Kredyty Bankowe | Pożyczki Pozabankowe | Kredyty bez BIK | Chwilówki | Pożyczki na raty | Kredyty Firmowe

Program Rodzina 500 Plus

Program Rodzina 500 Plus realizowany jest w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku.

Program Rodzina 500 Plus to wsparcie systemowe dla polskich rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko. W ciągu dwóch lat, ze świadczenia skorzystało ponad dwa miliony rodzin. Jednak wciąż nie każdy wie, jak i kto może je uzyskać.

Kto może otrzymać świadczenie 500 plus?

Program Rodzina 500 Plus obejmuje każdego, kto w świetle prawa jest rodzicem, opiekunem prawnym bądź opiekunem faktycznym dziecka poniżej osiemnastego roku życia. Przy decyzji o przyznaniu świadczenia nie ma znaczenia stan cywilny rodziców, jednak pieniądze otrzyma tylko rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Program obejmuje również rodziny niepełne oraz takie, które wychowują dzieci z poprzednich związków – świadczenie na pierwsze dziecko zależy od dochodów rodziny, na pozostałe już nie. Ponadto samotni rodzice mogą starać się o dodatkowe świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Każda rodzina, w której pojawia się więcej niż jedno dziecko, może starać się o przyznanie świadczenia. W dodatku dzieci do 25 roku życia, które wciąż mieszkają z rodzicami, wliczają się do liczby osób, na które dzieli się łączny dochód.

Jak włączyć swoją rodzinę do programu 500 plus?

Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek – czy to osobiście w urzędzie, czy przez Internet na kilka dostępnych sposobów. Jednym z nich jest Platforma Usługowo – Informacyjna „Emp@tia”. Do pozostałych należą Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i specjalne systemy krajowych banków. Wniosek można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub urzędu miasta/gminy.

W przypadku próby uzyskania świadczenia na pierwsze dziecko, należy pamiętać o dołączeniu niezbędnych dokumentów:
oświadczenia o dochodach członków rodziny
oświadczenie o posiadaniu średniej wielkości gospodarstwa przez członków rodziny
inne dokumenty, takie jak oświadczenia potwierdzające zmiany sytuacje dochodowej.

Kto wypłaca świadczenia?

Gminy. Sposób przekazania rodzicom pieniędzy wybierają sami zainteresowani, w zależności od tego, jak komu wygodniej. Realizacją wypłat z tytułu świadczenia zajmują się urzędy gminy/miasta, lub specjalne placówki utworzone w całej Polsce, dedykowane realizacji socjalnych świadczeń.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*