Lokaty terminowe w 2022 roku

– czy wróci wysoki procent na lokacie?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

5% czy nawet 6% w skali roku – takim oprocentowaniem lokat, kusiły nas banki dobre 10 lat temu. Czy te czasy mogą jeszcze powrócić, a oprocentowanie lokat wystrzeli do tak rekordowych wyników, jak miało to miejsce przed laty?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe w Polsce. A bardzo możliwe, że w 2022 roku czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych, co ma związek z szalejącą w Polsce inflacją. Podwyższenie stóp procentowych co prawda oznacza dla klientów droższe i mniej dostępne kredyty. Istnieje natomiast duże prawdopodobieństwo, że oprocentowanie lokat może przez to pójść gwałtownie w górę. Jakiego oprocentowania lokat możemy spodziewać się w 2022 roku?

Oprocentowanie lokat w 2022 roku

Najbardziej możliwy scenariusz dla lokat zakładanych na początku 2022 roku to oprocentowanie wynoszące 2% czy nawet 3%. Takie oprocentowanie będzie jednak dotyczyło głównie lokat zakładanych na okres 12 miesięcy. Patrząc w przeszłość i na złote lata lokat terminowych, można by powiedzieć, że to nie wiele. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że jeszcze przed kilkoma miesiącami średnie oprocentowanie lokaty bankowej wynosiło 0,5%, a w przypadku części banków było ono na poziomie rekordowo niskim – 0,01%. Jest więc szansa, że w najbliższych miesiącach będą pojawiać się oferty, które będą zachęcać do oszczędzania. Nie tylko wśród lokat terminowych, ale również wśród kont oszczędnościowych.

Na najkorzystniejsze warunki założenia lokaty terminowej na pewno będą mogli liczyć nowi klienci. A więc takie osoby, które nie posiadają w danym banku konta osobistego czy innej lokaty terminowej. Możemy się również spodziewać, że niektóre oferty będą dotyczyły środków w określonej wysokości np. do 10 000 zł.

Promocje bankowe dla nowych środków

W 2022 roku na pewno możemy spodziewać się promocji bankowych dla nowych środków. Jedna z takich ofert już pojawiła się u jednego z popularnych banków. Jest nim lokata terminowa w Getin Banku dla nowych środków do 180 000 zł włącznie na okres 12 miesięcy. Oprocentowanie promocyjne w skali roku dla tej lokaty już teraz wynosi 2%. A na horyzoncie widać już kolejne banki, które w najbliższych dniach mogą pojawić się z podobną ofertą.

Czytaj również