Pierwszy kredyt w banku

- o czym warto wiedzieć

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

17 udostępnij na FB

Niektóre osoby po kredyt sięgają wraz z ukończeniem 18 roku życia. Ale znam również takie osoby, które przez całe swoje życie nie sięgnęły po kredyt bankowy. O czym warto wiedzieć, kiedy sięgamy po swój pierwszy kredyt bankowy? Jakie dokumenty powinniśmy posiadać. Na co powinniśmy się przygotować biorąc na swoje barki takie zobowiązanie?

Kredyty przydaje się głównie wtedy, kiedy planujemy sfinansować jakiś większy zakup. Od nowego telewizora czy komputera przez samochód po nieruchomość w postaci mieszkania czy działki. W przypadku mniejszych rzeczy o których wspomniałem na początku typu telewizor, komputer czy sprzęt agd, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem mogą okazać się raty kredytowe.

Kupujemy sprzęt na raty

Jeżeli nie potrzebujemy gotówki w czystej postaci, a potrzebujemy jej na konkretny zakup, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rat kredytowych. Mają one podwójny atut. Przede wszystkim takie raty będą niżej oprocentowane aniżeli tradycyjny kredyt gotówkowy. Który otrzymamy w banku w postaci gotówki. Oznacza to, że zapłacimy niższe raty niż w przypadku kredytu gotówkowego. Ponadto dla osób młodych, które mają ukończone dopiero 18 czy 18 lat, raty będą łatwiej osiągalne aniżeli kredyt w gotówce. Szczególnie banki raczej nie chętnie udzielają kredytów gotówkowych osobom, które dopiero co osiągnęły pełnoletność.

Praktycznie każdy sklep do którego się udamy, czy to stacjonarny czy internetowy, powinien nam zaproponować zakup ratalny. W ten sposób możemy zakupić nowy telewizor led, nowego notebooka czy laptopa. Po sprzęt agd typu lodówka czy zmywarka. Niektóre sklepy czy supermarkety są w stanie zaoferować nawet raty 0 procent. Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie odpowiedniej umowy z wybranym bankiem. Takie raty faktycznie mogą być nie oprocentowane, lub doliczone są do nich tylko jakieś nie duże koszty, w postaci obsługi kredytu czy prowizji banku. To taki nowy sposób na pozyskiwanie nowych klientów przez banki.

Pierwszy kredyt gotówkowy

wniosek o pierwszy kredyt w banku Millenium

Jeżeli jednak zależy nam na gotówce a nie na zakupach ratalnych, to w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kredytu gotówkowego. Taki kredyt dostępny jest w każdym jednym banku. Dlatego wybór banku w którym złożymy wniosek o kredyt jest już naszą indywidualną decyzją. Warto jednak wiedzieć że w obecnych czasach, aby uzyskać taki kredyt nie musimy nawet wychodzić z domu. Tym bardziej jeśli zależy nam na nie dużej kwocie kredytu, nie większej jak do 10 000 zł. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie kredyt internetowy, w przypadku którego cały proces uzyskania pożyczki odbywa się zdalnie. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt przez internet. Kiedy dotrze on do banku, następuje weryfikacja danych kredytobiorcy a następnie podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu. Jeśli jest ona pozytywna, cała kwota kredytu zostanie przelana na nasze konto bankowe. Nie będziemy musieli zatem nawet wychodzić z domu w celu odwiedzenia placówki bankowej.

Co potrzebne do kredytu?

Jeżeli składamy wniosek o pierwszy kredyt gotówkowy, to do jego uzyskania będzie nam potrzebny oczywiście dowód osobisty. Ponadto będzie również konieczny dokument potwierdzający uzyskiwane dochody. W przypadku kredytów udzielanych online, najczęściej nie jest wymagane przedstawianie zaświadczeń o dochodach. Zamiast tego bank może nas poprosić o przesłanie wyciągu z rachunku bankowego, na którym będzie udokumentowana informacja o ostatnich wpływach na konto z tytułu wynagrodzenia. W innych przypadkach banki wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu wraz z informacją o wysokości miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 3 lub 6 miesięcy. Nieco inne dokumenty mogą być potrzebne w przypadku jeśli jesteśmy osobą będącą na emeryturze lub rencie, bądź też prowadzimy działalność gospodarczą.

Umowa o zwarcie kredytu najczęściej podpisywana jest na miejscu w najbliższej placówce bankowej. W przypadku kredytów internetowych, zawarcie umowy kredytowej może nastąpić za pośrednictwem firmy kurierskiej. Bank udzielający kredytu przesyła nam umowę przez kuriera i podpisujemy ją w jego obecności a następnej kolejności odsyłana jest ona do banku. By klient mógł się z nią zapoznać na spokojnie, jej wersja elektroniczna jest przesyłana najczęściej na e-maila, jeszcze przed dostarczeniem jej przez kuriera.

Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu?

dokumenty potrzebne do kredytu

Przykładowe oferty kredytów gotówkowych

Poniższe oferty umożliwiają złożenie wstępnego wniosku o kredyt całkowicie przez internet


INBANK
Wysokość kredytu: od 2000 do 50 000 zł
Spłata kredytu: od 4 do 72 miesięcy
Kredyt online: tak


Deutsche Bank
Wysokość kredytu: od 1000 do 200 000 zł
Spłata kredytu: od 6 do 120 miesięcy
Kredyt online: nie


iGotówka (BNP Paribas)
Wysokość kredytu: od 1000 do 120 000 zł
Spłata kredytu: od 6 do 84 miesięcy
Kredyt online: tak


Eurobank
Wysokość kredytu: od 500 do 120 000 zł
Spłata kredytu: od 3 do 108 miesięcy
Kredyt online: nie


Bank Millenium
Wysokość kredytu: od 1000 do 150 000 zł
Spłata kredytu: od 6 do 108 miesięcy
Kredyt online: nie


Getin Bank
Wysokość kredytu: od 1000 do 200 000 zł
Spłata kredytu: od 6 do 120 miesięcy
Kredyt online: tak

Sprawdź koszt kredytu przed złożeniem wniosku

W dzisiejszych czasach, orientacyjny koszt kredytu możemy poznać jeszcze przed złożeniem wniosku o pierwszy kredyt. W tym celu wystarczy wejść na stronę konkretnego banku i skorzystać ze specjalnego narzędzia służącego do przeprowadzenia symulacji kredytu. Po wprowadzeniu kwoty kredytu oraz okresu w jakim zamierzamy spłacić kredyt, otrzymamy informację o wysokości raty miesięcznej oraz łącznych kosztach kredytu. W ten sposób możemy sprawdzić koszt kredytu za pośrednictwem kilku banków jednocześnie i wybrać tę ofertę która okaże się dla nas najatrakcyjniejsza.

Co w przypadku gdy spóźnię się ze spłatą raty kredytu?
Banki w takiej sytuacji najczęściej doliczają dodatkowe odsetki. Jeśli jednak spóźnimy się ze spłatą kilka dni to nie będzie to dla nas specjalnie odczuwalne. Znacznie gorzej będzie jeśli opóźnienie w spłacie sięgnie dłuższego okresu np. miesiąca. Wtedy naliczenie dodatkowych odsetek będzie nie jedyną konsekwencją na jaką będziemy musieli się przygotować. Informacja o znacznych opóźnieniach w spłacie może powędrować do bazy BIK (Biuro Informacji Kredytowej), czego efektem będzie uzyskanie negatywnej historii kredytowej. Może to nam znacznie utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości i to w każdym jednym banku a nawet w pozabankowych firmach pożyczkowych. Bazy BIK stanowią obecnie podstawowe źródło informacji na temat kredytobiorców, z których korzystają zarówno banki jak również firmy pożyczkowe.

A może darmowa pożyczka?
W banku nie uzyskamy darmowej pożyczki, no chyba że w postaci darmowych rat w przypadku zakupu sprzętu na raty. Jednak za pośrednictwem firm pożyczkowych możemy skorzystać z promocyjnych warunków, w ramach których pierwszą pożyczkę otrzymamy całkowicie za darmo. Warunkiem uzyskania takiej pożyczki jest jednak terminowa spłata pożyczki, która nie może przekroczyć okresu spłaty 30 dni. Tylko wtedy mamy pewność że sięgając po taką pożyczkę za pośrednictwem firmy która udziela chwilówek, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli więc pożyczymy 2000 zł to dokładnie tyle samo spłacimy, pod warunkiem oczywiście że spłaty dokonamy w ustalonym wcześniej terminie. Warto jednak wspomnieć że spotkamy również firmy z nieco dłuższym okresem spłaty, które udzielają chwilówek na promocyjnych warunkach. W celu znalezienia ofert takich firm zapraszam Was już jednak do innych artykułów które znalazły swoje miejsca na łamach bloga.

Czytaj również

17 Comments
 1. Przedsiębiorców prowadzących swój biznes od 2 lat zapraszamy do skorzystania z pożyczki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota, jaka oferujemy to od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a prowizja jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki dostajesz w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy otrzymasz środki na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie kredytmarket.com

 2. Ja pierwszą pożyczkę miałem okazję brać bez żadnych dodatkowych kosztów, co ciekawe – w czasach gdy nie było żadnych chwilówek za 0 zł czy rat zero procent. Były za to pożyczki wewnętrzne w zakładach pracy. I człowiek taką pożyczkę mógł wziąć bez żadnych kosztów i spłacając tyle samo ile pożyczył ale oczywiście w ratach. Taką możliwość dają swoim pracownikom większe zakłady pracy i takie coś powinno być cały czas utrzymywane moim zdaniem.

 3. Pamiętam że do pierwszego kredytu w banku musiałem mieć żyrantów, pewnie dlatego że był to ten pierwszy kredyt. No i chyba dzięki temu też wysokość rat może być niższa w przypadku normalnego kredytu. W każdym bądź razie ten pierwszy kredyt miałem w Banku Spółdzielczym. Miałem tam też konto, ale jak tylko skończyłem spłacać kredyt to je zamknąłem bo pamiętam że było drogie w prowadzeniu.

 4. Jak ktoś ma 18 lat to będzie miał problem z kredytem w banku. Zdecydowanie szybciej dostaniemy w tym wieku jakiś sprzęt na raty w markecie. Mam tu na myśli zakup laptopa, telewizora czy konsoli na raty. Pod taki sprzęt banki chętniej udzielają kredyt osobom młodym, aniżeli kredyt gotówkowy. A gdy już coś takiego spłacimy (oczywiście terminowo) to uzyskanie kredytu w każdym jednym banku nie powinno przysparzać nam jakiegokolwiek kłopotu.

 5. Ja z tego co pamiętam jak tylko zacząłem pracę to też na pierwszy rzut brałem sprzęt na raty. Poszedłem do jednego ze sklepów ze sprzętem RTV i kupiłem wieżę Technicsa na raty. Wtedy nie było takiego wyboru jak obecnie i tych wszystkich kolosów jak MediaMarkt, Media Expert czy Saturn. Sprzęt kupowało się w lokalnych sklepach ze sprzętem rtv czy agd.

 6. Cieszcie się że już nie ma w tych bankach takiej biurokracji jak kiedyś i stania w kolejce po każdą pierdołę. Ja staram się zresztą w ogóle nie odwiedzać placówek bankowych, jeśli nie mam takiej potrzeby. Internet znakomicie załatwił sprawę, dzięki czemu nie wychodząc z domu możemy zapłacić rachunki, zrobić przelewy czy wziąć kredyt.

 7. Ja też pierwsze pożyczki to zaciągałam w firmie w której pracowałam i one były bezprocentowe ale też nie jakieś duże, maksymalnie z tego co pamiętam do 5000 zł i na 10 miesięcy. Już tam jednak nie pracuję i nie mam takiej możliwości, ale zamiast tego korzystam limitu w koncie, który co prawda nie jest bez procentowy ale płaci się tylko wtedy gdy korzysta się z limitu.

 8. Do mojego pierwszego kredytu w banku potrzebowałem poręczycieli, bo wiek był zbyt mały i nie miałem jeszcze żadnej historii kredytowej. Potem jednak już nie miałem problemu z uzyskaniem kredytu w żadnym banku, do momentu kiedy zdarzało mi się nie spłacać rat kredytu terminowo i chyba poszły jakieś informacje do BIKu.

 9. Po pierwsze trzeba przeanalizować na spokojnie koszty kredytu a nie brać go w pierwszym banku który chce nam akurat takiego pierwszego kredytu udzielić. Można też pomyśleć nad tańszymi rozwiązaniami niż kredyt gotówkowy a więc może limit odnawiany czy debet w koncie.

 10. Proponuję zasięgnąć informacji w Banku Spółdzielczym – one nie maja tzw. systemu scoringowego. Jeśli masz dochód ok, no i zdolność także to droga wolna.
  Ja tak miałem zadowolony jestem, bo taniej wyszło niż w tzw. banku komercyjnym.
  Warto spróbować
  mam namiary na fajnego doradcę z Wrocławia – mój e-mail faq100@wp.pl

 11. Ja tam nie mam dobrych wspomnieć wiązanych z bankiem spółdzielczym. Miałem tam konto i kasowali mnie na każdym kroku za wszystkie możliwe rzeczy nawet za dostęp do konta przez internet. Choć faktycznie, kredyty mogą mieć tanie to wymagają dodatkowych zabezpieczeń a więc poręczyciel albo nieruchomość.

 12. Znacznie łatwiej uzyskamy swój pierwszy kredyt w firmach pożyczkowych, a do tego bez tych wszystkich papierologii i bez wychodzenia z domu. Wystarczy znaleźć taką firmę, która jest w stanie zaproponować raty miesięczne na zbliżonym poziomie co banki, a z mojego doświadczenia wiem że są takie firmy.

 13. Teraz taki pierwszy kredyt w banku możemy łatwo uzyskać w Eurobanku, a tym samym zacząć wyrabiać sobie dobrą historię kredytową (pod warunkiem że terminowo będziemy spłacali raty kredytu). Nowym klientom umożliwiają pożyczenie kredytu online do 4000 zł, bez dodatkowych zaświadczeń.

 14. Z tym pierwszym kredytem nigdy nie jest łatwo. Ja pamiętam że musiałem angażować rodziców żeby poręczyli mi ten pierwszy kredyt, choć wcale nie był taki duży. No ale tak niestety w bankach jest – brak historii kredytowej, najczęściej minimalne dochody i bank nie chętnie udziela pierwszego kredytu takim osobom.

  (4/5)
  • Miałem bardzo podobnie gdy brałem kredyt po raz pierwszy raz w życiu. Miałem jednak dodatkowo to udogodnienie że mogłem wziąć pożyczkę z kasy zakładowej, po kilku miesiącach pracy.

   (4/5)
 15. Ten pierwszy kredyt nie tak łatwo uzyskać, z uwagi na to że bank nie posiada o nas jeszcze żadnej informacji pod kątem historii kredytowej. Nie spłacaliśmy do tej pory jeszcze żadnych rat, więc bank nie wie czy będziemy to robili terminowo czy też nie. W niektórych sytuacjach gdy dochód jest stosunkowo niski, może poprosić o dodatkowego poręczyciela.

  (3/5)
 16. Ja pierwszą pożyczkę którą brałam wzięłam w Vivusie i potem już nie miałam problemu żeby uzyskać kredyt w innych bankach. Polecam, bo szybko, łatwo i całkowicie przez internet.

  (5/5)

Oceń: