Program Rodzina 500 Plus

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Program Rodzina 500 Plus to wsparcie systemowe dla polskich rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko. W ciągu dwóch lat, ze świadczenia skorzystało ponad dwa miliony rodzin. Jednak wciąż nie każdy wie, jak i kto może je uzyskać.

Kto może otrzymać świadczenie 500 plus?

Program Rodzina 500 Plus obejmuje każdego, kto w świetle prawa jest rodzicem, opiekunem prawnym bądź opiekunem faktycznym dziecka poniżej osiemnastego roku życia. Przy decyzji o przyznaniu świadczenia nie ma znaczenia stan cywilny rodziców, jednak pieniądze otrzyma tylko rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Program obejmuje również rodziny niepełne oraz takie, które wychowują dzieci z poprzednich związków – świadczenie na pierwsze dziecko zależy od dochodów rodziny, na pozostałe już nie. Ponadto samotni rodzice mogą starać się o dodatkowe świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Każda rodzina, w której pojawia się więcej niż jedno dziecko, może starać się o przyznanie świadczenia. W dodatku dzieci do 25 roku życia, które wciąż mieszkają z rodzicami, wliczają się do liczby osób, na które dzieli się łączny dochód.

Jak włączyć swoją rodzinę do programu 500 plus?

Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek – czy to osobiście w urzędzie, czy przez Internet na kilka dostępnych sposobów. Jednym z nich jest Platforma Usługowo – Informacyjna „Emp@tia”. Do pozostałych należą Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i specjalne systemy krajowych banków. Wniosek można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub urzędu miasta/gminy.

W przypadku próby uzyskania świadczenia na pierwsze dziecko, należy pamiętać o dołączeniu niezbędnych dokumentów:

  • oświadczenia o dochodach członków rodziny
  • oświadczenie o posiadaniu średniej wielkości gospodarstwa przez członków rodziny
  • inne dokumenty, takie jak oświadczenia potwierdzające zmiany sytuacje dochodowej.

Kto wypłaca świadczenia?

Gminy. Sposób przekazania rodzicom pieniędzy wybierają sami zainteresowani, w zależności od tego, jak komu wygodniej. Realizacją wypłat z tytułu świadczenia zajmują się urzędy gminy/miasta, lub specjalne placówki utworzone w całej Polsce, dedykowane realizacji socjalnych świadczeń.

Czytaj również

1 Comment
  1. Z jednej strony to jest dobry program, ale ma sporo dziur które powinny zostać załatane. Przede wszystkim taki program pozwala rodzicom siedzieć na bezrobociu do woli. Przecież jak ktoś ma szóstkę dzieci to praktycznie nie musi iść do pracy bo dostaje 3000 zł od Państwa. Dlatego tu wydaje mi się konieczne wprowadzenie obowiązku, by przynajmniej 1 osoba posiadała zatrudnienie do uzyskania takiego zasiłku. Drugi minus tego programu jest taki, że drożeje wszystko wokół od ubezpieczeń, paliwa po produkty codziennego użytku.

Oceń: