Punktacja w BIK a Kredyt w banku

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

30 udostępnij na FB

Gdy udajemy się do banku aby otrzymać kredyt, zostaje weryfikowana nie tylko nasza zdolność kredytowa ale również historia kredytowa. Za pośrednictwem bazy BIK (Biuro Informacji Kredytowej) bank może sprawdzić, czy wcześniej braliśmy już jakiś kredyt lub pożyczkę. A jeśli tak, to czy spłacaliśmy ją terminowo i bez opóźnień.

Bank do którego idziemy po kredyt, nie musi nas pytać o to, czy braliśmy wcześniej już jakiś kredyt. Bądź też czy posiadamy jakieś opóźnienia w spłacie kredytu zaciągniętego w innym banku. Jeśli złożyliśmy wniosek o kredyt, bank sprawdzi naszą historię kredytową za pośrednictwem bazy BIK. Jest to operacja niezbędna przy udzielaniu kredytów gotówkowych. Jak również innych produktów finansowych oferowanych przez bank. Za pośrednictwem tej bazy, bank może dowiedzieć się nie tyle o opóźnieniach w spłacie kredytów. Może również poznać naszą ocenę punktową w bazie BIK.

Jak wyglądała do tej pory punktacja w BIK?

Od 192 do 279 punktów – 1 gwiazdka
Od 280 do 367 punktów – 2 gwiazdki
Od 368 do 455 punktów – 3 gwiazdki
Od 456 do 543 punktów – 4 gwiazdki
Od 544 do 631 punktów – 5 gwiazdek
(źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.)

Aktualna ocena punktowa w BIK od 2018 roku

80-100 Ocena bardzo dobra
60-80 Ocena dobra
00-59 Zdolność kredytowa nie jest odpowiednia

Punktacja w BIK uzależniona jest od kilku czynników. Ten najważniejszy czynnik za który otrzymamy największą ilość punktów. Bo aż 76% ogólnej oceny punktowej to terminowa spłata wcześniejszych zobowiązań. Mowa tu nie tylko o kredytach gotówkowych, ale również o innych produktach finansowych jakie oferowane są przez banki. A więc zarówno kredyty samochodowe, spłata zadłużenia na karcie kredytowej czy limitu w rachunku osobistym. Ocena punktowa może zostać zaniżona jeśli zbyt często zdarza nam się przekraczać termin spłaty raty kredytu. Najważniejsze dla banku są te opóźnienia w spłacie rat kredytu, które przekraczają okres 30 dni.

Ocena punktowa w BIK a Kredyt w banku

Na punktację w BIKU ma wpływ również aktywność kredytowa, a więc ogólna liczba spłaconych, jak również aktualnie spłacanych kredytów. To kolejne 11% z ogólnej oceny punktowej. Jeśli posiadamy długą historie kredytową a więc często braliśmy kredyty i spłacaliśmy je terminowo to będzie miało to wpływ na lepszą ocenę punktową. Podobnie jest z wykorzystaniem limitów kredytowych w kontach bankowych. Jeżeli jesteśmy aktualnie na debecie czy mamy wykorzystany limit odnawialny w koncie osobistym, to nasza ocena punktowa może być przez to delikatnie zaniżona (ok. 8%) do momentu całkowitej spłaty zadłużenia.

Ile wynosi minimalna ocena punktowa, która potrzebna jest do uzyskania kredytu w banku?

Do uzyskania kredytu w banku, wg. raportu BIK potrzebne jest 480 punktów. Jest to minimalna granica punktowa jaką powinniśmy posiadać aby starać się o kredyt bankowy. Przy takiej ocenie punktowej powinniśmy również posiadać dobrą zdolność kredytową, która umożliwi nam uzyskanie kredytu. Bez większych problemów powinniśmy natomiast uzyskać kredyt posiadając 520 punktów lub więcej. Odmowną decyzję o przyznaniu kredytu możemy jednak dostać nie tylko z powodu niskiej oceny punktowej która będzie niższa jak 480 punktów. Odmowna decyzja może mieć miejsce również wtedy, kiedy wniosek o kredyt bankowy złożyliśmy w kilku bankach jednocześnie i za każdym razem otrzymaliśmy decyzję odmowną.

Jak sprawdzić naszą ocenę punktową w BIK?

Do tej pory było to możliwe jedynie za pośrednictwem banków. Teraz jednak dokładną informację o naszej ocenie punktowej możemy uzyskać za pośrednictwem elektronicznego konta w BIK. Po utworzeniu konta w BIK, będziemy mogli pobrać specjalny raport, w którym znajdują się wszystkie informacje o posiadanych kredytach i ocenie punktowej.

Punktacja w BIK a pożyczka w firmie pozabankowej. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych nie przywiązują takiej dużej uwagi do oceny BIK jak banki. Do uzyskania takiej pożyczki nie będzie więc nam potrzebne aż 480 punktów, a niektóre spośród firm przy udzielaniu pożyczek, nawet nie stosują weryfikacji w bazach BIK. Firmy pożyczkowe większy nacisk kładą na sprawdzanie naszych danych pod kątem zadłużeń w rejestrach dłużników oraz aktualną zdolność kredytową.

Materiał powstał przy wykorzystaniu informacji dostępnych na stronie Biura Informacji Kredytowej S.A. – www.bik.pl

Czytaj również

30 Comments
 1. A ja się dziwiłem kiedyś że żaden bank nie chce mi dać kredytu. Składałem wniosek w jednym banku, potem w drugim i nic, każdy jeden odrzucał mój wniosek. Potem okazało się że głównym problemem były jakieś tam wpisy w BIK które miałem za nie terminowe spłaty rat kredytu. Po kilku latach od tego momentu nie miałem już problemu z uzyskaniem kredytu, widocznie wygasły te wpisy.

 2. @Żuczek a może nie negatywna historia kredytowa stanowiła problem a zwiększona ilość zapytań do bazy BIK w krótkim czasie. Wiem że jeśli złożymy wniosek o kredyt w jednym banku, ten nam odmówi i pytamy w kolejnym, to każde takie zapytania jest widoczne w bazach BIKu a jeśli jest takich zapytań za dużo, kolejny bank w którym złożymy wniosek może nam z automatu już odrzucić wniosek o kredyt.

 3. Faktycznie, warto przed zaciągnięciem kredytu sprawdzić w różnych bankach, ale robiąc to samemu możemy tylko narobić sobie problemów. Jeśli spytamy w jednym, drugim, trzecim a każdy jeden będzie robił nam zapytanie w BIK to kolejne mogą całkowicie odrzucić nasz wniosek z tego powodu. Lepiej więc sprawdzać koszty kredytu przez doradcę, dostaniemy oferty z kilkunastu banków a zapytanie do BIK będzie tylko jedno.

 4. Założyłam sobie konto w BIK, ale żeby skorzystać z dodatkowych usług takich jak dostęp do punktacji BIK trzeba to dodatkowo opłacić. Szkoda, myślałam że jak już się zarejestruję i podam swoje dane, to chociaż udostępnią mi za darmo dostęp do mojej historii kredytowej, a tu się okazuje że jeszcze trzeba za to płacić. Czy my jeszcze mało podatków płacimy, żeby takie rzeczy były darmowe?

 5. Nie ma się co pękać z BIK. W banku z tej punktacji korzystają analitycy i na tej podstawie udzielają kredytów. W firmach pożyczkowych inaczej to wygląda, i jest to tylko z kilkudziesięciu rzeczy którymi się kierują przy udzielaniu pożyczek. Nie mniej warto wiedzieć jaką ma się punktację w BIK, o ile wcześniej się jakieś kredyty już brało.

 6. Oo przyznam szczerze że nie wiedziałem że można samemu sprawdzić swoją historię kredytową i ocenę w BIK. Jak kiedyś pytałem w banku o to, to nie chciała mi powiedzieć bo twierdziła że nie może. Widocznie tylko w płatnej opcji jest to możliwe, ale dobrze że w ogóle jest możliwe sprawdzenie punktacji BIK za pomocą internetu.

 7. Witam. Pobrałam swój raport BIK i moja ocena punktowa to 69/100. W większości opracowań posługują się oceną punktową np. 630. Jak w takim razie to przeliczyć?

 8. @Kaśka masz rację, od 2018 są generowane nowe raporty w BIK i nie ma już takiej punktacji jak wcześniej. W Twoim przypadku ocena punktowa wynosi 69%. Nie najgorzej i raczej bez większych przeszkód uzyskasz kredyt, jednak taka bardzo dobra ocena to ok. 80%.

 9. a z ocena 61/100 przy dochodach 7500 i ratami na poziomie 1600miesięcy szanse na kredyt samochodwy są w VW BANK (80k) Czasami kilka dnia się spóźnie ale to ze słabej pamięci a nie z powodu braku pieniędzy.

  • Trudno powiedzieć, bo to chyba zależy od całościowej sytuacji. 61/100 punkty BIK – wcale nie wygląda tak kolorowo. Pewnie wszystko zależy od banku/parabanku. W parabanku o wiele łatwiej dostać pożyczkę, ale za to trzeba o wiele więcej spłacić.

   (5/5)
 10. Rejestrując się w BIK możemy sprawdzić swoją ocenę punktową. Z tego co się orientuję od 80 do 100 wystawiana jest ocena doskonała. Oczywiście im wyższa jest ta ocena, tym większe szanse na kredyt a przy najwyższej punktacji również mamy możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowania.

  (4/5)
 11. Sam już nie wiem, ile mam punktów BIK. Żeby dostać kredyt chyba nie można ich mieć zbyt dużo, ale czy da się ich jakoś pozbyć? Czy te punkty znikają po jakimś czasie, czy da się je wymazać?

  (5/5)
 12. Gościu co? Takie osoby jak Ty nie powinny ubiegać się o kredyt chociażby na zakup telewizora. Czytasz ze zrozumieniem ? Im punktacja wyższa tym większa wiarygodność Ciebie jako osoby ubiegającej się o pożyczkę. Skąd was biorą…?

  (5/5)
 13. Nie mogę znaleźć informacji, jak sprawdzić, czy ma się jakąś punktację w BIK. Kiedyś brałem kredyt w banku i miałem problem z zamknięciem konta, za co naliczyli mi odsetki i chyba moja punktacja BIK ruszyła. Możliwe, że to już dawno przedawnione, ale wolę sprawdzić!

  (5/5)
  • A ja myślałem, że punkty w BIK działają jak punkty karne. Wiesz, im więcej masz, tym gorzej 🙂 Doczytałem, że punktów można zebrać aż 631. A ile trzeba mieć, żeby chcieli udzielić kredytu?

   (5/5)
 14. No i okazuje się, że ocena punktowa BIK zależy od tak wielu rzeczy, o których człowiek wcześniej nie pomyślał. Chyba lepiej było brać coś na raty i spłacać w kilka miesięcy, niż brać za gotówkę tu i teraz, bo się miało. Polak mądry po szkodzie, teraz chociaż wiem, co robić, aby wyrobić sobie więcej punktów BIK.

  (5/5)
 15. Wie ktoś może po jakim czasie od zaciągnięcia kredytu lub jego terminowej spłaty widać to od razu w BIK? Punkty są naliczane tydzień do tygodnia? Miesiąc do miesiąca? Chciałbym się nieco bardziej zorientować w temacie.

  (5/5)
 16. Co zrobić, aby moja ocena z BIK była jeszcze lepsza? Terminowo spłacam jedną pożyczkę i kredyt hipoteczny. Mam jeden sprzęt na raty i tez nigdy nie spóźniłam się z zapłatą na dłużej, niż 30 dni. Jest cokolwiek co jeszcze mogę zrobić? Myślałam o karcie debetowej, aby czasami płacić nią za zakupy i później spłacać ją w odpowiednim czasie, ale sama nie wiem, czy niepotrzebnie się nie obciążę.

  (5/5)
 17. Od zawsze w sumie interesowała mnie ta zależność BIK – punkty a historia kredytowa. Dużo słyszałem, że teraz tak naprawdę to nie ma aż takiego wielkiego znaczenia i nie trzeba na siłę brać wszystkiego na raty, aby pokazać bankom, że stać nas na kredyt i wszystko spłacamy w terminie.

  (5/5)
 18. Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego moja ocena punktowa BIK jest taka niska, ale wyszło na to, że samo nie branie kredytów też przyczynia się do jej zaniżenia, bo przecież bank nie wie, czy w terminie spłacam zadłużenia, czy w ogóle je spłacam i jakim jestem klientem. Człowiek całe życie się uczy i gdyby był mądrzejszy to brałby już wcześniej mniejsze rzeczy na raty.

  (5/5)
 19. Ta punktacja w BIK chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać i zastanawiać. Bo jak to jest, że osoba, która nigdy nie brała kredytu, nie miała karty debetowej i nie zaliczyła żadnej “wtopy” jest gorzej oceniana, niż osoba, która pospłacała pożyczki. Dla mnie jest to nielogiczne, albo coś źle rozumiem.

  (5/5)
 20. Witam mam zadłużenie w bik info monitor i planuje je spłacić w tym miesiącu zadłużenie które mam jedno jedyne i mam 58 punktów i chciałbym się zapytać czy po spłacie dostane więcej punktów i też spłacam kredyt spłaciłem do tej pory 9rat i moje pytanie ile muszę mieć punktów Aby starać się o kredyt na remont

  (5/5)
 21. 61 punktów to w ocenie BIK ocena dobra, więc taka punktacja BIK i dochód na dosyć wysokim poziomie powinien umożliwić Ci uzyskanie takiego kredytu hipotecznego.

  (5/5)
 22. Witam,

  Mam pospłacane wszystkie kredyty ale w związku z błędami w młodości były opóźnione powyżej 90 dni teraz mam 63 punktów w ocenie BIK.
  Składając teraz wniosek o raty na pralkę dostaje negatywna decyzje. Co można zrobić żeby podwyższyć tą ocenę i otrzymać kredyt? Będę wdzięczna za info.

  • Miałem tak , okazuje się że nie punkty BIK są problemem, przy takim opóźnieniu wpisali cię do rejestru bankowego , masz przechlapane na 5 lat chyba że dowiesz się prosząc o raport z tego rejestru kto cię wpisał i prosząc ten bank żeby cię usunął. Lepiej poproś jakiegoś doradcę o pomoc

 23. Czy ktoś wie na ile minimalnie trzeba wziąć pożyczkę ratalną, żeby liczyła się do wyższej ilości punktów w BIK? Nigdy nie wzięłam nic na kredyt, a planuję wziąć kredyt na budowę domu i chce wziąć pożyczkę, żeby wyrobić sobie historie kredytową, jednak nie chcę mieć za długo tego tego kredytu…

  z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Oceń:

 • bik ocena punktowa
 • bik punktacja
 • bik punkty
 • ile punktów bik żeby dostać kredyt
 • ile punktów w bik żeby dostać kredyt
 • ocena punktowa bik
 • ocena punktowa w bik
 • punktacja w bik
 • punktacja bik
 • punkty bik
 • ocena w bik
 • punkty w bik