Program Mieszkanie Plus i IKM zastąpią Mieszkanie dla Młodych

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk, ogłosił w styczniu następcę programu „Mieszkanie dla Młodych”. Indywidualne Konta Mieszkaniowe to z założenia rozwiązanie lepsze i skuteczniejsze zarówno dla rządu, jak i obywateli. Czym się różnią, i jakie korzyści płyną z nowego programu?

Czym są IKM i Mieszkanie Plus?

Indywidualne Konto Mieszkaniowe to najnowszy rządowy projekt programu pomocy. Dla osób, które chcą wybudować dom, kupić mieszkanie bądź działkę mieszkaniową, a nawet zyskać udziały w spółdzielni mieszkaniowej. Z założenia ma on zwiększyć liczbę ludzi zdolnych do zakupu własnych czterech ścian. Udział w programie możliwy będzie dla każdego, kto swoje pieniądze chce ulokować w nieruchomościach. Z kolei dopłaty przewidziane są dla rodzin z dziećmi oraz osób młodych, kupujących swoje pierwsze mieszkanie.

Z kolei program Mieszkanie Plus zakłada wybudowanie około trzech milionów mieszkań. Których wynajem będą o wiele tańsze niż przeciętna cena za metr kwadratowy w danym mieście. Beneficjentem może zostać każda osoba fizyczna. Ale w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski obywateli z niskim dochodem oraz wielodzietnych rodzin. Decyzja o kolejności przyznawania mieszkań należeć będzie do gminy. I to jej urząd decyduje, jakie kryteria są priorytetowe – ilość potomstwa, dochody, albo w niektórych sytuacjach wykonywany zawód. Program kierowany jest głównie do osób, których dochód jest zbyt wysoki na otrzymanie mieszkania z gminy, ale jednocześnie zbyt niski aby kupić własne mieszkanie.

Czym się różnią nowe programy od MdM?

Głównym problemem i źródłem kontrowersji wokół Mieszkania dla Młodych był brak progu dochodowego, od którego zależało dołączenie do programu. Przez to, dofinansowanie otrzymywały osoby, które i bez niego byłoby stać na kupno nowego mieszkania. Tak się nie stanie w przypadku nowych projektów. Dzięki rozbiciu jednego pomysłu na dwa osobne programy, rząd spodziewa się lepszych wyników i kontroli nad tym, czy pieniądze trafiają do faktycznie najbardziej potrzebujących.

Nowe programy – nowe kontrowersje

Nowe rządowe projekty nie są jednak idealne. Kontrowersje budzi zwłaszcza program Mieszkanie Plus. Środowiska developerskie i prywatni inwestorzy już dzisiaj mówią, że wybudowanie tak dużej ilości nowych, tanich mieszkań może doprowadzić do katastrofy na rynku nieruchomości. Ceny wynajmu apartamentów objętych programem mają być o przynajmniej 50% niższe, niż średnia opłata za metr kwadratowy w większym mieście, przez co właściciele mieszkań będą musieli znacznie obniżyć swoje obecne ceny, aby móc chociaż myśleć o konkurowaniu z taką ofertą. Oczywiście jest to dobra wiadomość dla każdego, kto ma problemy z opłaceniem czynszu. Niemniej jednak, konsekwencje jakie niesie ze sobą tak drastyczna zmiana na rynku mogą być tragiczne.

Czytaj również

Oceń: