Kredyt studencki – czy pożyczka w trakcie nauki się opłaca?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

3 udostępnij na FB
jak uzyskać kredyt dla studentów? Główne atuty kredytu studenckiego to niższe oprocentowanie w porównaniu do tradycyjnego kredytu gotówkowego oraz pokrycie części kosztów ze środków budżetu Państwa. O taki kredyt może ubiegać się wyłącznie student lub kandydat na studia.

Większość studentów w dużych miastach to przyjezdni, którzy muszą wynajmować pokój prywatnie lub w akademiku. Ponadto, życie w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie jest droższe niż w mniejszych miejscowościach. Część studentów decyduje się na pracę, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Czy warto zatem brać kredyt dla studentów?

Dlaczego warto, chociaż sprawdzić oferty kredytów dla studentów?

Po pierwsze, kwestia lokalizacji lokalu mieszkalnego ma olbrzymi wpływ na jego cenę. Z reguły im bliżej dużych oddziałów uczelni, tym drożej. Z kolei mieszkanie dalej generuje koszta związane z dojazdem, a komunikacja w dużych miastach do tanich nie należy. Za wygodę trzeba płacić, w związku z tym większość studentów wybiera droższe pokoje w lepszej lokalizacji.

Po drugie, nie każdy student dzienny może sobie pozwolić na podjęcie pracy, a nie każda młoda osoba może sobie pozwolić na studia zaoczne przy pracy dziennej. Oczywiście gratulacje dla tych, którym się to udaje, ale znacząca większość studentów po prostu nie ma czasu na dodatkowe obowiązki. A przecież ludzie w tym wieku nie chcą siedzieć tylko w domu i na uczelni. W takiej sytuacji są dwa wyjścia – szczodrzy rodzice, albo kredyt dla studentów.

Dostępne oferty kredytów studenckich

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ofert, a same pożyczki studenckie nie są wysoko oprocentowane. W ich przypadku, banki czerpią korzyści bardziej z ilości podpisanych umów, niż z zysku z pojedynczych. Znaleźć można pożyczki stanowiące zarówno podstawę, jak i uzupełnienie budżetu na życie młodej osoby. Warto poświęcić czas i energię na porównanie ofert i znalezienie tej najbardziej opłacalnej. W dzisiejszych czasach, wiele z dostępnych ofert kredytów dostępna jest na wyciągniecie ręki a nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Z pewnością zaczynanie dorosłego życia w zawodzie z długiem nie jest idealnym rozwiązaniem, ale nie musi też być wyjątkowo uciążliwe. W dodatku pozwoli na godne i spokojne przetrwanie okresu zdobywania kwalifikacji.

Dla kogo kredyt studencki?

Głównym założeniem kredytów studenckich jest wspieranie studentów, którzy nie posiadają zamożnych rodzin. Dlatego też, kredyt taki nie jest dostępny dla wszystkich osób które podjęły naukę na studiach. Każdego roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustala maksymalna wysokość miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie studenta. W roku akademickim 2017/2018 tą maksymalną kwotą przypadającą na członka rodziny i która uprawniała do wzięcia kredytu studenckiego była kwota 2500 zł netto na osobę.

Co będzie potrzebne aby uzyskać kredyt dla studenta? Osoba która jest studentem do uzyskania kredytu będzie potrzebowała dodatkowych poręczycieli. Taką rolę najczęściej pełnią rodzice lub opiekunowie osoby starającej się o uzyskanie takiego kredytu. Poza spełnieniem powyższego warunku o wysokości dochodów w rodzinie, koniecznie będzie również złożenie wniosku o udzielenie kredytu w wybranym banku, zaświadczenie o rozpoczęciu nauki na uczelni oraz wniosek o dochodach poręczycieli kredytu.

Jedną z propozycji kredytów studenckich znaleźliśmy w ofercie banku PKO Bank Polski. Preferencyjny Kredyt Studencki wypłacany jest w wybranych transzach, które mogą wynosić: 400 zł, 600 zł, 800 zł a nawet 1000 zł miesięcznie. Ich liczba nie może przekroczyć 60 transz, a w przypadku studiów doktoranckich nie może przekroczyć 40 transz. Spłata rat kredytu rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty planowanego ukończenia studiów.

Czytaj również

3 Opinie
  1. Żeby uzyskać taki kredyt studencki trzeba też spełnić jakieś wymagania pod względem wieku. Jest on udzielany osobom młodym, czy takim studentom powyżej 30 roku życia również, którzy posiadają już zatrudnienie?

    • Taki kredyt studencki jest dostępny dla tych osób, które rozpoczęły naukę przed ukończeniem 25 roku życia. Ale jeśli mamy więcej lat i zaczynaliśmy studiować przed 25 roku życia i naukę przerwaliśmy i chcemy ją wznowić mając 30, 35 czy nawet 50 lat to możemy również starać się o taki kredyt studencki. Trzeba jednak posiadać zaświadczenie potwierdzającego rozpoczęcie studiów w innej uczelni.

  2. (4/5)

    Wszędzie życie na kredyt. Idziesz studiować – kredyt studencki, chcesz później kupić mieszkanie – kredyt hipoteczny, potrzebujesz dodatkowej gotówki – kredyt gotówkowy albo karta kredytowa. Zycie na kredyt..

Oceń:*