Jak zastrzec dowód osobisty?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Zgubiony lub ukradziony dowód osobisty to dla jego właściciela poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Stracony dokument i dane w nim zawarte mogą zostać wykorzystane przez oszusta, który weźmie na nie pożyczkę, zrobi zakup na raty lub zawrze umowę na telefon. Zgubiony lub skradziony dowód osobisty należy jak najszybciej zastrzec. Sprawdźmy, w jaki sposób to zrobić.  

Kiedy należy zastrzec dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość każdego obywatela Polski. Jest on potrzebny, gdy klient chce skorzystać z usług bankowych, umówić wizytę u lekarza oraz podczas wyjazdu do krajów strefy Schengen, gdzie traktowany jest jak dokument podróżny.

Dla złodzieja dowód osobisty to szansa, aby zaciągnąć długi, za które będzie odpowiadać właściciel dokumentu. Może to być wyłudzenie pożyczki, kredytu, wynajęcie pokoju hotelowego na rachunek osoby z dowodu osobistego, a także złożenie fikcyjnej firmy na jej nazwisko. Z tego względu zastrzeżenie dowodu osobistego to najważniejsza rzecz, jaką należy zrobić po stwierdzeniu braku dokumentu.

Osoby, które straciły dowód osobisty, nie mogą załatwić wielu spraw urzędowych i wziąć kredytu w banku. Nie można również zaciągnąć chwilówki online, bo w takim przypadku potrzebne są również dane z dowodu osobistego. Utrata dowodu to zatem duży kłopot, ale i niebezpieczeństwo.

W niektórych sytuacjach trudno stwierdzić, czy dowód osobisty został skradziony, czy zgubiony. Jednak dla właściciela dokumentu nie ma to znaczenia. Zawsze, kiedy zauważymy brak dowodu osobistego, trzeba go wyłączyć z obiegu, czyli zastrzec, aby nie został wykorzystany przez oszustów. Zastrzeżenie dokumentu jest zalecane również wtedy, gdy go mamy pod ręką, jednak podejrzewamy, że ktoś nieuprawniony dotarł do danych w nim zawartych i może się nimi posłużyć w celach przestępczych.

Jak zastrzec dowód osobisty?

Kradzież lub zgubienie dowodu tożsamości, automatycznie stwarza realne zagrożenie możliwością wykorzystania danych z dokumentu. Z tego powodu bardzo ważne jest szybkie działanie. Zastrzeżenie dowodu osobistego powinno być wykonane od razu po zorientowaniu się, że nie posiadamy dokumentu i nie wiemy, gdzie może się on znajdować.

Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego należy zgłosić w następujących instytucjach:

  • w banku;
  • w BIK (Biuro Informacji Kredytowej);
  • w systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ);
  • w najbliższym komisariacie Policji;
  • w najbliższym polskim konsulacie w przypadku, gdy strata dowodu osobistego nastąpiła w czasie pobytu za granicą;
  • w urzędzie gminy.

 Jak zastrzec dowód przez internet?

Każdy, kto posiada konto w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), może szybko i bez skomplikowanych formalność zastrzec dowód osobisty przez internet. Do konta BIK mogą być przypisane dwa dokumenty tożsamości (dowód i paszport). W przypadku straty jednego z tych dokumentów wystarczy zalogować się na swoim koncie BIK, wybrać odpowiedni dokument i dokonać jego zastrzeżenia. Można to zrobić w każdym miejscu na świecie. Warto wiedzieć, że zastrzeganie dokumentów w BIK jest bezpłatne dla każdego posiadacza konta. Dzięki tej formie zastrzeżenia dowodu osobistego informacja o dokumencie trafi w kilka minut do wszystkich banków w Polsce oraz do innych instytucji.

Zastrzeżenie dowodu na policji

W przypadku kradzieży dowodu osobistego lub utraty go na skutek rozboju czy też włamania należy zgłosić utratę dokumentu na policji. Po takim zgłoszeniu nie trzeba już zgłaszać utraty dowodu w Urzędzie Gminy. Zostanie on unieważniony automatycznie w dniu zgłoszenia na policji.

Jak zastrzec dowód w banku?

Wszystkie banki w Polsce uczestniczą w systemie „Dokumenty Zastrzeżone”, oprócz nich w programie uczestniczą również inne instytucje, które weryfikują tożsamość swoich klientów, np. firmy leasingowe, dostawcy internetu, operatorzy telefoniczni, wypożyczalnie itp.

Aby informacja o zgubieniu lub kradzieży dowodu osobistego trafiła do systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, trzeba zastrzeżenie zgłosić w swoim banku lub w jednym z banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób. Dzięki tej formie zastrzeżenia dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków, firm i instytucji uczestniczących w programie. Niektóre banki przyjmują zastrzeżenia od swoich klientów telefonicznie po ich zdalnej weryfikacji. W celu zastrzeżenia dokumentu należy dzwonić pod numer +48 828 828 828. Jednak najlepiej dokonać zastrzeżenia dowodu osobistego osobiście w placówce banku.

Zastrzeżenie dowodu za granicą

W przypadku utraty dowodu osobistego za granicą należy ten fakt zgłosić w konsulacie. W tym celu trzeba wypełnić odpowiedni formularz, a potem można go dostarczyć osobiście, listownie lub faksem. Po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważnia dokument. Jednak warto pamiętać, że zgłoszenie w konsulacie może potrwać dłużej. Właściciel dowodu, po zgłoszeniu jego utraty, otrzyma odpowiednie zaświadczenie. Warto pamiętać, że brak dowodu osobistego za granicą może utrudnić jego właścicielowi powrót do Polski.

Czasowe zawieszenie dowodu osobistego – na czym polega?

W przypadku podejrzenia, że dowód osobisty mógł zgubić się np. w domu i jest szansa jego odnalezienia, można skorzystać z opcji czasowego zawieszenia dowodu. Jednak taka usługa jest dostępna tylko dla dowodów wydanych po 4 marca 2019 roku, czyli e-dowodów. Zawieszenie może być czasowe. Po odnalezieniu zgubionego dokumentu można wycofać jego zawieszenie. Z usługi tej można skorzystać w urzędzie lub przez internet.

Jakie są konsekwencje zgubienia dowodu?

Najbardziej dotkliwą konsekwencją zgubionego czy też skradzionego dowodu osobistego są długi. Jeśli przestępca, posiadając kogoś innego dokument, weźmie na dane w nim zawarte pożyczki lub kupi inne dobra materialne na raty czy też podpisze umowę z operatorem telefonicznym, wszystkie należności musi spłacić osoba, na którą był wystawiony dowód osobisty. Często są to dość wysokie kwoty, a do tego mogą być zwiększone o koszty windykacji.

Innym problemem dla osoby, która straciła dowód osobisty, jest  utrata wiarygodności jako kredytobiorca. Przez inne należności i długi klient może zostać wpisany do rejestru dłużników lub mieć negatywną historię w BIK. To powoduje, że nie otrzyma kredytu w banku i nie będzie mógł korzystać z innych usług, gdzie sprawdzana jest historia BIK (np. w firmie leasingowej).

Utrata dowodu osobistego wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Aby ich uniknąć, trzeba koniecznie zastrzec dokument w BIK, banku lub zgłosić sprawę na policji, jeśli dowód został skradziony. Zastrzeżenia dowodu osobistego można dokonać przez internet, telefonicznie lub osobiście.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

Oceń: