Podstawy inwestowania w kryptowaluty

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Kryptowaluty, nazywane również walutami kryptograficznymi czy walutami wirtualnymi stają się coraz bardziej popularnym walorem inwestycyjnym. Pomimo faktu, że zostały one stworzone w zupełnie innych celach, między innymi dla szybkich rozliczeń finansowych, to jednak wzbudziły zainteresowanie inwestorów.

Ten, kto zainwestował np. w BTC w momencie, gdy jeden token Bitcoina kosztował zaledwie kilka dolarów, w tym roku mógł go sprzedać w zawrotnej kwocie nawet 50 tys. dolarów. Warto wiedzieć, jak inwestować w kryptowaluty i czego potrzebuje inwestor, by rozpocząć takie działania?

Kryptowalutowy rynek finansowy

Pod pojęciem „waluta” mieści się środek płatniczy wykorzystywany do rozliczeń w danym kraju oraz stosowany w płatnościach międzynarodowych. Walutami typu fiat są euro, dolar amerykański, a także jen japoński, juan, frank szwajcarski, funt brytyjski i inne. Wszystkie te waluty są przypisane do danego kraju lub krajów, a regulacjami rynkowymi zajmują się centralne instytucje, głównie banki centralne. Posługują się one odpowiednimi narzędziami dla regulowania podaży i popytu na waluty oraz po to, by wpływać na ich kursy na międzynarodowym rynku walutowym.

Niemniej za nowoczesny środek płatniczy, nośnik wartości, ale i walor inwestycyjny uznaje się też kryptowaluty. Do najbardziej popularnych kryptowalut zalicza się Bitcoina, Ethereum, Ripple, Litecoina i inne. To one notują najwyższe wzrosty wartości i są potencjalnie bardzo dobrym nośnikiem wartości.

Ryzyko inwestowania w kryptowaluty

O ile przy prowadzeniu inwestycji na giełdzie papierów wartościowych, w akcje różnych spółek giełdowych, mówi się o ponoszeniu wysokiego ryzyka inwestycyjnego, to jest ono jeszcze wyższe w przypadku kryptowalut. Wszystko dlatego, że na przykład Bitcoin, nazywany cyfrowym złotem, nie ma ze szlachetnym kruszcem nic wspólnego. Swoją wartość opiera na swojej marce, mocno promowanej na świecie. Nie przejawia żadnej fizycznej wartości, ale za jego rosnącym kursem przemawia to, że istnieje i będzie istnieć tylko pewna, ograniczona pula wydobytych Bitcoinów. Nie można ich „wyprodukować” więcej, niż założył to Satoshi Nakamoto, czyli twórca tej kryptowaluty. Ograniczona podaż Bitcoina sprawia, że jest coraz cenniejszy, zwłaszcza wraz ze wzrostem popytu na kryptowaluty zgłaszanego przez wiele różnych instytucji finansowych. Skupują one kryptowaluty, w tym BTC, a to powoduje znaczny wzrost cen.

Kiedy maleje popyt na standardowe aktywa, jak akcje spółek giełdowych czy obligacje oraz waluty fiat, rosnąć może na walory inwestycyjne zaliczane do grona niekonwencjonalnych. Takie właśnie są bez wątpienia kryptowaluty.

Jak rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty?

Wiadomo już, czym są kryptowaluty i jak odbywają się ich notowania. Pora przejść do tego, jak kupować kryptowaluty w celach inwestycyjnych? Można to zrobić na trzy różne sposoby. Pierwszy dotyczy uczestnictwa w giełdach kryptowalutowych, czyli na platformach, które kojarzą ze sobą kupujących i sprzedających określone waluty wirtualne. Innym sposobem wejścia w ich posiadanie jest skorzystanie z kantorów kryptowalutowych lub szukanie na własną rękę osób, które mają akurat interesującą liczbę tokenów kryptowalutowych i są skłonni je sprzedać prywatnie po akceptowalnej dla inwestora cenie.

Giełdy kryptowalutowe udostępniają klientom konta użytkowników, na które zwykle wpłaca się depozyt minimalny. Dają dostęp do notowań kryptowalutowych czy analizy technicznej. Pozwalają na kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w bezpiecznych warunkach, dzięki stosowanym zabezpieczeniom, choć eksperci zalecają, by w obrębie giełdy kryptowalutowej nigdy nie trzymać zbyt długo kupionych kryptowalut, ale przenieść je do elektronicznego portfela kryptowalutowego.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również