Kredyt oddłużeniowy

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

12 udostępnij na FB

W jakiej sytuacji kredyt oddłużeniowy może okazać się dobrym rozwiązaniem? Taki kredyt skierowany jest głównie do osób zadłużonych, które nie mają możliwości uzyskania dodatkowej gotówki w żaden inny sposób. Kredyt oddłużeniowy to propozycja dla osób, które posiadają zadłużenia różnego typu, od zaciągniętych kredytów i pożyczek, po nie opłacone terminowo rachunki czy faktury.

Jedna z najgorszych możliwych sytuacji w jakiej możemy się znaleźć, to sytuacja zadłużenia. Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno wpaść w pętle zadłużenia. Bardzo dużo ludzi w dzisiejszych czasach bierze kredyty czy dokonuje zakupów z użyciem kart kredytowych. Gdy posiadamy odpowiedni dochód, spłata takich zobowiązań najczęściej nie stanowi dla nas problemu. Sytuacja ta jednak może ulec zmianie, gdy nasza kondycja finansowa ulegnie pogorszeniu – tracimy dotychczasową pracę, bądź też pojawiają się na naszej drodze jakieś nie planowane wydatki.

Czy kredyt oddłużeniowy = kredyt konsolidacyjny?

Kredyt oddłużeniowy to nie do końca to samo co kredyt konsolidacyjny. Konsolidacji kredytów możemy dokonać jeśli posiadamy odpowiednio dobrą historię kredytową, a więc nie posiadamy jakichś dużych opóźnień w spłatach rat kredytów. Poza tym kredyt konsolidacyjny może zostać przeznaczony głównie na spłatę zobowiązań bankowych. Za jego pośrednictwem możemy połączyć kredyty gotówkowe, zadłużenia na kartach kredytowych czy otwarty limit w rachunku osobistym. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego nie połączymy jednak pożyczek zaciągniętych drogą pozabankową czy chwilówek. Może on być faktycznie dobrym rozwiązaniem w sytuacji zadłużenia, ale jeśli spełniamy warunki stawiane przez bank. Niestety większość osób zadłużonych nie będzie w stanie ich spełnić. Albo ze względu na drastycznie negatywną historię kredytową, albo ze względu na to, że posiadają zadłużenia różnego typu (nie tylko bankowe).

Kredyt w sytuacji zadłużenia

Jeśli z różnych powodów nie możemy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny w banku, to powinniśmy rozejrzeć się wśród firm, które posiadają w swojej ofercie kredyt dla zadłużonych lub kredyt oddłużeniowy pozabankowy. Może on być dostępny dla osób znajdujących się w różnych trudnych i skomplikowanych sytuacjach życiowych. Mowa tu zarówno o osobach z negatywną historią kredytową, posiadających zajęcia komornicze czy duże opóźnienia w bieżących płatnościach.

Czy uzyskanie takiego kredytu nie będzie trudne dla osób, które nie mogą poszczycić się zbyt dobrą sytuacją finansową? Uzyskanie takiego dodatkowego zastrzyku gotówki jak kredyt oddłużeniowy ze złym bikiem, nie musi być trudne. Firmy pożyczkowe będą jednak od nas wymagać dodatkowego zabezpieczenia, które będziemy musieli im przedstawić. W przypadku pożyczek pozabankowych udzielanych pod zastaw, takim zabezpieczeniem będzie posiadana nieruchomość, w postaci domu czy mieszkania. Wiadomo jednak że nie każdy posiada takie zabezpieczenie majątkowe. Nieco mniej wymagającą, a jednocześnie bezpieczną opcją mogą okazać się pożyczki z gwarantem a więc kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń. W ich przypadku nie jest konieczne posiadanie jakiegokolwiek zabezpieczenie majątkowego. Trzeba jednak znaleźć taką osobę, która zechce pomóc nam w uzyskaniu takiego kredytu oddłużeniowego. Będzie ona musiała dopilnować tego, by raty pożyczki były terminowo spłacane przez pożyczkobiorcę. W przeciwnym wypadku, obowiązek spłaty pożyczki spadnie na osobę która zdecydowała się pełnić rolę gwaranta.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każda osoba może pełnić rolę gwaranta pożyczki. Osoba taka nie może posiadać żadnych opóźnień w spłacie kredytów czy innych zobowiązań finansowych. Powinna również legitymować się odpowiednio dobrą zdolność kredytową, umożliwiającą terminową spłatę rat pożyczki.

Czytaj również

12 Comments
 1. Wiadomo że najlepsza będzie bankowa konsolidacja, gorzej jednak jeśli nie mamy najmniejszych szans żeby taki kredyt w banku uzyskać. Faktycznie, jak ktoś ma zbyt duże obciążenia, to nie ma co czekać aż one przerosną nasze możliwości finansowe.

 2. Wydaje mi się że taki kredyt oddłużeniowy w wymiarze pozabankowym nie będzie jednak dobrym pomysłem. Koszty takich pożyczek bardzo często przekraczają koszty kredytów bankowych i jeśli dokładnie nie przeanalizuje się umowy, można tylko sobie narobić kolejnych kłopotów.

 3. Oddłużenie można też zrobić kredytem bankowym, tyle że trzeba do tego dobrego doradce finansowego. Wiem że dobry doradca jest w stanie załatwić kredyt konsolidacyjny, nawet jeśli wcześniej bank odrzucił nasz wniosek o kredyt. Kwestia dobrego ogarnięcia, podobnie jak zniżek w ubezpieczeniach 😉

 4. Również zgodzę się z tezą że jednak kredyt konsolidacyjny, w przypadku takiego zadłużenia będzie jednak najbardziej sensownym rozwiązaniem. Z bankiem zawsze idzie się jakoś dogadać, jak będzie problem ze spłatą, a z firmami pożyczkowymi nie ma niestety dyskusji..

 5. Jakie wymagania powinien spełniać wspomniany gwarant, aby uzyskać kredyt oddłużeniowy? W jakim powinien być wieku i czy musi posiadać jakiś określony dochód miesięczny?

  (3/5)
 6. Owszem, taka pożyczka w wielu sytuacjach może nam pomóc wyjść z pętli zadłużenia. Sam byłem w takiej sytuacji że jeden, drugi bank odrzucił mi wniosek o kredyt, więc próbowałem sił w firmach pożyczkowych. Mi taki kredyt oddłużeniowy pomógł, ale głównie dzięki temu że zacisnąłem pasa i już bardziej ostrożnie zacząłem wydawać pieniądze. Czegoś więc mnie to jednak nauczyło.

  (4/5)
 7. To na pewno dobre rozwiązanie jeśli chce się rozpocząć całkowicie nowe życie, bez długów, zadłużeń i odpoczęcia od tego ciągłego wiązania końca z końcem od pierwszego do ostatniego.

  (4/5)
 8. Bez wątpienia najlepsza opcja, by wyjść z takich kłopotów to kredyt z oddłużeniem w postaci kredytu konsolidacyjnego. Jeśli weźmiemy go w banku, to mamy pewność że nie zrujnuje nam jeszcze bardziej budżetu, ponieważ rata zostanie dopasowana do naszej zdolności kredytowej. A konsolidacji możemy poddać zarówno kredyty bankowe jak również chwilówki czy pożyczki pozabankowe.

  (5/5)
 9. Mi niestety bank nie udzielił kredytu konsolidacyjnego o który wnioskowałam i zastanawiam się, czy są inne banki udzielające kredyty oddłużeniowe, które mi go przyznają? Szukam konsolidacji dla dwóch kredytow i kulku pożyczek pozabankowych, łącznie ok 50 000 zł.

  (3/5)
 10. @Anita – może Smartney, to nie bank ale udziela również wysokie pożyczki na spłatę zobowiązań. Może z jakimś dodatkowym żyrantem udałoby się u nich taki kredyt na oddłużenie uzyskać?

  (4/5)
 11. @Patecki wymagania mają jak w banku więc taki kredyt oddłużeniowy niemal bez szans na uzyskanie u nich. Pozostaje poczekać jak wróci oferta Rapida Money. To jedyna firma która realnie taką opcję udostępniała pożyczkobiorcom.

  (5/5)

Oceń: