Pomoc w zadłużeniu

- jak spłacić długi?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

21 udostępnij na FB

Wiadomo że najłatwiej jest pożyczać pieniądze. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy na każdym możliwym kroku jesteśmy kuszeni przez rożnego rodzaju reklamy telewizyjne, billboardy. Czy wydawane w milionach egzemplarzach gazetki reklamowe. Pieniądze też jakby same chciały wychodzić naszego z portfela. Idziemy do sklepu po jedną rzecz a wracamy z kilkoma. To jeden z pierwszych kroków ku temu, by wpaść w sidła zadłużenia.

Oczywiście co innego, gdy raz czy dwa razy w roku zdarzy się nam się wydać więcej niż zarabiamy. Gorzej jeśli taka sytuacja przydarza nam się z miesiąca na miesiąc. Wtedy jesteśmy już na prostej drodze by wpaść w pętle zadłużenia. Nie mogąc poradzić sobie z natłokiem wydatków, ratujemy się kartą kredytową, potem kredytem gotówkowym. A gdy bank już nie chce udzielić nam kredytu, ponieważ ocenia naszą zdolność kredytową jako niską, sięgamy po pożyczki pozabankowe i chwilówki.

Jak spłacić nasze długi czyli pomoc w zadłużeniu

Najważniejsze jest to by sprecyzować dokładnie – jakie długi posiadamy i których chcielibyśmy się pozbyć. Jeżeli to głównie długi bankowe typu kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit w koncie czy zadłużenie na karcie kredytowej to tutaj propozycja nasuwa mi się tylko jedna. Wszystkie te zobowiązania finansowe możemy ze sobą połączyć za pomocą kredytu konsolidacyjnego. W ramach takiego kredytu, dowolny bank może wyłożyć nam pieniądze na spłatę wszystkich tych zobowiązań i zamienić je w jeden kredyt, z jedną ratą.

Jakie są główne plusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim mniejsze miesięczne zobowiązania. Będziemy teraz płacić za te wszystkie kredyty mniej niż płaciliśmy do tej pory. Przykładowo jeśli suma wszystkich zobowiązań bankowych do tej pory kosztowała nas każdego miesiąca 1500 zł. To teraz jest szansa że będziemy płacić ratę miesięczną w wysokości 900 czy 1000 zł. Oczywiście wydłuży nam się przez to okres spłaty. Ale dzięki temu, nie będziemy musieli wydawać każdego jednego miesiąca na spłatę rat kredytów, więcej niż jesteśmy w stanie zarobić. Myślę że atutem tego rozwiązania jest również fakt, że taki kredyt konsolidacyjny możemy wziąć w dowolnym banku. A więc nie koniecznie w tym samym, w który mamy zaciągnięte kredyty. Dzięki temu będziemy mogli poszukać najbardziej korzystnej oferty kredytu konsolidacyjnego. Następnie zdecydować się na taki, który będzie cechował się najbardziej korzystnymi warunkami.

Kredyt Konsolidacyjny w banku

Jaką pomoc w zadłużeniu mogą nam zaoferować banki? W ramach kredytu konsolidacyjnego możemy pozyskać wysokie kwoty kredytów. Niektóre banki są w stanie udzielić w ramach kredytu konsolidacyjnego nawet do 200 000 zł. Okres spłaty takiego kredytu najczęściej nie może być dłuższy jak 9 czy 10 lat. Oczywiście zarówno kwota takiego kredytu oraz liczba rat na jaką może on zostać rozłożony, zależy w głównej mierze od naszej zdolności kredytowej. Niestety być może zmartwię osoby posiadające zadłużenia w postaci pożyczek pozabankowych. Ale kredyty konsolidacyjne są udzielane wyłącznie na spłatę zobowiązań bankowych. Nie mogą więc posłużyć one na spłatę pożyczek pozabankowych czy chwilówek.

Przykładowe oferty kredytów konsolidacyjnych

Jak spłacić długi pozabankowe?

Najlepszym sposobem na spłatę długu w postaci chwilówek czy innych pożyczek pochodzących z firm pozabankowych, byłoby sięgnięcie po kredyt drogą bankową. Niestety banki nie udzielają kredytów na wyjście z długów, nie udzielają również pożyczek dla osób zadłużonych. Jedyną możliwością uzyskania wsparcia ze strony banku, jest zaciągniecie kredytu gotówkowego czy pożyczki hipotecznej. Do jej uzyskania konieczna jest jednak pozytywna historia kredytowa w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Nie uzyskają jej więc osoby które wcześniej miały problemy z terminową spłatą kredytów lub pożyczek bankowych. Każde opóźnienie w spłacie kredytu czy innego zobowiązania bankowego, wygenerowało za sobą niższą oceną punktową w bazach BIK. A taka ocena jest jednym z głównych wyznaczników przy udzielaniu kredytów bankowych.

Pewną alternatywą w takiej sytuacji mogą być co prawda pozabankowe pożyczki długoterminowe, w przypadku których nie są sprawdzane bazy danych w BIK. Takie pożyczki są jednak bardzo drogimi rozwiązaniami, tym bardziej że na spłatę zadłużenia najczęściej potrzebna jest wysoka kwota pożyczki. A wysokie pożyczki pozabankowe wiążą się w wysokimi kosztami które trzeba ponieść. Rozłożonymi co prawda w ratach, ale w ogólnym zestawieniu charakteryzujące się tym, że są one jeszcze raz takie jak pożyczana kwota.

Pożyczka z poręczycielem lub gwarantem

No chyba że skorzystamy z oferty firmy, która posiada w swojej ofercie pożyczki z żyrantem. Taka pożyczka może charakteryzować się niższym kosztem, pod warunkiem że skorzystamy z usług sprawdzonej firmy i wybierzemy stosunkowo krótki okres spłaty. Atutem takiej pożyczki na pewno jest to, że mogą ją uzyskać osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, ale również posiadające negatywną historię kredytową w bazach BIK czy rejestrach dłużników. Co więcej, pożyczka taka może nam posłużyć również w przypadku gdy grozi nam zajęcie komornicze. Nie musi więc posiadać ani zdolności ani historii kredytowej, ważne aby nasz poręczyciel był osobą która takie aspekty posiada.

Dodatkowa praca na walkę z zadłużeniem

Poza konsolidacją zobowiązań czy rozłożeniem spłaty długu na raty, warto rozważyć również inne opcje walki z zadłużeniem. Możemy poszukać dodatkowego dochodu, dzięki któremu nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Jeśli pracujemy 8 godzin dziennie, pomyślmy nad tym aby zagospodarować sobie kilka dodatkowych godzin w celu zarobienia dodatkowego grosza. W tym miejscu powinniśmy pomyśleć, co umiemy robić i jak moglibyśmy to wykorzystać w celu osiągnięcia dodatkowych dochodów. Może dodatkowa praca jako kierowca, może jakieś zlecenia które moglibyśmy wykonywać przez internet? Jeśli znajdziecie chwilę czasu, odwiedźcie w wolnej chwili blogi Marcina Iwuca (Finanse Bardzo Osobiste) oraz Michała Szafrańskiego (Jak oszczędzać pieniądze?). Zamieścili oni na swoich blogach bardzo treściwe artykuły dotyczące walki z zadłużeniami, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać. Może dzięki nim znajdziecie własną drogę do skutecznego pozbycia się zadłużenia.

Czytaj również

21 Comments
 1. Mojemu znajomemu pomogła właśnie konsolidacja kredytu, a do tego byłem jego poręczycielem wiec jakby miał większą zdolność do uzyskania takiego kredytu w banku. Wyszedł do mnie z propozycją tej pozabankowej pożyczki z gwarantem, ale uświadomiłem mu że to będzie droga opcja pożyczki w spłacie. Zdecydowałem się więc mu pomóc i zostać poręczycielem kredytu konsolidacyjnego, który znacznie mniej obciąży jego już ani tak zszargany budżet.

 2. Niekiedy w takich sytuacjach nie obejdzie się bez pomocy odpowiedniego doradcy. Tylko w te kwestii trzeba uważać, bo niektórym tylko zależy na tym by wyciągnąć od nas kasę. Są jednak rzetelni doradcy oferujący pomoc w zadłużeniu, tylko że trzeba ich poszukać. Polecam poszukać na niektórych forach o takiej tematyce, ponieważ już nie jednej osobie zadłużonej pomogli.

 3. Najgorsze są takie zadłużenia, gdy już bank nawet nie chce udzielić pomocy. Wtedy zostaje już tylko szukanie jakichś rozwiązań pozabankowych, a te jak powszechnie wiadomo, tanie nie są. Mam tu na myśli głównie te bez BIK’owe, bo wśród innych ofert jednak można znaleźć coś sensownego spłacie jak Monedo czy Wonga, no ale do tego jest potrzebny pozytywny BIK a zdaję sobie sprawę z tego że nie wszyscy go niestety mają.

 4. Najgorzej jak człowiek zostaje sam na sam z takim zadłużeniem, nie ma nic gorszego i nie życzę nikomu by znalazł się kiedykolwiek w takiej sytuacji. Można oczywiście prosić krewnych czy znajomych o pożyczkę, ale ja akurat nie należę do takich osób która prosiłyby o pomoc w zadłużeniu. Trzeba mieć w sobie dużo siły poradzić sobie z długiem, ale zdecydowanie nie warto brnąć w kolejne zadłużenia, tylko należy poradzić sobie z tym w inny sposób np. szukając dodatkowego dochodu na spłatę zadłużenia.

 5. Znam osoby które walkę z zadłużeniem podjęły na własna rękę, ograniczając wszelkie możliwe wydatki np. próbując przeżyć za 600 czy 700 zł miesięcznie. Na prawdę jest to realne, a wszystko co zaoszczędzimy w taki sposób możemy przeznaczyć na spłatę naszego długu. Wystarczy się trochę zmobilizować, starając się na każdym kroku likwidować nie potrzebne wydatki, zaczynając choćby od tych najmniejszych np. tańsza kawa, woda mineralna zamiast soków itp.

  • Tak to na pewno dobre rozwiązanie, tylko że jeśli ktoś posiada zadłużenie na na prawdę ogromne pieniądze, to nawet takie oszczędności nic tu nie pomogą i potrzebna jest solidna konsolidacja. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby u których zadłużenie jest tak ogromne że nawet jakakolwiek konsolidacja nic by ani tak nie pomogła. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 6. Podstawa to chcieć wyjść z zadłużenia a nie być całkowicie obojętnym, bo właśnie takich przykładów jednak znam najwięcej. Przychodzą wierzyciele, komornik a osoba posiadająca zadłużenie ma to w czterech literach. Lepiej się dogadać i spłacać nawet najmniejsze kwoty ale spłacać a nie siedzieć biernie i tylko przyglądać się całej tej sytuacji.

 7. Własnie, niektórzy unikają problemów w ten sposób że chowają głowę pod pierzynę a to niestety żadne rozwiązanie a uciekanie od problemów. Podstawa to zmierzenie się z powstałym zadłużeniem i odpowiednie przemyślenie jak rozwiązać ten problem. Są osoby, firmy które pomogą nam zmierzyć się z tym problemem i zaoferują pomoc w przypadku osób zadłużonych.

 8. Dobrze że wspomniano w artykule o tych poradnikach, w których szczegółowo opisano, jak radzić sobie z zadłużeniami ponieważ wiem że bardzo dużo osób dzięki temu pozbyło się tego problemu. A wiem doskonale po sobie że nie tak łatwo poradzić sobie z problemem zadłużenia, tym bardziej jeżeli jesteśmy pozostawieni z tym problem sam na sam.

 9. Pożyczka hipoteczna wychodzi taniej niż kredyt konsolidacyjny, więc jak ktoś ma takie możliwości to warto mieć to na uwadze. Oczywiście mam tu na myśli wyłącznie bankowe oferty, bo tylko w przypadku takich ofert oprocentowanie może być całkiem znośne. Jeśli więc ktoś jest w posiadaniu nieruchomości, albo ma zaprzyjaźnioną osobę które jest właścicielem takiej, to spłata długów w ten sposób może być korzystniejsza.

 10. Dla osób które mają nie spłacone chwilówki, ale mają również nabrane kredyty w banku. Można to razem skonsolidować, o ile mamy dobry BIK. Większość banków np. PKO, umożliwiają w ramach kredytu konsolidacyjnego uzyskanie dodatkowych pieniędzy, które możemy przeznaczyć na spłatę chwilówek, na spłatę zadłużenia czy innych zaległych zobowiązań finansowych np, rachunki, faktury itp. Dodatkowo może to być nawet do 25% konsolidowanej kwoty – to duża pomoc w zadłużeniu!

 11. Najlepiej jeśli skorzystamy z pomocy jakiegoś doradca finansowego, ale takiego sprawdzonego który ma za sobą już wiele przeprowadzonych oddłużeń. Dobry doradca jest w stanie nawet załatwić kredyt bankowy dla takiej osoby zadłużonej.

 12. Może mi również będzie ktoś w stanie pomóc. Otóż szukam pomocy w spłacie długów, głównie kilka chwilówek i jedna pożyczka ratalna, wszystkie to pożyczki pozabankowe. Próbowałam wziąć jakiś kredyt bankowy na spłatę zadłużeń ale niestety bezskutecznie.

  (5/5)
 13. Jak nie spojrzeć, to u nas wszyscy mają problem z zadłużeniem, zaczynając od naszego Państwa którego zadłużenie sięga już biliona złotych po statystycznego Polaka, bo większość praktycznie żyje na kredyt.

  (4/5)
 14. Niestety bardzo mało firm udziela pomocy w zadłużeniu, bo taka osoba najczęściej wpisana jest już do różnych baz dłużników czy BIK i mało która instytucja chce ryzykować udzieleniem takiej osobie kredytu czy pożyczki.

  (4/5)
 15. Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji zadłużenia, jednak szczerze wątpię by jakikolwiek bank przyznał taki kredyt, jeśli będą jakieś większe opóźnienia w bazach BIK.

  (3/5)
 16. W kilku bakach odrzucono mój wniosek o taki kredyt konsolidacyjny. Udało mi się dopiero w Kasie Stefczyka, więc jak ktoś również ma podobny problem jak ja to mogę polecić.

  (5/5)
 17. Faktycznie niekiedy w Kasie Stefczyka można łatwiej uzyskać kredyt niż w banku. Przekonałem się o tym kilka lat temu, gdy składałem wniosek o kredyt w Millenium, potem w PKO i jeden i drugi bank odrzucił mi wniosek o kredyt pomimo że ja długów nie miałem.

  (4/5)
 18. Może spróbujcie przez Bancovo, firma ma pod sobą szereg instytucji od banków po firmy pożyczkowe oferujące pomoc w zadłużeniu i w różnych trudnych sytuacjach finansowych.

  (5/5)
 19. Ja korzystam z usługi splacamswojedlugi.pl tzn oddłużania. Miałem zbyt wiele pożyczek które posprzedawane przez jedne firmy do drugich i już nie wiedziałem ile za co i gdzie płacić. poza tym porosły odsetki. Miałem iść do prawnika ale wychodzi na to że firma oddłużająca jednak wychodzi taniej, bo oni umarzają część długów, więc spłaca sie mniej, ale trzeba na czas

  (3/5)
  • Ja też wypełniłam wniosek w tym programie. Na razie mam zebrać wszystkie informacje ale powiedzieli że w moim przypadku jest szansa na duże umorzenia bo mam chęć spłaty i nazbieram pieniądze

Oceń:

 • długi bankowe
 • długi jak spłacić
 • kto spłaci moje długi
 • jak spłacać długi
 • pomoc w spłacie długów
 • jak spłacić długi
 • pomoc przy spłacie długów
 • pomoc w spłacie kredytu
 • pomoc w spłacie zadłużenia
 • pomoc w zadłużeniach
 • pomoc zadłużonym w bankach
 • pomoc w zadłużeniu