Konta bankowe dla młodych

- na co zwrócić uwagę przy zakładaniu?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

7 udostępnij na FB

Czym różnią się tradycyjne konta bankowe od kont dla osób młodych? Otóż, można je założyć na znacznie korzystniejszych warunkach. Jeśli więc posiadamy od 18 do maksymalnie 24-25 lat, to warto zwrócić uwagę na konta osobiste przeznaczone dla osób młodych.

Co to znaczy, że takie konto będzie dla osoby młodej bardziej korzystne od tradycyjnego konta bankowego? Przede wszystkim będzie ono tańsze w utrzymaniu. Tego rodzaju konta najczęściej nie posiadają ani stałych opłat miesięcznych, ani też opłat dodatkowych np. za przelewy internetowe, wypłatę gotówki z bankomatu itp. Co więcej, zakładając takie konto bankowe dla młodych, będziemy mieli pewność tego, że takie dodatkowe opłaty nie pojawią się w trakcie prowadzenie konta. A taka sytuacja bardzo często ma miejsce w przypadku zakładania tradycyjnych kont osobistych. Konto, które zakładaliśmy jako w pełni darmowe, po jakimś czasie łapie dodatkowe opłaty. A to dochodzi opłata miesięczna za kartę, a to jakaś dodatkowa prowizja za wypłaty z bankomatów. W przypadku kont młodzieżowych, taka sytuacja nie ma miejsca. Do czasu aż osiągniemy określony wiek np. 24 czy 25 lat.

Konto bankowe dla osoby młodej

Na co warto zwracać szczególną uwagę zakładając konto bankowe, jako osoba posiadają kilkanaście czy 20-kilka lat? W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na koszty. Wbrew pozorom, konto osobiste może generować szereg opłat, szczególnie tych dodatkowych. O ile większość banków oferuje konta osobiste z bezpłatnym prowadzeniem, to niestety bardzo duża część spośród nich wymaga spełnienia dodatkowych warunków. A więc, bank nie naliczy nam opłaty miesięcznej za prowadzenie konta, ale tylko wtedy jeśli spełnimy jego warunek. Najczęściej mówi on o tym, byśmy zapewni stałe miesięczne wpływy na konto np. w postaci 1000 zł miesięcznie. Jeśli takie wpływy zapewnimy banku, ten nie naliczy on nam opłaty miesięcznej. Jeśli jednak jakiegoś miesiąca taki przelew nie pojawi się na naszym koncie, bank naliczy nam opłatę miesięczną za prowadzenie. Najczęściej jest to kwota rzędu od 6 do 9 zł.

Opłata miesięczna to nie wszystko, ponieważ istnieje szereg opłat dodatkowych które mogą wiązać się z prowadzeniem rachunku. Mówimy tutaj o opłatach za przelewy internetowe, prowizji za wypłaty z bankomatów, zlecenia stałe, po opłatę za kartę debetową do konta. Wszystkie te opłaty zebrane razem, mogą być już całkiem wysoka kwotą. Warto zweryfikować, czy konto osobiste które planujemy założyć, nie posiada takich opłat dodatkowych. Jeśli chcielibyśmy uniknąć opłaty miesięcznej za prowadzenie konta, jak również opłat dodatkowych, warto zwrócić uwagę na konta bankowe dla młodych, dostępne dla osób od 18 do 24/25 roku życia.

Jak założyć darmowe konto bankowe dla młodych?

Jeśli jesteśmy osobą młodą, warto w pierwszej kolejności przeanalizować dostępne konta młodzieżowe. Są to konta osobiste, skierowane do określonej grupy odbiorców. W tym przypadku, są to rachunki bankowe dla osób które ukończyły 13 lat. Osoby posiadające ukończone 18 lat, takie konto mogą założyć samodzielnie. W przypadku osób niepełnoletnich, w wieku od 13 do 17 lat, konieczne jest założenie konta z udziałem rodzica lub opiekuna prawnego.

Jak długo możemy korzystać z konta bankowego dla młodych, nie ponosząc przy tym dodatkowych opłat? Uzależnione jest to od konkretnej oferty bankowej. Najczęściej z takiego konta można korzystać bezpłatnie do momentu ukończenia 24 roku życia. Bez problemu jednak, znajdziemy oferty w przypadku których konto młodzieżowe może być prowadzone do momentu ukończenia 25 czy nawet 26 lat.

Konto dla młodzieży – podsumowanie

Podsumowując, co zyskujemy otwierając specjalne konto dla osób młodych? Przede wszystkim otwieramy konto osobiste, które nie będzie posiadało opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku. Ponadto otrzymamy możliwość wykonywania darmowych przelewów internetowych, czy wypłat gotówkowych z bankomatów. Wybierając konto młodzieżowe, warto zwrócić uwagę, czy konto które zamierzamy założyć, jest w pełni darmowe. Czy bank nie narzuca nam dodatkowych warunków, związanych z korzystaniem z konta. Może to być np. warunek dotyczący karty debetowej dołączonej do konta, mówiący o konieczności wykonania określonych transakcji bezgotówkowych.

Czytaj również

7 Comments
 1. Cieszy to, że są banki które są w stanie zaoferować osobom młodym w pełni bezpłatne konto osobiste. To bardzo ważne, ponieważ osoby młode najczęściej podejmują pracę za najniższą krajową. Nie można ich już na samym starcie zniechęcać.

  (4/5)
 2. Fajna opcja, która może posłużyć do wysyłania dzieciom kieszonkowych. W ten sposób nasze pociechy mogą uczyć się oszczędzania, więc uważam że takie konta bankowe dla młodych dobrze się sprawdzają. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy większość transakcji wykonywana jest bezgotówkowo.

  (5/5)
 3. Jeśli ktoś będzie zakładał takie konto bankowe dla dziecka, niech zwróci uwagę na to, by było to konto bezwarunkowo bezpłatne. A więc nie trzeba było spełniać jakichś dodatkowych warunków typu transakcje bezgotówkowe itp.

  (5/5)
 4. Moje dziecko jest zagranicą na całe dwa miesiące wakacji i założyłam mu konto dla młodych w PKO Bank Polski. Poza bezpłatnym prowadzeniem, to konto umożliwia również dokonywania bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów zagranicą.

  (5/5)
 5. W moim przypadku wybór padł na Bank Pekao i Konto bankowe dla młodych Przekorzystne, które również jest w pełni darmowe. Dodatkowo w promocji moje dziecko otrzymało 200 zł premii za otwarcie konta.

  (5/5)
 6. Zaciekawiło mnie Konto Przekorzystne dla młodych dostępne w Pekao i jestem tylko ciekawa, czy tam faktycznie jest wszystko bezpłatne w ramach tego konta. Mam na myśli prowadzenie, brak opłat za kartę czy wypłaty z bankomatów i transakcje kartą płatniczą.

  (4/5)
 7. Osoby do 26 roku życia mają szanse założyć w pełni darmowe konto w banku. Większość z nich oferuje konto bankowe dla młodych osób bez opłat do momentu ukończenia 26 lat.

  (5/5)

Oceń: