Mieszkanie Plus. Wszystko co musisz wiedzieć, przed przystąpieniem do programu

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Program Mieszkanie Plus, obok 500 Plus, jest najbardziej flagowym projektem partii rządzącej. Eksperci jednak coraz częściej podkreślają, że ma on wiele luk, które najbardziej mogą zaszkodzić samym zainteresowanym. Którzy nie zdają sobie sprawy z zobowiązań, jakie wiążą się z przystąpieniem do programu. Co powinieneś wiedzieć, zanim złożysz wniosek?

Kto otrzyma Mieszkanie Plus?

Wiceminister budownictwa, Tomasz Żuchowski, oświadczył, że pierwszeństwo będą miały te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu, np. ostatniej nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim. Jak twierdzi, jest to w pełni zgodne z zapisami ustawy jednak ze względów praktycznych, o pierwszeństwie rozstrzygać będą samorządy, które lepiej znają miejscowe uwarunkowania.

Kto i kiedy wybuduje obiecane mieszkania?

Dla wielu osób, palącym problemem jest sam termin. Zwłaszcza, że jak na razie udzielono w tym zakresie niewielu deklaracji. Wiadomo jednak, że: to nie państwo będzie inwestorem budowanych mieszkań, lecz prywatni przedsiębiorcy, inwestor będzie mógł sprzedać 50% mieszkań – drugie pół będzie musiał przeznaczyć na najem lub najem z opcją dojścia na własność, z czynszem normowanym.

Co do drugiej części pytania – pierwsze 96 mieszkań zostanie oddanych do użytku w marcu 2018 roku w Jarocinie. O kolejnych wiadomo tyle, że trafią na rynek w połowie przyszłego roku w Białej Podlaskiej. Szacuje się, że będzie to 186 lokali. Ponadto, kolejne inwestycje realizowane są przez BGK Nieruchomości, m.in. Wałbrzychu i Pruszkowie. Minister Żuchowski przyznał, że operatorem będzie ten, kto wybuduje mieszkania. Czyli w praktyce może być to każdy deweloper, bądź osoba, która prowadzi tego typu działalność.

Ile wyniesie czynsz?

Dokładna wysokość czynszu zależeć będzie od wielu wypadkowych, m.in. wyliczana będzie z podanych w rozporządzeniu do ustawy stawek oraz kosztów opłat eksploatacyjnych. Spowoduje to, że czynsze dla poszczególnych miast będą mogły się diametralnie różnić. Jednak w samym rozporządzeniu podano maksymalną wysokość czynszów dla konkretnych lokacji. I tak, w Warszawie wynosić będzie 19,18 zł, w Białymstoku 9, 71 zł, zaś w Poznaniu 16, 21 zł.

Z wyliczeń jasno wynika, że za 50-metrowe mieszkanie w Warszawie, beneficjent programu Mieszkanie Plus będzie płacił 950 zł czynszu. Plus 500 zł opłat eksploatacyjnych – łącznie 1450 zł. I choć cena ta nie uwzględnia dodatkowych opłat za media, w porównaniu z wysokością czynszu rynkowego w stolicy, wynoszącego około 2,1 tys. zł., wygląda bardzo obiecująco. Tu pojawiają się obawy ekspertów, którzy pytają „Czy takie stawki w ogóle są realne?”.

Póki co, osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie Mieszkanie Plus, mogą składać stosowne podania. Muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Ponieważ sam minister Żuchowski zaznaczył, że najbardziej realnym terminem odebrania kluczy do swojego wymarzonego mieszkania jest rok 2019 – i to przy optymistycznym założeniu.

Czytaj również

Oceń: