Zastrzeżenie numeru PESEL

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Dużo osób poszukuje skutecznych sposobów, aby ustrzec się przed wyłudzeniem kredytów czy internetowych chwilówek. Często słyszymy o zaciągniętych na cudze dane, pożyczkach przez internet czy wyłudzonych kredytach w bankach. Czy możemy się skutecznie ochronić przed takim sytuacjami?

Na naszych łamach nie raz już opisywaliśmy sposoby i możliwości zabezpieczenia się przed wyłudzeniem kredytów. Wspominaliśmy w nich bardzo często o tzw. Alertach BIK. Narzędziu które udostępnia nam Biuro Informacji Kredytowej. To zdecydowanie jedna z lepszych usług, która może nas uchronić przed wyłudzeniem kredytu gotówkowego. Głównie dlatego, że działa w błyskawiczny sposób, a informacja o ewentualnej próbie zaciągnięcia kredytu, trafia do nas w postaci wiadomości SMS. Niemal w tym samym momencie, w którym bank zleca zapytanie do bazy BIK.

Niestety jest to usługa za którą przyjdzie nam zapłacić i to nie tylko jednorazową opłatę. Jest to usługa oferowana w formie rocznego abonamentu. Na szczęście takiego, który nie powinien zrujnować naszego budżetu. Aktualna cena za tę usługę to 24 zł za 12 miesięczny okres ochronny. Poza tym trzeba nadmienić, że alerty BIK będą nas chronić głównie przed wyłudzeniem kredytów bankowych. Również w tych firmach pożyczkowych, które weryfikują historię kredytową swoich klientów bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dlatego dobrym dodatkiem ochronnym do tego pakietu, może okazać się dla nas system Bezpieczny Pesel.

Ochrona numeru Pesel przed wyłudzeniem kredytu

System Bezpieczny Pesel nastawiony jest głównie na ochronę przed wyłudzeniem pożyczek pozabankowych. A więc o ile Alerty BIK ochronią nas przed wyłudzeniem kredytów zaciąganych w bankach. O tyle Bezpieczny Pesel może zapewnić nam ochronę przed firmami, które udzielają chwilówek czy pozabankowych pożyczek ratalnych. Należy tu jednak podkreślić, że ochrona ta dotyczy wyłącznie tych firm, które współpracują z firmą CRIF Sp. z o.o. która odpowiedzialna jest za działanie tego systemu. Plusem jest jednak na pewno fakt, że w gronie współpracujących firm znajdują się te najbardziej znane firmy pożyczkowe. A więc jak choćby Provident, Bocian Pożyczki, Wonga, Super Grosz czy Via SMS. Lista ta jest oczywiście dłuższa i obejmuje ponad 20 firm, które znajdziemy w zakładce Partnerzy na stronie Bezpiecznypesel.pl.

Jak działa Bezpieczny Pesel i czy jest to usługa darmowa?

Nie bez powodu wspomnieliśmy wcześniej, że ta usługa może być dobrym uzupełnieniem pakietu Alerty BIK. Ponieważ jest ona całkowicie darmowa. Co więcej, zastrzeżenie numeru Pesel jest bardzo proste i możemy ją zrealizować z poziomu strony internetowej Bezpiecznypesel. Wystarczy że wprowadzimy nasze dane, oraz dołączymy w postaci załącznika dwustronny skan dowodu osobistego, lub oświadczenie notarialne.

Przed czym chroni nas usługa Bezpieczny Pesel?

Rozwiązanie to skierowane jest głównie do tych osób, które nie mają w planie brać jakichkolwiek pożyczek pozabankowych. Korzystając z usługi chronimy swój numer Pesel przed kradzieżą naszej tożsamości, zapobiegając wyłudzeniu pożyczek w instytucjach pozabankowych.

Serwis Bezpieczny Pesel daje nam ponadto możliwość zastrzeżenia numeru Pesel, w momencie gdy zgubimy nasz dowód osobisty lub zostanie on nam skradziony. W tej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie również Policję.

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru Pesel?

Tak samo jak dokonaliśmy zastrzeżenia naszego numeru Pesel przez stronę internetową, w taki sam sposób możemy dokonać odwrotnej operacji. A więc cofnąć zastrzeżenie numeru Pesel. Dokonamy tego również z pomocą serwisu Bezpieczny Pesel. Tu wystarczy wprowadzenie numeru Pesel oraz kodu weryfikacyjnego. Jest to kilku znakowy kod, który otrzymamy w mailu potwierdzającym, w momencie dokonywania zastrzeżenia numeru PESEL.

Czytaj również

2 Comments
  1. Czy tą usługa Bepieczny Pesel można zablokować zaciągnięcie kredytu na dane posiadacza dowodu i zastrzec że nie jestem zainteresowany żadnymi pożyczkami?

    (4/5)
  2. Witam co mam zrobic zeby zablokować PESEL wykluczono ode Mnie pesel wplscilem 850 zł obiecali obrusy na giełdzie i zyski czy powinienem zablokować pesel

Oceń: