Pożyczka od rodziny

– czy trzeba zapłacić podatek?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Jeżeli posiadamy odpowiednią zdolność i historię kredytową, uzyskanie kredytu w banku nie jest specjalnie kłopotliwe. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy tego typu pożyczki są na wyciągnięcie ręki, a wszystkie formalności możemy załatwić przez internet. Nie musimy już czekać kilka dni na decyzję kredytową czy odwiedzać w tym celu stacjonarne placówki bankowe.

Składając wniosek o kredyt przez internet w wysokości do 10 000 zł, możemy mieć taki przelew na swoim koncie jeszcze tego samego dnia. O ile oczywiście legitymujemy się odpowiednio dobrą zdolnością oraz historią kredytową. W trudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które potrzebują pieniędzy, ale nie mogą ich uzyskać. Problemem najczęściej jest negatywna historia kredytowa w BIK czy opóźnienia w płatnościach widoczne w rejestrach dłużników. Bardzo często odmowna decyzja kredytowa wiążę się również ze zbyt niską zdolnością kredytową. Wpływ na nią mają zarówno niskie dochody kredytobiorcy, jak również raty kredytów czy pożyczek spłacanych w innych bankach.

Pożyczka w rodzinie – kiedy trzeba zgłosić?

Pewną alternatywą w trudnej sytuacji finansowej może okazać się pożyczka od rodziny. Tutaj nikt nie będzie nas pytał o zdolność, nie będzie sprawdzał rejestrów dłużników ani bazy BIK. Najczęściej pojawiającym się pytaniem w takiej sytuacji jest po prostu cel pożyczki.

Jeżeli mamy trudności z uzyskaniem kredytu w banku, możemy poszukać instytucji, w których najłatwiej uzyskać kredyt lub pożyczkę. Te dodatkowe pieniądze zawsze możemy pożyczyć również od rodziny. A więc od rodziców, siostry lub brata, sąsiada, kuzyna czy szwagra. Tylko tutaj rodzi się pytanie – czy taką pożyczkę trzeba gdziekolwiek zgłaszać lub trzeba od niej odprowadzić jakiś podatek?

Jeśli pożyczamy kwotę mniejszą jak 1000 zł (a więc np. 999 zł) to na taką pożyczkę wg aktualnych przepisów nie musimy sporządzać żadnej dodatkowej umowy, ani też odprowadzać podatku. Umowa na taką pożyczkę może zostać zawarta po prostu ustnie. Jeśli jednak przymierzamy się do pożyczenia większej kwoty pożyczki od kogoś z rodziny, konieczne może okazać się odprowadzenie podatku oraz sporządzenie stosownej umowy.

Pożyczka od rodziny – kiedy nie trzeba płacić podatku?

Przede wszystkim trzeba w tej sytuacji rozróżnić stopień pokrewieństwa. Ponieważ na opłacenie podatku od pożyczki zaciągniętej w rodzinie, może mieć wpływ to, czy pożyczamy ją od rodziców, teściów czy może od kuzynostwa.

Ustawą, która szczegółowo określa zasady opodatkowania pożyczek od rodziny, jest ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Aktualna stawka podatku PCC od pożyczek rodzinnych wynosi 0,5% i powinien ją zapłacić ją pożyczkobiorca, czyli osoba, która pożycza pieniądze od rodziny.

Takiego podatku nie będziemy musieli jednak opłacać, jeśli zostaną spełnione dwa powyższe warunki:

  1. Wysokość pożyczki od rodziny nie będzie większa jak kwota wolna od podatku (aktualnie jest to 9637 zł). Tutaj warunkiem jest pożyczenie takiej kwoty od jednej osoby w okresie 5 lat. Może to być zarówno jedna, jak również kilka pożyczek. Pod warunkiem, że łączna wysokość pożyczek w ciągu 5 lat nie przekroczy wspomnianej kwoty 9637 zł. Jeśli więc pożyczymy 10 000 czy 15 000 zł  od najbliższej rodziny, wówczas konieczne będzie opłacenie podatku.
  2. Jest to pożyczka od najbliższej rodziny, w którą wlicza się: małżonków, zstępnych – dzieci, wnuków, prawnuków, wstępnych – rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę teściów

Spełniając oba te warunki, taka pożyczka od rodziny nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Nie jest również wymagane opłacanie podatku PCC. Konieczne jest natomiast sporządzenie stosownej umowy.

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC-3?

Podatek PCC-3 w wysokości 0,5% będziemy musieli zapłacić, jeśli:

– wysokość pożyczki od najbliższej rodziny przekracza 9637 zł
– wysokość pożyczki od rodziny (znajdującej się poza I grupą podatkową, a więc np. kuzynostwo) wynosi 1000 zł lub więcej.

W takiej sytuacji konieczne jest złożenie druku PCC-3 w ciągu 14 dni od momentu uzyskania pożyczki. Taki druk możemy złożyć w Urzędzie Skarbowym, jak również przez internet. Podatek można zapłacić przelewem na konto urzędu.

Pożyczka od rodziców – kiedy trzeba zapłacić podatek?

Rodzice, a więc ojciec i matka stanowią bez dyskusyjnie najbliższą rodzinę, a więc pierwszą grupę podatkową. W takiej sytuacji nie zachodzi więc konieczność opłacenia podatku, jak również informowania o tym fakcie US. Pod warunkiem, że kwota pożyczki nie przekracza 9637 zł.

Jeśli jednak w ciągu 5 lat pożyczyliśmy od rodziców kwotę, która przekroczyła próg 9637 zł, wówczas jesteśmy zobowiązani w ciągu 14 dni złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić stosowny podatek.

Czytaj również

Oceń: