Znamy wyniki sektora rolniczego za ubiegły rok.

Ceny wyraźnie w górę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Nadszedł czas podsumowania wyników w sektorze rolniczym roku 2018. Ceny produktów stale rosną, a wśród rolników pogłębiają się nastroje pesymistyczne. Sprawdź, jakie czynniki miały kluczowy wpływ na kształtowanie rynku oraz, które gałęzie przemysłu mają szansę na największy rozwój.

Które towary podrożały?

W 2018 r. odnotowano większy wzrost cen towarów niż w roku 2017. Szczególnie, jeśli spojrzeć na ceny produktów roślinnych. Jak podaje główny urząd statystyczny, przeciętnie, cena pszenicy i żyta wzrosła w skali roku o ponad 9% w skupie oraz na targowiskach o 6%.

Polacy w ciągu roku zjadają prawie 7 kg mięsa więcej niż w 2017. Miało to wpływ na kształtowanie się cen. Na rynku wołowiny dzięki zwiększonemu eksportowi oraz rosnącej krajowej podaży, przeciętnie za kilogram należy zapłacić o 3,6% więcej.

Przyśpieszony eksport miał wpływ na dynamikę rozwoju produkcji żywca drobiowego. Średnia cena wzrosła o 2%. Odnotowano relatywnie wysoki wzrost spożycia jaj, ponieważ aż o 23 jaja w skali roku.

Niestety, koniunktura rynku mleka uległa znacznemu pogorszeniu. Wzrost produkcji nabiału wśród największych eksporterów skutkował obniżeniem cen produktów mlecznych. Spowolniło to rozwój produkcji krajowej.

Co miało kluczowy wpływ na kształtowanie się cen?

W 2018 r. znacznie wzrosły ceny podstawowych środków produkcji. Ceny paliw, olejów i smarów technicznych wzrosły aż o 8,5%. Dla rolników zauważalne jest zwiększenie się cen usług weterynaryjnych, pasz, maszyn i narzędzi.

Wartość ziemi w obrocie prywatnym utrzymała tendencję wzrostową. Przeciętna cena gruntu zwiększyła się o 7,5%. Najwyższe tempo wzrostu wykazały łąki zaklasyfikowane jako dobre. Szczególny wzrost cen widać w województwach o wysokim poziomie koncentracji produkcji rolniczej.

Nastroje wśród rolników

W czasie badań koniunktury gospodarstw rolnych zebrano opinie wśród rolników w grudniu 2018 roku. Potwierdzono utrzymywanie się nastrojów pesymistycznych. Najczęściej skarżono się na niskie ceny produktów rolnych, wysokie ceny środków produkcji i niekorzystne warunki atmosferyczne. Najmniej pesymistyczne nastroje panują wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Opinie optymistyczne wyrazili użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 30 ha oraz rolnicy specjalizujący się w chowie drobiu nośnego. Pozytywnie patrzą w przyszłość właściciele upraw warzyw gruntowych. Negatywne oceny opłacalności utrzymują się wśród rolników prowadzących plantację drzew i krzewów owocowych.

Czytaj również

Oceń: