się na terenie Polski. Ponadto Nest Konto umożliwia nam również wykonywanie bezpłatnych przelewów internetowych w systemie Elixir, bezpośrednio z konta bankowego.

Przeglądając produkty finansowe udostępnione przez najpopularniejszy polski bank czyli PKO Banki Polski, również natkniemy się na bezpłatne konto internetowe. Jest nim Konto za Zero, w ramach którego możemy korzystać z mobilnej aplikacji IKO.

Konto za Zero w banku PKO to konto z bezpłatnym prowadzeniem rachunku, a więc bez opłat miesięcznych, pod warunkiem że razem z kontem złożymy wniosek o wydanie karty debetowej do konta. Właśnie opłata za kartę jest warunkowa, ponieważ możemy nie ponosić jej wcale, ale pod warunkiem że każdego miesiąca dokonamy transakcji bezgotówkowej za pomocą karty, na kwotę nie mniejszą niż 300 zł. W przeciwnym wypadku, bank naliczy nam opłatę miesięczna za prowadzenie rachunku w wysokości 8 zł. Wypłaty gotówki z bankomatów możemy dokonywać całkowicie bezpłatnie, korzystając do tego celu z ponad 3000 bankomatów PKO znajdujących się na terenie Polski. Jeśli będziemy z konta wysyłać przelew internetowy, to również będziemy mogli zrobić to za darmo, korzystając z serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.

Na sam koniec przypomnę jeszcze jedno z kont internetowych, które oferowane jest w Polsce od dobrych kilkunastu lat. Mowa o rachunku indywidualnym Inteligo. Darmowe konto internetowe w banku Inteligo cechuje się bezpłatnym prowadzeniem rachunku, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków stawianych przez bank. Bezpłatne w ramach konta Inteligo są również przelewy internetowe jak również zlecenia stałe. Nie będziemy musieli ponosić również dodatkowych opłat, jeśli będziemy chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu. Pod warunkiem że wykorzystamy do tego celu, jeden z bankomatów PKO Banku Polskiego lub Santander Bank Polska (wcześniej również BZ WBK). Karta dołączona do konta również może być pozbawiona jakichkolwiek opłat miesięcznych. Tutaj warunkiem jest jednak wykonanie transakcji bezgotówkowych (płatność kartą) za pomocą karty, przekraczających min. 99,99 zł miesięcznie.

Korzystając z poniższej tabeli, możesz dokonać personalizacji internetowego konta bankowego, wybierając spośród 6 dostępnych kategorii: darmowe konto bankowe, darmowe przelewy, darmowe bankomaty krajowe, darmowa konta bankowa, konto promocyjne lub darmowe bankomaty zagraniczne.

Czytaj również

7 Opinie
 1. Jak zakładałem konto bankowe w banku BZ WBK (obecnie Santander) to również było ono całkowicie darmowe, bez opłat miesięcznych i bez żadnych opłat za karty czy przelewy. Jednak po upływie 2 czy 3 lat doszły dodatkowe opłaty. Co prawda nie duże bo za weryfikację sms przelewów (0,20 zł) i opłata miesięczna za korzystanie z karty (6 zł).

 2. (4/5)

  Konto internetowe pewnie założymy już u większości banków, jednak nie każde z nich trzyma odpowiedni poziom. Przykładowo miałem już z kilkanaście lat temu takie konto w banku Millenium i ich system już wtedy wyglądał profesjonalnie, to samo mBank czy BZ WBK. Ale są takie banki, u których do tej pory wygląda to niestety tragicznie, panel systemowy wygląda jak strona www z lat 90-tych. Celowo nie wymienię nazwy banku..

 3. (4/5)

  A co sądzicie o nowej ofercie konta w Santander – Konto jakie chcę? To również konto internetowe i również darmowe, ponieważ najważniejsze funkcje konta są bezpłatne. Mam tu na myśli prowadzenie konta, przelewy internetowe czy darmowe wypłaty w bankomatach. Podobno również przelewy Bluecash (szybkie przelewy) są również bezpłatne?

  • (3/5)

   Santander na początek da Ci darmowe konto, a jak upłyną dwa, trzy lata to dorzuci jakieś opłaty, czy to za kartę czy za zlecenia stałe. Nie są to duże opłaty, ale już z pełni darmowego konta internetowego robi się konto z dodatkowymi opłatami.

 4. (4/5)

  A pomyśleć że jeszcze nie dawno chodziłam z każdą pierdołą do banku. Jednak taki rachunek internetowy w banku mocno ułatwia sprawę. Już nie mówię o samym wysyłaniu przelewów, ale choćby o bezpośrednim wglądu do konta, w każdej dowolnej chwili.

 5. (4/5)

  Najtańsze konto w banku to zdecydowanie oferta Nest Banku. Ponadto zerowe opłaty uzyskamy również w ramach Konta Proste Zasady w Getin Banku. Trzeba zawsze patrzeć czy takie zerowe opłaty nie są czasem warunkowe, bo różnie z tym bywa.

 6. (5/5)

  Co raz mniej takich kont całkowicie za darmo. Co prawda znajdziemy takie oferty, w ramach których konto na początku będzie całkowicie bezpłatne. Jednak prędzej czy później taka dodatkowa opłata się pojawi. Czy to w postaci opłaty za kartę czy opłata za konto.

Oceń:*