Pożyczka z żyrantem

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

16 udostępnij na FB

Do uzyskania pożyczki lub kredytu, najczęściej poza samym dowodem osobistym wymagane jest przedstawianie dodatkowego dokumentu potwierdzającego uzyskiwane dochody. Nie zawsze jednak to wystarczy. W przypadku gdy staramy się o uzyskanie większej kwoty pożyczki gotówkowej, bank lub firma pożyczkowa może nam zaproponować pożyczkę z żyrantem. W takim przypadku będzie nam potrzebny dodatkowy poręczyciel.

Co kryje się pod pojęciem pożyczka z żyrantem?

W przypadku kredytów i pożyczek, żyrantem może zostać osoba będąca dodatkowym poręczycielem zaciąganego kredytu. Taka osoba poprzez wzięcie na siebie odpowiedzialności zostania żyrantem, wyraża zgodę na spłatę zobowiązania finansowego pożyczkobiorcy. Jeśli osoba zaciągająca kredyt lub pożyczkę nie będzie wywiązywała się ze spłaty swojego zobowiązania, obowiązek spłaty rat kredytu spadnie na osobę będącą żyrantem pożyczki. W prostych słowach ujmując – jeśli pożyczkobiorca wystawi nas do wiatru, będziemy musieli za niego spłacać raty kredytu, ponieważ do tego zobowiązaliśmy się podpisując umowę.

Kto może zostać żyrantem?

Żyrantem pożyczki może zostać każda osoba która ukończyła 18 lat i posiada odpowiednią zdolność kredytową a więc uzyskuje stałe miesięczne dochody. Poręczycielami mogą zostać również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, wykonujące wolne zawody, jak również emeryci lub renciści, choć do określonego wieku. Osoba mająca objąć status żyranta, nie powinna posiadać jakichkolwiek zadłużeń. Nie powinna posiadać negatywnej historii kredytowej w bazach BIK i bazach dłużników, jak również zajęć komorniczych. Z doświadczenia można powiedzieć, że żyrantem pożyczki najczęściej zostają osoby najbliżej spokrewnione. Jednak prawnie żyrantem może zostać każda jedna osoba posiadająca pełnoletniość i nawet nie spokrewniona w żadnym stopniu z pożyczkobiorcą.

Decydując się na zostanie żyrantem pożyczki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązek spłaty rat kredytu lub pożyczki może spaść na nasze barki. W takiej sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie go spłacać. Podejmując taką decyzję, powinniśmy więc dokładnie przeanalizować czy posiadamy pełne zaufanie do osoby zaciągającej kredyt. Oraz czy jest ona w stanie spłacać raty miesięczne takiego kredytu. Warto również wiedzieć o tym, że wyrażając zgodę na zostanie poręczycielem, będziemy mogli żądać od banku czy firmy pożyczkowej szczegółowych informacji na temat spłaty kredytu. Mamy wiec prawo żądać informacji o aktualnym stanie spłaty kredytu lub pożyczki. Ponadto informacja o każdej nie terminowej spłacie raty powinna trafić również do osoby posiadającej status żyranta pożyczki.

Jeśli doszłoby do sytuacji w której pożyczkobiorca nie spłaca rat kredytu, a żyrant musiałby regulować te zobowiązania za niego, to w późniejszym czasie mamy prawo domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy od banku lub firmy pożyczkowej.

Pożyczka z żyrantem dla zadłużonych

Osoby które nie mają możliwości uzyskania pożyczki bankowej z powodu negatywnej historii kredytowej w BIK, mogą szukać pomocy wśród firm udzielających pożyczki pozabankowe. Niestety, w przypadku większych kwot pożyczek gotówkowych ich koszt jest drastycznie wysoki. Wystarczy sprawdzić sobie koszt pożyczki powyżej 10 000 zł u większości firm oferujących pożyczki gotówkowe. Przekonamy się wówczas o tym, że do spłacenia będziemy mieli kwotę ponad dwukrotnie większą. Znacznie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, mogą okazać się tzw. pożyczki z gwarantem a więc swego rodzaju pozabankowa pożyczka z żyrantem. Tego typu pożyczki dostępne są za pośrednictwem takich firm jak choćby Rapida Money, którą miałem okazję przedstawiać już nie raz na łamach bloga.

W ofercie firmy znajdują się pożyczki nawet do 25 000 zł i w przeciwieństwie od innych pożyczek gotówkowych dostępnych na rynku, nie są one aż tak drogie w spłacie. Do uzyskania pożyczki za pośrednictwem Rapida Money konieczne jest jednak posiadanie gwaranta czyli osoby, która zostanie żyratem pożyczki.

Czytaj również

16 Comments
 1. Takie pożyczki z żyrantem to nawet jeszcze oferują niektóre banki i co najlepsze – swoim klientom. Ja nie potrafię zrozumieć tego jak bank w którym posiadam (a teraz już mogę powiedzieć że posiadałem) konto od 5 czy 6 lat, wcześniej spłacałem u nich kredyt gotówkowy terminowo, może zaproponować takiemu klientowi większy kredyt ale z wymaganymi żyrantami? Moim zdaniem to porażka do kwadratu, oczywiście poszedłem do innego banku w którym dostałem kredyt gotówkowy bez żyrantów i bez wymaganego zabezpieczenia na nieruchomości. Dobranoc banki SGB.. albo bardziej pasowałoby napisać: obudźcie się, mamy już od kilkunastu lat XXI wiek!

 2. Może to i dodatkowa trudność taki żyrant i z doświadczenia wiem że jak mówi się klientowi że do uzyskania kredytu będzie potrzebny żyrant to już kręci nosem albo wychodzi z placówki. Jednak prawdę mówiąc jeśli pożyczka udzielana jest z wykorzystaniem żyranta, to klient ma szansę uzyskania kredytu lub pożyczki na niższych kosztach. To również sprawdza się jeśli osoba składająca wniosek o pożyczkę ma niskie dochody, z żyrantem ma możliwość uzyskania większej kwoty pożyczki.

 3. Kiedyś takie pożyczki z żyrantem to był niemal standard jak ktoś chciał większą kwotę kredytu lub pożyczki. Dzisiaj te wymagania zarówno w bankach jak i firmach pożyczkowych są znacznie mniejsze. Wydaje mi się że wszystko zależy od tego jaką kto ma zdolność kredytową. Jeśli klient przyjdzie do banku i wykaże na Pit’ach czy na zaświadczeniu o dochodach że zarabia średnią krajową lub powyżej, to wątpię by jakikolwiek bank wymagał od niego jeszcze dodatkowego żyranta kredytu.

 4. Moimi żyrantami byli rodzice, to chyba najlepsza opcja jak ktoś ma taką możliwość. Faktycznie, z żyrantem kredyt może być tańszy w spłacie niż tradycyjnie. Szczególnie, jeśli zależy nam na większym kredycie. Tylko że nie każdy chce angażować do zaciągnięcia takiego kredytu dodatkowe osoby. Z tych banków w których ja brałem pożyczki gotówkowe najbardziej elastycznym był bank BZ WBK.

 5. Czasami jest lepsze znalezienie takiego żyranta niż ponoszenia jakichś wysokich kosztów związanych z pożyczką gotówkową. Oczywiście musimy zwrócić uwagę na to czy ta pożyczka z żyrantem rzeczywiście jest dużo tańsza od takiej tradycyjnej pożyczki. Tylko w takim wypadku ma sens korzystanie z takiej oferty i angażowanie w to inne osoby z naszego otoczenia.

 6. Owszem, pamiętam jak w banku proponowali mi tradycyjny kredyt gotówkowy a opcję pożyczki z dodatkowymi żyrantami lub zabezpieczoną hipoteką.Przy tradycyjnym kredycie rata była gdzieś na poziomie 1600 zł, przy tych drugich opcjach gdzieś na poziomie 1200-1300 zł. Jednak w takich tradycyjnych kredytach czy pożyczkach gotówkowych jest wliczone potencjalne ryzyko, gdyby klient nie spłacał takiego kredytu.

 7. Kredyt z poręczycielem to na pewno lepsza opcja niż branie jakichś pożyczek hipotecznych, gdzie głównym zabezpieczeniem jest posiada nieruchomość. W ten sposób niejeden stracił już majątek życia. Lepiej więc poszukać takiego żyranta czy poręczyciela niż ładować się w jakieś hipoteki. Co innego bankowa pożyczka hipoteczna, no ale to też trzeba być pewnym tego że zaciągnięty kredyt będzie się spłacać terminowo.

 8. Wiadomo że z takim poręczycielem czy żyrantem, bank zawsze przedstawi lepszą propozycję kredytu, szczególnie w przypadku dużych kwot. Tyle że jeżeli zależy nam na niższych kosztach, to jeszcze taniej dostaniemy pożyczkę hipoteczną, gdzie głównym zabezpieczeniem jest nieruchomość. No ale do takiej pożyczki trzeba taką nieruchomość posiadać, albo może też ją posiadać nasz poręczyciel.

 9. Żyrant, poręczyciel, gwarant – różne określenia padają w przypadku osób które zostają takim jakby dodatkowym zabezpieczeniem pożyczki czy kredytu. Żyrant nie jest jednak wymagany tylko wtedy gdy ktoś posiada negatywną historię kredytową, ale również wtedy jeśli osoba starająca się o pożyczkę nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej. Dzięki temu że żyrantowi można właśnie taką zdolność zwiększyć, starając się o większy kredyt i korzystniejszych warunkach.

 10. Czy ktoś może jeszcze polecić jakieś firmy udzielające pożyczki z żyrantem, poręczycielem, gwarantem a które jednocześnie nie są drogie w spłacie jak typowe pożyczki pozabankowe. Ze względu na BIK, oferty bankowe u mnie odpadają.

  • @Karol chyba jedynie Rapida aktualnie oferuje coś takiego. Może są inne firmy, ale na pewno są to oferty droższe w spłacie. Masz jeszcze Speed Cash który oferuje wysokie pożyczki pozabankowe. Tam jednak nie jest potrzebny żyrant a posiadanie zabezpieczenia a więc dom, mieszkanie, działka czy samochód. Dają jeszcze większe pożyczki niż Rapida, ale trzeba uważać bo możemy stracić majątek życia jak nie będziemy spłacać takiej pożyczki.

   • Ja znam Motopożyczkę, ale szczerze mówiąc to znajomy składał tam wniosek o pożyczkę i dostał odmowną decyzję. Z tego co się orientuję właśnie w Rapidzie stawiają najmniej warunków, więc jeszcze można dostać. Jak ktoś ma tego poręczyciela to nie powinien mieć problemów z dostaniem pożyczki.

 11. Takie pożyczka na pewno będą łatwiej dostępna dla osób, które mają problem z uzyskaniem kredytu czy pożyczki, z powodu negatywnej historii kredytowej, opóźnień w spłacie innych kredytów. Dzięki temu że posiadamy gwaranta czy poręczyciela pożyczki, szanse na pożyczkę będziemy mieli znacznie większe.

 12. Żyrant do pożyczki jest wtedy potrzebny gdy osoba wnioskująca o pożyczkę nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej. Ma więc albo zbyt niskie dochody, albo też posiada jakieś obciążenie finansowe które jej obniżają tą zdolność. Wtedy bank lub firma pożyczkowa może zaoferować właśnie pożyczki z żyrantem.

  (4/5)
  • W banku, nawet przy pożyczce z gwarantem konieczna jest odpowiednia zdolność i historia kredytowa. Banki raczej unikają udzielenia pożyczek osobom zadłużonym czy z niską zdolnością kredytową.

 13. Jeszcze do nie dawna taka pożyczka z żyrantem online była dostępna za pośrednictwem firmy Rapida. Teraz to pozostają tylko banki, więc by takie pożyczki uzyskać również trzeba posiadać dobrą zdolność i brak zadłużeń w BIK.

  (3/5)

Oceń: