Masz problem ze spłatą kredytu mieszkaniowego? Przeczytaj to

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Kredyt hipoteczny zaciągany na zakup mieszkania czy budowę domu, często wiąże kredytobiorcę z bankiem w którym wzięliśmy taki kredyt, niemal na całe życie. Przez te 20, 30 czy nawet 35 lat spłacania kredytu, możemy przechodzić przez różne trudne sytuacje finansowe. Nie jeden raz może nam się przysłowiowo podwinąć noga. Warto jednak wiedzieć, że w na prawdę trudnych sytuacjach możemy liczyć na dodatkowe wsparcie. Tym wsparciem jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i w jakim celu powstał?

Jak mówi strona Banku Gospodarstwa Krajowego, głównego inicjatora Funduszu, działa on na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 roku, o wsparciu kredytobiorców którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, posiadający zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Przeznaczony jest on dla wszystkich osób fizycznych, które są zobowiązane do spłaty rat kredytu hipotecznego. A które stanowią znaczne obciążenie dla budżetu gospodarstwa domowego.

Mówiąc prostymi słowami. Jeśli nie radzimy sobie ze spłatą rat naszego kredytu mieszkaniowego, to powinnyśmy zainteresować się wsparciem jakie oferuje Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wspomniane wsparcie to udzielenie nie oprocentowanego kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W postaci miesięcznego wsparcia finansowego, nie większego jak 1500 zł miesięcznie oraz na okres nie dłuższy jak 18 miesięcy. Zwrot otrzymanych środków przez kredytobiorcę, nastąpi po upływie 24 miesięcy od momentu zakończenia przekazywania wsparcia. Spłata będzie się odbywać w nieoprocentowanych ratach miesięcznych przez 8 najbliższych lat. Przez ten okres będziemy oddawać pożyczone pieniądze z funduszu. W postaci małych rat miesięcznych, których wysokość w większości przypadków nie przekroczy kwoty 300 zł.

Wsparcie dla kredytobiorców, ale nie dla wszystkich.

Nie da się ukryć że wspomniany fundusz został przygotowany głównie z myślą o tych osobach, które spotkały różnego rodzaju trudności w życiu osobistym. Jak choćby utrata dotychczasowej pracy. W jakich sytuacjach będziemy mogli skorzystać z wsparcia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Oto główne warunki przyznania nie oprocentowanego wsparcia:

  • wsparcie przeznaczone jest wyłącznie dla osób spłacających kredyt mieszkaniowy
  • w chwili złożenia wniosku o wsparcie, osoba posiada status osoby bezrobotnej
  • w sytuacji gdy kredyt mieszkaniowy stanowi dla nas duże obciążenie finansowe. Minimum 60% łącznych dochodów gospodarstwa domowego
  • w sytuacji gdy dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 634 zł (po odliczeniu raty kredytu)

Warunki dotyczące dochodów gospodarstwa domowego zostały szczegółowe przedstawione na stronie BGK

Wzór wniosku o przyznanie wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców znajdziecie pod poniższym linkiem. Taki wniosek możemy złożyć w banku z którym zawarliśmy umowę kredytu mieszkaniowego. Począwszy od 19 lutego 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku. Wniosek powinien zostać rozpatrzony w terminie nie dłuższym jak 30 dni.

Czytaj również

2 Comments
  1. Bardzo słuszna inicjatywa i zdecydowanie warto o niej wspominać szerzej bo przypuszczam że nie wszyscy mieli okazję o niej słyszeć. Mam tylko wielką nadzieję że jeżeli ktoś już znajdzie się w takiej trudnej sytuacji to nie będzie miał większych problemów aby skorzystać z tego rodzaju wsparcia.

  2. Warto takie informacje przekazywać dalej, bo chyba mało kto o tym słyszał a ja sam spłacam kredyt hipoteczny, choć na szczęście do tej pory nie miałem żadnych problemów z jego spłatą a tym bardziej z utratą pracy, no ale życie płata różne figle.

Oceń: