Ponadnormatywne zużycie pojazdu

- w leasingu i najmie długoterminowym

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na leasingowanie samochodu bądź jego wynajem. Taki model użytkowania pojazdu niesie za sobą zarówno szereg korzyści, jak i zagrożeń, o których warto pamiętać. Mowa tutaj głównie o zwrocie auta po wygaśnięciu umowy najmu lub leasingu, bo właśnie wtedy użytkownik narażony jest na przypisanie mu różnego rodzaju kar. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy odpowiednio przygotować się przed zwrotem pojazdu.

Przewodnik zwrotu pojazdów PZWLP – najważniejsze zalecenia

Tę publikację w formie małej książki otrzymuje z reguły każda osoba podpisująca umowę najmu lub leasingu. “Przewodnik zwrotu pojazdów”, przygotowany przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w komunikatywny sposób przekazuje wszelkie niezbędne informacje, z którymi powinien zapoznać się użytkownik samochodu przed jego oddaniem.

Warto jednak wspomnieć o najważniejszych zaleceniach, które PZWLP kieruje do zwracającego pojazd. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy samochód posiada kompletne wyposażenie fabryczne, a także dodatkowe. Warto sprawdzić, czy z auta nie zostało wyjęte koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica czy apteczka. Niezbędne będzie także przygotowanie książki serwisowej, która zgodnie z większością podpisywanych umów, powinna być skrupulatnie uzupełniona i podstemplowana. Naturalnie zwrotowi podlegają także wszystkie dokumenty pojazdu, a także komplet kluczyków.

Jak przygotować samochód do oddania?

W istocie przed samym zwrotem należy zadbać głównie o jego stan wizualny. Pojazd powinien być nienagannie posprzątany wewnątrz oraz umyty na zewnątrz. Jeżeli samochód był oklejony lub posiadał jakiekolwiek naklejki, bezwzględnie trzeba je usunąć w taki sposób, aby nie pozostał po nich ślad. Oczywiście trzeba będzie usunąć z pojazdu wszelkie akcesoria, które zostały w nim umieszczone po podpisaniu umowy. Umowa tu np. o odświeżaczach powietrza, uchwytach do telefonów czy gps lub pokrowcach na fotele.

Co istotne, odpowiednio wcześniej należy upewnić się, czy wszystkie szkody i usterki powstałe podczas użytkowania pojazdu zostały naprawione. W przeciwnym razie mogą stanowić podstawę do obciążenia nimi użytkownika.

Co może zostać zaliczone jako Ponadnormatywne zużycie pojazdu?

Oczywiście nie jest możliwe, aby oddać pojazd w takim samym stanie, w jakim został odebrany po podpisaniu umowy najmu długoterminowego czy leasingu. Naturalnym jest, że pojazd, tak jak każda inna rzecz, po prostu się zużywa. Dlatego właśnie nie bierze się pod uwagę zmian w stanie pojazdu, które określane są mianem zużycia normatywnego bądź dozwolonego.

Do zużycia ponad normatywnego zaliczane są takie usterki jak:

  • zarysowania, których nie da się usunąć poprzez polerowanie, a także takie, w których obserwuje się ubytki materiału
  • wgniecenia powyżej 20 mm, dodatkowo ich liczba nie może przekraczać trzech na jednym elemencie
  • oznaki korozji, łuszczenie lakieru, odparzenia
  • pęknięcia elementów zewnętrznych pojazdu, a także ich deformacje i odkształcenia
  • uszkodzenie kół, kołpaków
  • zanieczyszczenia we wnętrzu pojazdu, które są niemożliwe do usunięcia podczas podstawowego czyszczenia

Jakie uszkodzenia są dopuszczalne?

Jak już zostało wspomniane, nie jest możliwe oddanie auta w takim samym stanie, w jakim było podczas obioru. Dlatego też dopuszczalne są różnego rodzaju uszkodzenia, których nie bierze się pod uwagę podczas sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego. Są to drobne rysy, możliwe do usunięcia poprzez polerowanie, pojedyncze drobne wgniecenia, a także ubytki lakiernicze, które nie naruszają warstwy antykorozyjnej.

Jeżeli chodzi o wnętrze pojazdu, to również dopuszczalne są jego drobne uszkodzenia. Mowa tu o zarysowaniach kokpitu, naturalnym wytarcie siedzeń tapicerki, zużyciu wizualnym obicia kierownicy czy innych drobnych uszkodzeniach. Co do zasady, pojazd wewnątrz powinien być wolny od zapachów, jednak z reguły ignorowana jest woń dymu papierosowego. Istotnym jest jednak, aby nie miały miejsca żadne uszkodzenia powstałe podczas palenia papierosów wewnątrz pojazdu, np. przypalenie tapicerki.

Czytaj również

Oceń: