Płatność kartą kredytową przez internet

- krok po kroku

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

1 udostępnij na FB
Za zakupy w internecie zapłacimy nie tylko przelewem czy kartą płatniczą. Może do tego celu wykorzystać również płatność kartą kredytową przez internet, jeśli nie chcemy w bieżącej chwili wykorzystywać własnej gotówki.

Czym w głównej mierze różni się karta kredytowa, od tradycyjnej karty debetowej czy płatniczej? Karta kredytowa jak sama nazwa wskazuje, to karta w ramach której pieniądze otrzymujemy od banku w postaci kredytu. Płacąc kartą kredytową korzystamy zatem nie z własnych środków, a pieniędzy udostępnionych nam przez bank nam w formie określonego limitu na karcie.

Jak powszechnie wiadomo, karta kredytowa może przynieść nam znacznie większe korzyści aniżeli tradycyjny kredyt czy pożyczka w banku. Przede wszystkim możemy korzystać z okresu bez odsetkowego na karcie kredytowej. Daje nam to, w zależności od banku w którym sięgniemy po kartę, od 52 do nawet 58 dni okresu bez odsetek dla transakcji bezgotówkowych. Co to oznacza? Wykonując płatność kartą kredytową przez internet czy płacąc za zakupy w sklepie, odsetki nie są nam naliczane od razu a dopiero po upływie okresu bez odsetkowego. Dzięki temu, jeśli mamy możliwość dokonania szybkiej i pełnej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej, możemy uniknąć płacenia dodatkowych odsetek. Wystarczy że spłacimy jedynie pełną kwotę, którą użyliśmy do dokonania zakupów. Okres bez odsetkowy nie obejmuje transakcji gotówkowych, a więc jeśli wypłacimy pieniądze w formie gotówkowej za pomocą bankomatu. W takiej sytuacji odsetki naliczane są od momentu dokonania wypłaty.

Jak płacić kartą kredytową przez internet

jak zapłacić kartą kredytową przez internet

Wbrew pozorom jest to operacja bardzo prosta i zbliżona do płatności które wykonujemy za pomocą tradycyjnych przelewów internetowych. Wykonując płatność za zakupy w internecie, przy wyborze płatności zamiast opcji Przelewy, wybieramy opcję Karty. W tym miejscu najczęściej znajdziemy zakładkę z logo Visa/Mastercard. Po jej kliknięciu pokaże nam się formularz, w którym będziemy musieli podać określone dane naszej karty kredytowej. Będzie to na pewno Numer Karty (będzie to 16 cyfr podanych na awersie karty kredytowej), data ważności karty (tzw. valid dates lub valid thru – dane podane zaraz pod numerem karty) oraz kod zabezpieczający kartę CVV2/CVC2 (trzy cyfry znajdujące się na rewersie karty obok podpisu). Czasami wymagane jest również podanie posiadacza karty w postaci imienia i nazwiska oraz pełnego adresu. W momencie gdy wypełnimy te dane, wystarczy już tylko kliknięcie przycisku Płacę, by sfinalizować transakcje.

A więc wykonaliśmy płatność kartą kredytową przez internet, cieszymy się z dokonanych zakupów i co dalej? Oczywiście prędzej czy później będzie musieli to nasze zadłużenie na karcie kredytowej spłacić. Jeśli chcemy ponieść jak najmniejszy koszt, to oczywiście możliwie najtańszym rozwiązaniem będzie zmieszczenie się we wspomnianym już wcześniej okresie bez odsetkowym. Karta kredytowa daje nam tę swobodę, że spłatę zadłużenia na karcie kredytowej, możemy regulować na dowolny dla nas sposób. Jeśli nie mamy możliwości, lub po prostu nie chcemy tego zadłużenia spłacać w krótkim czasie, możemy je regulować stopniowo. W przypadku kart kredytowych, bank nie narzuca nam z góry, jakie płatności mamy wykonywać miesięczne. Przykładowo w jednym miesiącu możemy wpłacić 200 zł a w innym 50 zł. W przypadku spłaty karty kredytowej, najważniejsze jest dokonanie minimalnej kwoty wyznaczonej przez bank. Informacje o tej kwocie powinniśmy otrzymać od banku każdego miesiąca, najczęściej za pośrednictwem wiadomości sms.

Czytaj również

1 Opinie
  1. (5/5)

    Płatność kartą kredytową odbywa się niemal identycznie jak tradycyjną kartą płatniczą. Różnica polega tylko na tym że używając karty kredytowej korzystamy z pieniędzy pożyczanych nam przez bank, a nie ze swoich własnych. Te pieniądze oczywiście musimy później zwrócić, najlepiej w okresie bez odsetkowym, bo wtedy nie ponosimy dodatkowych kosztów.

Oceń:*