Czy lokata może przeciwdziałać inflacji?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Zgromadzenie kapitału w postaci większej ilości gotówki na niepewną przyszłość to jedna z lepszych decyzji, jakie większość osób podejmuje w celu zabezpieczenia budżetu domowego. Gromadzenie pieniędzy może jednak odbywać się na wiele różnorodnych sposobów, wśród których dostępne jest zarówno inwestowanie, jak i odkładanie na później, czyli oszczędzanie. Każde z nich wiąże się z innym możliwym zyskiem, tak samo jak z ryzykiem. Oszczędzanie bowiem jest najbezpieczniejsze, jednak wymaga ogromnej cierpliwości i samodyscypliny. Lokata bankowa, która jest narzędziem oszczędzania samym w sobie pracuje na swój zysk przez wiele lat. Czy lokata może zatem przeciwdziałać inflacji? Podpowiadamy.

Lokata bankowa i jej przeznaczenie

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy jest właśnie lokata bankowa. Przede wszystkim sprawia, że pieniądze nie znajdują się w zaciszu naszego domu, a dla wielu osób jest to najważniejszy argument, który przemawia za rozpoczęciem odkładania pieniędzy. Odcięcie się od nich pozwala na ich spokojne gromadzenie i brak pokusy wydawania na małe zachcianki. Lokata pozwala zatem wyeliminować ten element. Kolejną sprawą jest dyscyplina. Wiele banków zawiera bowiem zapis o tracie odsetek, jeżeli lokata zostanie zerwana przed terminem. Widmo utraty dodatkowych pieniędzy, w momencie, gdy są one już wypracowane rzeczywiście może wpłynąć na zmianę decyzji.

Oszczędzając przysłowiowo ,,do szuflady” nie mamy co liczyć na jakiekolwiek odsetki. Podobny przykład obrazuje skarbonka. Pieniądze nie są w żaden sposób wykorzystywane, dlatego nie mają jak na siebie zarabiać. Lokata zawsze jest oprocentowana i choć różni się ono w wielu placówkach bankowych, to zawsze pozwala doliczyć pewną sumę pieniędzy. Do wypłaty zbiera się więc większa kwota.

Inflacja – o czym mowa w praktyce?

Zastanawiając się nad swoimi finansami i budżetem domowym, należy zwrócić uwagę na zjawiska, jakim te pieniądze są poddawane. Najważniejszym z nich jest bowiem zjawisko inflacji. Określa ona spadek wartości pieniądza. W momencie, gdy wszystkie artykuły stopniowo drożeją i nieznacznie w górę idą również pensje, pieniądz bardzo łatwo traci na wartości. Za tę sumę sprzed inflacji, można kupić znacznie mniej niż przed nią. Powoduje to, że pieniądz staje się coraz mniej stabilny, wartościowy, a co najważniejsze – mało bezpieczny.
Lokata a inflacja – czy odkładanie pieniędzy może w tym pomóc?

Jak inflacja wpływa na założoną lokatę bankową? Przede wszystkim dzięki temu rośnie wartość pieniądza. W miarę rosnącej inflacji lub nawet utrzymującej się na tym samym, stałym poziomie procentowym, wartość założonej lokaty z miesiąca na miesiąc i z roku na rok maleje. Powoduje to, że gromadzone pieniądze są coraz mniej wartościowe i nie mają już takiej siły nabywczej, jak w momencie zakładania tej właśnie lokaty. Pewnym remedium na ten stan rzeczy jest oprocentowanie wkładu i odsetki. Jeżeli jednak są one znacznie niższe niż wskaźnik inflacji, wówczas to oprocentowanie tylko spowalnia spadek wartości lokaty, ale ani mu nie przeciwdziała ani go nie równoważy.

Wyłącznie wyższa oprocentowania niż poziom inflacji może zatrzymać ten ciąg przyczynowo-skutkowy. Widać zatem dosadnie, że w przypadku lokat długoterminowych inflacja ma ogromne znaczenie dla osiąganych wyników. Wartość lokaty bowiem spada, gdy inflacja rośnie i przeciwnie – gdy inflacja spada, wartość lokaty może nieznacznie wzrastać.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Zwykle, porównując oferty, patrzymy głównie na oprocentowanie depozytu. Im jest ono wyższe, tym lokata jest atrakcyjniejsza. Pamiętajmy jednak, że wysokie oprocentowanie nie zawsze równa się wysokim zyskom. Czasem korzystne stawki dotyczą tylko niskich kwot albo krótszych okresów lokowania środków, przez co nasz zysk może być niższy niż w przypadku lokaty na dłuższy okres czy dla większego kapitału. W oszczędzaniu ważne są także nasze preferencje i potrzeby. Jeśli wiemy, że przez najbliższy rok nie będziemy potrzebować większej gotówki i nie planujemy dużych wydatków, warto rozważyć wybór depozytu na jeden rok. Z kolei, gdy dopiero za 3-4 miesiące przewidujemy zakupy na sporą kwotę, dobrym rozwiązaniem będzie lokata kwartalna.

Rodzaje lokat bankowych – którą wybrać dla siebie?

Lokaty można ująć pod kątem różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest okres lokowania środków. Tu możemy wyróżnić depozyty krótkoterminowe – do 2 miesięcy, kwartalne – od 3 do 5 miesięcy, średnioterminowe – od 6 do 12 miesięcy oraz długoterminowe – powyżej 12 miesięcy. Kolejnym kryterium jest sposób określania oprocentowania. W tabelach oprocentowania spotkamy głównie lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Rzadziej spotykane jest oprocentowanie progresywne, czyli narastające w trakcie trwania depozytu. Istotny jest również status klienta. To dosyć znany podział, bowiem banki często swoje najlepsze lokaty kierują do nowych klientów, podczas gdy standardowe oferty dostępne są dla wszystkich zainteresowanych osób. Niektóre placówki honorują wymóg posiadania konta. Na rynku znajdziemy zarówno depozyty bez konta bankowego, czyli niewymagające założenia ani posiadania takiego rachunku, jak i takie, do skorzystania z których ROR będzie konieczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Wybór najlepszej lokaty bankowej nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy dobrze zastanowić się, jak długo chcemy oszczędzać i ile chcemy ulokować na depozycie. Warto przy tym uważać na szczegóły i dokładnie sprawdzić parametry wybranej oferty. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na oprocentowanie, okres i wymaganą kwotę depozytu, porównując to ze swoimi możliwościami i potrzebami. W takim przypadku przydatny może się okazać ranking lokat przygotowany przez ekspertów z Bankier SMART, w którym oszacujemy nasz zysk z lokaty. Kolejna istotna kwestia to konieczność spełnienia dodatkowych warunków, w tym posiadania statusu nowego klienta. Często bywa tak, że najlepsze depozyty dostępne są tylko dla osób, które po raz pierwszy korzystają z usług konkretnego banku, warto zatem dokładnie sprawdzić, które oferty są dla nas dostępne.

Czytaj również

Oceń: