Przelew natychmiastowy

- jak to działa?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Zastanawialiście się kiedyś jak działają przelewy natychmiastowe? Jak to możliwe, że pieniądze z jednego banku do drugiego, są w stanie przejść w ciągu zaledwie kilku sekund? Kiedyś obserwowaliśmy takie rzeczy tylko w filmach. Bohater filmowy siedząc wygodnie przed ekranem komputera, zleca przelew. A odbiorca otrzymuje go już kilka sekund później.

Idąc krokiem definicji, jaką podaje Narodowy Bank Polski, przelewy natychmiastowe to system, dzięki któremu dana płatność może zostać zrealizowana w tej samej chwili. A więc bezzwłocznie i niemal natychmiastowo. Przelewy takie realizowane są za pośrednictwem takich systemów jak Express Elixir lub BlueCash. To właśnie dzięki nim, przekazanie pieniędzy pomiędzy bankami, możliwe jest w ciągu kilku sekund. Operatorem systemu Express Elixir jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. A w przypadku BlueCash – Blue Media z siedzibą w Sopocie.

Banki realizujące przelewy natychmiastowe

Wykonanie przelewu natychmiastowego nie byłoby możliwe, gdyby nie uczestnictwo banków w systemie Express Elixir lub BlueCash. Mechanizmy systemu powiązane są z rachunkiem powierniczym prowadzonym przez Narodowy Bank Polski (NBP). W ramach którego każda transakcja rozliczana jest osobno. Dzięki temu, nie jest konieczne oczekiwanie na konkretną sesje rozliczeniową.

Niezbędnym warunkiem do realizacji przelewu natychmiastowego, jest konieczność udziału w systemie. Zarówno banku, który pełni rolę nadawcy przelewu, jak również banku, będącego jego odbiorcą. Aktualnie większość banków uczestniczy w systemie przelewów natychmiastowych. W chwili pisania tego artykułu przelewy natychmiastowe nie były realizowane jedynie za pośrednictwem SKOK i Kasy Stefczyka.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Standardowy koszt przelewu natychmiastowego to 5 zł. Taką opłatę spotkamy niemal we wszystkich bankach. Zdarzają się jednak sytuacje, że bank w ramach nowo założonego konta, może nam zaproponować pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych. Taka opcja dostępna jest np. w banku Santander, Credit Agricole czy Bank Pocztowy. Przeważnie dotyczy to jednak kont VIP, w ramach których trzeba ponosić określone opłaty miesięczne. Lub należy spełniać określone warunki stawiane przez bank.

Przykłady zastosowanie przelewu natychmiastowego

Opcja przelewu natychmiastowego jest niesamowicie przydatna, zwłaszcza w sytuacjach gdy zależy nam na tym, by przelew do odbiorcy dotarł jak najszybciej. Przykładów takich nagłych sytuacji nie trzeba daleko szukać. Gdy zapomnieliśmy o opłaceniu jakiegoś rachunku czy raty kredytowej w banku, a chcemy jak najszybciej uregulować płatność. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy nasze dziecko jest na koloniach i potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Więc w tym celu możemy w szybki sposób doładować konto młodzieżowe należące do dziecka. Kolejny znakomity przykład to możliwość wykonania przelewu zewnętrznego w weekend. Wtedy, kiedy standardowe przelewy nie są obsługiwane. Istnieje co prawda możliwość jego wysłania, jednak w przypadku przelewu zwykłego, odbiorca otrzyma go dopiero a najbliższy dzień roboczy.

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Samo wykonanie przelewu natychmiastowego jest dziecinnie proste. Niemal nie różni się od wysłania standardowego przelewu internetowego z banku. Za przykład niech posłuży nam opcja wykonania przelewu online w banku Santander. Wystarczy po zalogowaniu się na konto bankowe, przejść do zakładki Przelewy.

przelew natychmiastowy w banku Santander

Tutaj zazwyczaj będziemy mieli do wyboru trzy opcje. Pierwsza z nich to tradycyjny przelew zwykły. Jest to przelew który najczęściej na koncie odbiorcy pojawia się w ciągu kilku godzin. Niekiedy jednak, może być to kolejny dzień roboczy. Szczególnie wtedy, gdy przelewy wykonujemy w godzinach po południowych.

Kolejne dwie opcje to już przelewy natychmiastowe. Pierwszy z nich to Express Elixir a druga to BlueCash. Jak możemy zauważyć, różnią się one pomiędzy sobą dosyć ważnym kryterium. Otóż za pośrednictwem przelewu Express Elixir będziemy mogli wykonać przelew o maksymalnej wysokości do 5000 zł. W przypadku przelewu natychmiastowego BlueCash, wysokość maksymalnego limitu jest znacznie większa i wynosi do 20 000 zł. Tak więc wybór odpowiedniej opcji zależy tak na prawdę, od naszych preferencji. Oraz tego, jaki przelew zamierzamy wykonać z naszego konta. W obu przypadkach koszt jest ten sam i wynosi 5 zł, oba docierają do odbiorcy w ciągu od kilku czy kilkunastu, do kilkudziesięciu sekund.

Czytaj również

2 Comments
  1. Świetne rozwiązanie, które sprawdza się jeśli chcemy komuś w szybki sposób wysłać przelew. Jedyny minus to cena takiego przelewu, która u większości banków wynosi 5 zł.

    (5/5)
  2. @Daria, w niektórych bankach jest pula darmowych przelewów natychmiastowych do wykorzystania. Wiem że swego czasu Nest Bank tak miał, nie wiem czy ta opcja nadal u nich jest dostępna.

    (5/5)

Oceń: