Płatność telefonem

- jak korzystać z wirtualnej karty płatniczej w telefonie?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Coraz częściej zdarza się, że posiadamy więcej niż jedną kartę płatniczą (karta do rachunku, karta kredytowa, karta do konta firmowego, karta przedpłacona). Noszenie w portfelu kilku różnych kart bywa niewygodne. Wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ich zgubienia lub kradzieży. Ponadto ciągle musimy pamiętać, aby mieć przy sobie odpowiednią kartę.

Jeżeli zdarzy nam się zapomnieć portfela, nie możemy dokonać żadnej płatności, ani wypłacić gotówki w bankomacie. Konieczny jest powrót do domu po kartę płatniczą. Tym wszystkim problemem można jednak bardzo łatwo zaradzić. Korzystając z wirtualnych kart płatniczych w swoim telefonie. Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez swojego smatfona. W praktyce bardzo rzadko zdarza się nam go zapomnieć. Sprawdź, jak wygodnie korzystać z kart w telefonie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc płacić kartą w telefonie?

Z płatności zbliżeniowych za pomocą karty płatniczej, kredytowej czy przedpłaconej w swoim telefonie możesz skorzystać we wszystkich polskich bankach. Z reguły nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami. Wystarczy posiadać aktywną kartę płatniczą Visa lub MasterCard, telefon z systemem Android 4. 4 lub nowszym oraz funkcją NFC i aplikację mobilną swojego banku. Aby aktywować płatność telefonem za pomocą karty, zaloguj się do aplikacji mobilnej swojego banku. Następnie wybierz w menu kartę, do której chcesz uruchomić płatność telefonem. Teraz wystarczy już tylko jednym kliknięciem aktywować usługę. Od momentu jej włączenia, możesz korzystać z płatności telefonem. Pamiętaj, tylko aby ustawić aplikację mobilną swojego banku, jako domyślną metodę płatności dla transakcji typu „dotknij i płać”.

Jeśli na Twoim koncie jest aktywna więcej niż jedna wirtualna karta płatnicza, należność podczas płacenia w sklepie czy punkcie usługowym, będzie ściągana z tej, którą wybrałeś jako domyślną. Jeżeli chcesz w danym momencie skorzystać z innej, konieczne będzie wybranie jej w aplikacji przed dokonaniem płatności. Sama płatność telefonem jest niezwykle prosta. Odbywa się podobnie jak w przypadku plastikowej karty. Wystarczy po prostu zbliżyć telefon do terminala płatniczego w sklepie, a należność zostanie ściągnięta z Twojego rachunku i zaksięgowana jako płatność kartą. Oczywiście wszystkie dokonywane w ten sposób transakcje są automatycznie wliczane do sumy, operacji kartowych. Która zwalnia nas z opłaty miesięcznej za korzystanie z karty płatniczej w banku. Pamiętaj również, że tak samo, jak przy plastikowej karcie, także tutaj, gdy kwota płatności przekracza 50 złotych, zostaniesz poproszony o wpisanie na terminalu płatniczym kodu PIN.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

W praktyce płatności za pomocą wirtualnej karty płatniczej są tak samo bezpieczne, jak te dokonywane plastikiem. Każda transakcja jest od razu widoczna w aplikacji mobilnej na Twoim koncie. Oraz w tradycyjnej bankowości elektronicznej. Ponadto dzięki powiadomieniom push z aplikacji bankowej nie musisz nawet logować się na konto. By być na bieżąco ze stanem rachunku po każdej płatności. Sprawia to, że wiesz od razu o każdej dokonywanej Twoją kartą transakcji. W razie jej nieuprawnionego użycia możesz natychmiast zareagować.

Jeśli zdarzy Ci się zgubić telefon lub zostanie on skradziony, możesz natychmiast wyłączyć swoją wirtualną kartę w telefonie. Logując się do bankowości elektronicznej z innego telefonu lub komputera, a także dzwoniąc na infolinię banku. Nie ma więc ryzyka, że Twoja wirtualna karta trafi w niepowołane ręce, nie spowoduje to także zablokowania plastikowej karty.

Karta płatnicza w telefonie to niezwykle wygodne i wygodne rozwiązanie. Z którego powinien skorzystać każdy, kto ceni sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne i chce uprościć swoje codzienne płatności. W czasach, gdy telefon mamy przy sobie praktycznie przez cały czas, liczba zadowolonych użytkowników wirtualnych kart szybko rośnie. Szacuje się, że już w najbliższych latach zaczną one, również w Polsce, wypierać bardziej tradycyjne formy płatności.

Czytaj również

Oceń: