Bezzwrotne dotacje unijne również dla małych firm

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Lipiec jest pierwszym miesiącem, w którym nie obowiązuje już taryfa ulgowa i każdy przedsiębiorca musi opłacić składkę ZUS za miesiąc czerwiec. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, mogę jeszcze liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe. Wsparcie zapobiegające skutkom epidemii koronawirusa? Niektórzy szczęśliwcy mogą się jeszcze załapać na bezzwrotne dotacje dla małych firm w wysokości 23 tyś. złotych.

W czerwcu ruszył program bezzwrotnych dotacji dla firm na kapitał obrotowy, ze środków Unii Europejskiej. Początkowo program był skierowany wyłącznie dla średnich przedsiębiorstw. A więc takich, które zatrudniają minimum 50 pracowników. Jednak w ciągu ostatnich tygodni, program został poszerzony również o mikro i małych przedsiębiorców. Oznacza to, że dotację mogą otrzymać również osoby samozatrudnione. A więc również osoby prowadzące 1-osobową działalność gospodarczą.

Zobacz również: Kredyty dla nowej firmy na start

Kto otrzyma dotacje z funduszy unijnych w wysokości 23 tyś. złotych?

W ramach programu “Dotacje na kapitał obrotowy” przedsiębiorcy otrzymają łącznie 3 mld zł. W tym 500 milionów złotych trafi do mikro i małych przedsiębiorców. Co ważne, są to środki których nie trzeba będzie zwracać. Warunkiem otrzymania wsparcia jest wykazanie spadku obrotów o przynajmniej 30 procent. Porównane mogą zostać obroty z miesiąca po 1 lutego 2020 roku, do obrotów z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Jest to np. spadek obrotów w kwietniu 2020 w porównaniu do marca 2020. Można również wykazać spadek obrotów do analogicznego miesiąca kalendarzowego roku poprzedniego. A więc np. kwiecień 2020 do kwiecień 2019 r. Miesięczna wysokość dotacji dla osoby samozatrudnionej wynosi 7845,11 zł miesięcznie na okres 3 miesięcy.

Dotacja nie dla wszystkich?

Bezzwrotne dotacje zostały już uruchomione przez poszczególne województwa. Część województw uruchomi je jednak dopiero w III kwartale tego roku (łódzkie i warmińsko-mazusrkie). Niestety nie wszystkie jednostki zdecydowały się na uruchomienie dotacji. Co wzbudziło liczne kontrowersje. Wśród nich są województwa: pomorskie (uruchomiono program który objął tylko kilka branż np. branże turystyczną, jednak aktualnie wstrzymano możliwość składania wniosków), śląskie, małopolskie. Sprawą tą zainteresował się już Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwracając się do minister Jadwigi Emilewicz o podjęcie stosownych działań. Dzięki którym możliwe byłoby uruchomienie dotacji w pominiętych województwach.

Gdzie złożyć wniosek o Dotacje na kapitał obrotowy?

Wnioski o bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy, można składać za pośrednictwem strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Aktualizacja: Nabór na Bezzwrotne dotacje unijne dla małych firm został zakończony z końcem 2020 roku.

Czytaj również

1 Comment

Oceń: