Nie chcesz by Poczta Polska wykorzystywała Twoje dane?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W ciągu ostatnich kilku dni, Poczta Polska wystosowała do Gmin w całej Polsce, żądanie udostępnienia szczegółowych danych osób. Znajdujących się w spisach wyborców. Wszystko to w związku z wyborami, które pomimo wielu sprzeciwów mają się odbyć 10 maja 2020 roku drogą korespondencyjną.

Co możemy zrobić jeśli nasze dane zostały już udostępnione Poczcie Polskiej? Czy możemy żądać od Poczty Polskiej usunięcia naszych danych, a tym samym zaprzestania wykorzystywania ich do przygotowywania wyborów bez podstawy prawnej?

Czy Poczta Polska może wykorzystywać nasze dane, bez naszej zgody?

Jeśli zaniepokoił nas fakt, że nasze dane mogą zostać wykorzystane przez Pocztą Polskę, możemy podjąć odpowiednie kroki. Informuje o nich Fundacja Ponoptykon, specjalizująca się w ochronie prywatności. Opublikowała ona nawet na swojej stronie internetowej, specjalny poradnik. Możemy się z niego dowiedzieć, jak żądać od Poczty Polskiej usunięcia naszych danych. Jeśli takie dane zostały już udostępnione instytucji przez Gminę.

Jeśli gmina przekazała już dane wyborców Poczcie Polskiej, możemy podjąć dwa działania.

Pierwszy z nich to żądanie usunięcia naszych danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania. Taka żądanie możemy skierować do Poczty Polskiej drogą elektroniczną na adres e-mail: inspektorodo@poczta-polska.pl. Na stronie fundacji Panoptykon znalazł się gotowy wniosek, który wystarczy uzupełnić o własne dane.

Kolejnym krokiem może być złożenie skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Skarga ta może zostać złożona niezależnie od tego, czy poczta rozpatrzy przesłane przez nas żądanie czy też nie. Złożenie takiej skargi jest nie odpłatne. Wszelkie informacje jak ją złożyć, oraz gotowy wzór skargi znajdziemy również na stronie fundacji Ponoptykon.

Fundacja podkreśla jednocześnie, że może minąć trochę czasu aż Poczta Polska zajmie się naszą sprawą. Instytucja ma na to nawet do 30 dni, od momentu wysłania żądania. Może to mieć zatem miejsce już po wyborach prezydenckich. Wystosowane działania będą jednocześnie potwierdzeniem tego, że nie godzimy się na stosowanie jakichkolwiek działań ponad prawem. A jednocześnie pozwolą udokumentować jego naruszanie.

Czytaj również

Oceń: