Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin. Co trzeba wiedzieć o wirtualnych monetach?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Choć wielu osobom termin „kryptowaluta” kojarzy się wyłącznie z Bitcoinem, w praktyce wirtualnych monet jest około kilku tysięcy. Choć żadna inna nie cieszy się taką popularnością jak BTC oraz nie jest aż tak droga, w nie również inwestuje wielu ludzi na całym świecie.

Temat alternatywnych, wirtualnych pieniędzy, pojawia się również coraz częściej w mediach oraz publicznych dyskusjach. Z jednej strony wywołują ekscytację – mogą być pierwszym krokiem do technologii przyszłości i zdaniem niektórych mają szansę stać się konkurencją dla prawdziwych pieniędzy. Z drugiej jednak, pozostają poza kontrolą organów państwowych, przez co wiele osób im nie ufa. Co więc warto wiedzieć o kryptowalutach i jak w nie inwestować?

Czym są kryptowaluty i dlaczego ludzie z nich korzystają?

Kryptowaluty są wirtualnymi pieniędzmi, którymi można handlować oraz kupować z ich pomocą dobra i usługi przez internet. Każdą taką monetę można nabyć za pomocą tradycyjnych środków, trzeba jednak robić to w rozważny i przemyślany sposób. Wiele z nich jest wyjątkowo drogich, a ich notowania szybko się zmieniają, warto więc uważnie obserwować ich kursy na takich stronach, jak np. CoinJournal.

Z technicznego punktu widzenia, kryptowaluty są natomiast rozproszonymi systemami księgowymi. Bazują na systemie bezpiecznego przekazywania danych, zwanym kryptografią. Jest on odpowiedzialny za przechowywanie informacji o liczbie „jednostek pieniężnych” danej waluty. Te z kolei związane są z tzw. portfelami. Dostęp do nich mają wyłącznie ich właściciele, dzięki używaniu klucza prywatnego. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom niemożliwe jest też wydanie dwa razy jednej „jednostki pieniężnej”, dzięki czemu korzysta się z nich jak ze zwykłej waluty, np. w czasie kupna produktów.

Wirtualne monety nie należą do żadnego państwa, banku, polityka czy firmy. Są „niezależne”, a część krajów nie uznaje ich za środek płatniczy czy jednostkę walutową. Z tego powodu można z ich pomocą przeprowadzać tylko transakcje internetowe, nie ma na to natomiast żadnego wpływu to, w jakim państwie i zakątku świata przebywamy. Dlaczego ludzie decydują się na korzystanie z kryptowalut i „wymieniają” na nie tradycyjne pieniądze?

Jednym z powodów mogą być opłaty dodatkowe. Zazwyczaj transakcje wirtualnymi monetami nie są obarczone wysokimi kosztami transakcyjnymi. Różni je to od tradycyjnych przelewów międzynarodowych, związanych najczęściej z obowiązkowymi opłatami, prowizjami czy kosztami przewalutowania.

Dla wielu użytkowników kryptowaluty są też wizją przyszłości i „uniwersalnym” środkiem płatności, niezależnym od „systemu wielkich firm”. Udział w tworzeniu czegoś takiego może być kuszący. Kolejnym plusem jest też transparentność oprogramowania, na którym opierają się wirtualne monety. Wszelkie zmiany i aktualizacje są w pełni widoczne dla użytkowników, co stanowić może istotny element spajający tę społeczność.

CoinJournal: wszystko o kryptowalutach w jednym miejscu

Wiele stron internetowych prezentuje obecne notowania różnych kryptowalut. Ich ceny to jednak nie wszystko – warto znaleźć serwis, który zapewnia kompleksowe informacje na temat wirtualnych pieniędzy. Tak działa np. CoinJournal, oferujący swoim użytkownikom wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące „monet”, podane w przejrzystej formie. Jest ona dostosowana nawet do osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na tym rynku.

CoinJournal serwuje najważniejsze i najbardziej aktualne newsy ze świata kryptowalut, tworzone przystępnym językiem. Użytkownik otrzyma na tej stronie również aktualne kursy wirtualnych monet – zarówno tych najpopularniejszych, jak i mniej znanych, ale za to atrakcyjnych cenowo. Liczyć można również na bezpośrednie przekierowania do serwisów oferujących handel nimi. Jednym słowem, jest to strona oferująca osobie zainteresowanej wszystko, co będzie jej potrzebne.

Zastanawiasz się, dlaczego publikowanie najnowszych, aktualnych informacji o kryptowalutach jest tak istotne? Może się wydawać, że skoro chcesz zajmować się tylko kupnem i sprzedażą, to wystarczyłoby obserwować kurs i postępować zgodnie z nim. Dostęp do aktualnych wiadomości jest jednak kluczowy – wiele z tych newsów ma ogromny wpływ na kształtowanie notowań poszczególnych wirtualnych pieniędzy oraz nadchodzące zmiany rynkowe. Podobnie jak w przypadku zwykłej giełdy i cen tradycyjnych walut, wpływ na kryptowaluty mają wydarzenia na świecie, wypowiedzi polityków, celebrytów czy zachowania największych firm. Wystarczy tu przypomnieć incydenty z Elonem Muskiem, który pojedynczymi wpisami na Twitterze wywoływał gwałtowne zawirowania w kursie Bitcoina. Dzięki dostępowi do najnowszych newsów możesz reagować na te sytuacje szybciej niż inni gracze.

Wiele stron zapewnia również szczegółowe analizy rynku, wraz z komentarzami ekspertów, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu zachowań cen walut. Mogą one okazać się szczególnie cenne dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z inwestycjami w wirtualne monety.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Wiele osób nie decyduje się na inwestycję w kryptowaluty, ponieważ obawia się formalności oraz skomplikowanych procedur. W praktyce jednak nie są one specjalnie wymagające, choć oczywiście należy ich bezwzględnie przestrzegać. Kupno wirtualnych pieniędzy można prowadzić „na własną rękę” lub posiłkując się stronami typu CoinJournal. Niezależnie od wyboru, użytkownik jednak musi zarejestrować się w serwisie, który umożliwi mu handel. Aby to uczynić, konieczne jest ukończenie 18. roku życia. Potwierdzane jest to skanem (lub zdjęciem) dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). Niektóre portale wymagają również podczas zakładania konta okazania potwierdzenia adresu zamieszania (np. wyciąg z banku czy rachunek za prąd).

Po przejściu tych formalności i okazaniu niezbędnych dokumentów, użytkownik ma już dostęp do swojego konta. Kolejnym krokiem jest więc wpłata realnych pieniędzy do swojego portfela, przy użyciu bezpiecznej bankowości internetowej. Potem przystąpić można do głównej części inwestycji – zakupu interesującej kryptowaluty.

Czytaj również

Oceń: