Kredyt na remont mieszkania lub domu

- gotówkowy czy hipoteczny?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

3 udostępnij na FB

Jeśli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na dowolny cel, udajemy się do banku po kredyt gotówkowy. Gdy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania, naszym głównym celem jest kredyt hipoteczny. A co w przypadku, gdy potrzebny jest mam kredyt na remont mieszkania lub domu? Z jakiej formy finansowania w tym przypadku powinniśmy skorzystać?

Osoby które planują remont mieszkania, czy kompleksowy remont domu, mogą skorzystać z wielu różnych form pozyskania dodatkowej gotówki na ten cel. Pierwszym, najbardziej popularnym rozwiązaniem będzie tradycyjny kredyt gotówkowy. Taki kredyt bankowy możemy przeznaczyć na dowolny cel. A więc w tym wypadku, pieniądze pozyskane w ten sposób możemy przeznaczyć również na remont domu czy mieszkania. Istnieją jednak inne, alternatywne rozwiązania niż kredyt gotówkowy. Które dodatkowo, mogą okazać się rozwiązaniami tańszymi w spłacie.

Pożyczka na remont domu – w którym banku?

Osobom którym zależy na tym, by kredyt na remont posiadał najniższą możliwą do uzyskania ratą miesięczną, powinny zainteresować się kredytem hipotecznym. Tak, nie przesłyszeliście się. Taki rodzaj kredytu możemy przeznaczyć nie tylko na zakup nieruchomości. A więc na budowę domu czy zakup mieszkania. Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć również wtedy, gdy planujemy przeprowadzenie kompleksowego remontu mieszkania czy domu. Jest jednak, jeden główny warunek który powinien zostać spełniony, aby bank mógł udzielić na taki rodzaju kredytu na remont. Otóż, nieruchomość którą planujemy remontować, nie może być obciążona hipoteką. Co to oznacza? Nie może to być nieruchomość, która obciążona jest kredytem hipotecznym.

Kredyt hipoteczny będzie zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jeśli mamy w planach gruntowny remont. Szczególnie jeśli planujemy zaciągnąć duży kredyt na remont, w wysokości 100 000 czy nawet 200 000 zł. Wówczas, kredyt hipoteczny na remont będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko zw względu na znacznie niższe oprocentowanie, w porównaniu do tradycyjnego kredytu gotówkowego. Wybierając kredyt hipotetyczny w celu przeprowadzenia remontu, będziemy mogli również skorzystać z długiego terminu spłaty kredytu np. 15 czy nawet 20 lat. Co nie jest możliwe w przypadku kredytów gotówkowych, gdzie maksymalny okres spłaty nie przekracza najczęściej 8 czy 10 lat.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania – co jest potrzebne?

Formalności w przypadku kredytu hipotecznego na remont, mogą być bardziej skomplikowane niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Wymagane jest nie tylko posiadanie własnej nieruchomości, odpowiedniej zdolności i historii kredytowej. W przypadku takiego kredytu, bank będzie wymagał od nas dodatkowych dokumentów. Takich jak np. numer księgi wieczystej nieruchomości, kosztorysu remontowego czy wycenę nieruchomości. Dłuższy będzie również czas rozpatrywania wniosku o kredyt na remont, który łącznie może trwać nawet do kilku tygodni. Tymczasem w przypadku tradycyjnej pożyczki gotówkowej, rozpatrzenie wniosku nie powinno zająć więcej jak kilka dni roboczych. Dlatego też, ta opcja polecana jest wyłącznie osobom, które mają w planie większy remont mieszkania.

Pożyczka hipoteczna na remont

Nieco mniej formalności czeka nas w przypadku innej bankowej opcji kredytu na remont. Pożyczka hipoteczna jest pożyczką udzielaną na dowolny cel. Jednak jej zabezpieczeniem jest nieruchomość w postaci mieszkania lub domu. W jej przypadku bank wymaga głównie Numer księgi wieczystej dla nieruchomości, która ma pełnić rolę zabezpieczenia pożyczki. Ponadto będzie potrzebny również dokument potwierdzający nabycie prawa do nieruchomości czyli Akt notarialny. Większość banków które udzielają pożyczki hipoteczne na remont mieszkania lub domu, nie wymaga przedstawienia kosztorysu remontowego. Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego na remont, jak również pożyczki hipotecznej wymagany jest określony wkład własny.

Kredyt gotówkowy na remont

Jeśli planujemy remont mieszkania, który nie pociągnie za sobą bardzo dużych kosztów, zdecydowanie mniej skomplikowanym rozwiązaniem będzie w tym wypadku tradycyjny kredyt. Jego rata miesięczna będzie co prawda nieco droższa w spłacie. Jednak jeśli przyjmiemy że koszt remontu wyniesie nas np. 20 000 zł to różnica kosztów, pomiędzy kredytem a hipotecznym, nie powinna być drastycznie duża. W przypadku kredytu gotówkowego, nie będziemy musieli również ponosić kosztów za przygotowanie dodatkowej dokumentacji.

Aby uzyskać kredyt na remont w formie gotówkowej, wystarczy nam do tego celu dowód osobisty, aktywne konto bankowe i dokument potwierdzający uzyskiwane dochody. Bardzo duże grono banków udziela aktualnie kredyt na wyciąg z konta, dzięki czemu nie musimy dostarczać zaświadczenia o dochodach w tradycyjnej postaci.

Alternatywne rozwiązania – Pożyczka pozabankowa na remont

Co w przypadku, gdy nie otrzymamy dodatkowego finansowania w banku, z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej lub negatywnego BIK? Czy firmy pożyczkowe pomogą nam uzyskać kredyt na remont mieszkania? Oczywiście, za pośrednictwem instytucji pozabankowych mamy szansę otrzymać tego rodzaju finansowanie. Będzie to tradycyjna pożyczka gotówkowa na dowolny cel. A więc pożyczka pozabankowa, której głównym celem przeznaczenie może być również remont mieszkania. Z tej opcji, powinny jednak skorzystać wyłącznie osoby, które planują nie duży remont. Taki, którego łączny koszt zamknie się w kwocie nie przekraczającej 10 000 zł. Zwracamy uwagę na to, że koszty pożyczek pozabankowych mogą być wyższe, w porównaniu do kredytów gotówkowych w bankach. Dlatego, większa kwota pożyczki na remont oraz wydłużony okres spłaty, może wiązać się z wyższym oprocentowaniem i prowizją takiej pożyczki.

Czytaj również

3 Comments
  1. Z kredytem hipotecznym na remont będzie ciężko, chyba że staramy się o niego za jednym razem, gdy bierzemy kredyt na dom czy mieszkanie. Ale jak ktoś ma pozytywną historię kredytową i zdolność, to pożyczka hipoteczna na remont będzie jak najbardziej realna.

    (4/5)
  2. Kupę dokumentów chcą do takiego kredytu na remont. Chyba że bierzemy go za jednym razem z kredytem na mieszkanie, to wtedy mniejszy problem.

    (3/5)
  3. Dlatego jak szukałem kredytu na remont mieszkania to sięgnąłem po tradycją pożyczkę gotówkową w Kasie Stefczyka. Łatwiej ją dostać niż w banku, bynajmniej nie wymagają tylu formalności, tyle że dostępna dla osób 30+.

    (4/5)

Oceń: