Zgubiony portfel

- jak należy postępować?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Bez względu na to, czy sami zgubimy nasz portfel, czy padniemy ofiarą złodzieja. Powinniśmy wiedzieć, jak zabezpieczyć się przez wpadnięciem jego zawartości w niepowołane ręce. Gotówka, karty kredytowe, prawo jazdy, dowód osobisty i wiele innych cennych przedmiotów może zdobyć osoba, która przywłaszczy sobie czyiś portfel. Z tego artykułu dowiesz się, jak zminimalizować negatywne skutki zgubienia portfela.

Zabezpieczenie kart kredytowych

Karty kredytowe, których jesteśmy właścicielami, ale zostały skradzione, należy zastrzec, czyli zablokować. W efekcie czego nasza karta będzie bezużytecznym kawałkiem plastiku. Który nie będzie przydatny w procesie pobierania pieniędzy z przypisanego do niej konta. W dodatku od momentu zablokowania karty, to bank ponosi odpowiedzialność za potencjalną utratę gotówki z naszego konta.

Dlatego ważne jest, by zastrzec kartę jak najszybciej. Jak to zrobić? Gdy tylko mamy dostęp do telefonu, możemy zadzwonić na infolinię banku, z którego otrzymaliśmy kartę. Dodatkowo istnieje możliwość zgłoszenia swojej karty online i skorzystania z ogólnej strony www. Można za jej pośrednictwem zastrzec karty wielu banków, lub dzwoniąc pod numer +48 828 828 828.

Co jeszcze możemy zrobić, by ochronić swoje pieniądze? Nie nośmy zbędnych kart w portfelu. Jeśli mamy kilka kart kredytowych, z czego jedna służy nam na przykład do płacenia za granicą, a jeszcze inną używamy okazjonalnie, tylko przy większych zakupach, to nie nośmy ich na co dzień. Najlepiej nosić wyłącznie jedną kartę, z której korzystamy przy codziennych zakupach.

Zastrzeganie dokumentów

Powinieneś wiedzieć, co zrobić, gdy zgubisz najważniejsze dokumenty:

1. Dowód osobisty – należy go jak najszybciej zastrzec. Można to zrobić na stronie: dokumentyzastrzezone.pl, osobiście w dowolnym oddziale banku, który zajmuje się zastrzeganiem dokumentów, lub telefonicznie, na infolinii banku. Można również udać się do urzędu miasta lub gminy i zastrzec swój zagubiony dokument. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość otrzymania zaświadczenia o utracie dowodu osobistego, którym można się posługiwać, nim otrzymamy nowy dowód.

2. Prawo jazdy – można wyrobić nowy dokument w wydziale komunikacji. Najlepiej od razu złożyć również wniosek o wydanie tak zwanego “wtórnika” prawa jazdy, który upoważnia nas do prowadzenia samochodu, nim otrzymamy oryginalny dokument. Warto pamiętać, że za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy możemy otrzymać mandat. Także do wydziału komunikacji lepiej jest dojechać na przykład autobusem.

3. Dowód rejestracyjny pojazdu – o nowy dokument również możesz ubiegać się w wydziale komunikacji. Najpierw otrzymasz wtórnik, a potem zostanie wyrobiony nowy dokument. Należy jednak zabrać ze sobą: kartę pojazdu, wyciągi z rejestru badań technicznych swojego samochodu (gdzie podana jest data kolejnego przeglądu) i tablice rejestracyjne. Warto pamiętać, by nigdy nie trzymać tych dokumentów razem z dowodem rejestracyjnym.

4. Legitymacja szkolna/studencka – wystarczy opłacić koszt wyrobienia duplikatu i zgłosić zagubienie legitymacji w dziekanacie lub sekretariacie.

Czego nigdy nie przechowywać w portfelu?

Portfel z konieczności trzeba nosić zawsze przy sobie. Przez roztargnienie lub zwykłe losowe przypadki może nam on wypaść z kieszeni. Możemy go pozostawić w losowym miejscu lub po prostu ktoś celowo nam go ukradnie. Wiedząc o tym, nigdy nie powinniśmy przechowywać w portfelu danych do logowania, zarówno do banków, jak i poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, czy innych stron www. Traktujmy portfel, jako przedmiot, który dosyć łatwo może wpaść w niepowołane ręce. Właśnie dlatego nie powinniśmy tam również przechowywać żadnych kompromitujących zdjęć ani zbyt osobistych informacji, listów, czy plików.

Natomiast to, co warto zamieścić w naszym portfelu, to informację w dwóch językach (po polsku i po angielsku): “znalazcę portfela proszę o kontakt pod numerem tel… .” Można również dopisać wiadomość, że: “w razie wypadku proszę o powiadomienie mojej żony/męża pod numerem tel… .”

Dzięki tym informacjom uczciwy znalazca może zwrócić nam zgubę, a zgłaszanie kradzieży, czy zagubienia portfela na policji nie będzie konieczne.

Czytaj również

Oceń: