Kiedy dojdzie przelew, czyli kilka słów o tajemniczym systemie Elixir

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

2 udostępnij na FB
zobacz kiedy dostaniesz swój przelew Bardzo często zastanawiamy się, kiedy dostaniemy przelew na konto bankowe, lub czy wysłany przez nas przelew jeszcze tego samego dnia trafi na konto odbiorcy. Okazuje się, że możemy to w bardzo prosty sposób sprawdzić.

Czekasz właśnie na moment, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie, a może chcesz poinformować jego odbiorcę o tym, kiedy może się go spodziewać u siebie – czy da się precyzyjnie określić termin otrzymania pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie kryje system Elixir.

Zarządzanie przelewami w Polsce

Zarządzanie wymianą przelewami to spore wyzwanie, jedynie w naszym kraju dokonuje się ponad 1,5 mld transakcji rocznie, oznacza to, że dziennie rozlicza się ich ponad 6 mln! Operatorem systemu rozliczeń w Polsce jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która w 1994 roku uruchomiła elektroniczny system rozliczeń (Elixir), odpowiadający za to, aby wymiana informacji rozliczeniowych przebiegała zawsze sprawnie i bezbłędnie, co niekoniecznie oznacza szybko. Na jakiej podstawie można więc ocenić, kiedy przelew dojdzie do odbiorcy?

Jak to działa w praktyce?

Każdego dnia roboczego w Krajowej Izbie Rozliczeniowej odbywają się trzy sesje rozliczeniowe:
– poranna (9:30 – 11:00)
– popołudniowa (13. 30 – 15:00)
– wieczorna (16:00 – 17:30)

Banki, które uczestniczą w platformie Elixir, wyznaczają natomiast swoje sesje wychodzące (podczas których wysyłają zlecone przelewy) oraz sesje przychodzące (kiedy księgują otrzymane przelewy).

Przykład sesji:

– godziny sesji wychodzących: 8:00, 11:45, 14:30
– godziny sesji przychodzących: 11:30, 15:10, 17:30

Jeżeli przyjmujemy, że wszystkie banki mają podobne godziny takich sesji (bez problemu można to sprawdzić w internecie, gdzie dostępny jest aktualny wykaz takich informacji) to dla przykładu możemy założyć, że pensja, która zostanie zapłacona o godzinie 9:00, trafi na II sesję Elixir, co oznacza, że na koncie w Twoim banku środki mają szansę pojawić się po II sesji przychodzącej, a więc ok. godziny 15:10. Łatwo zauważyć, że przelewy, które zlecone zostaną późnym popołudniem, dotrą dopiero kolejnego dnia ok. godziny 11:30, dlatego, jeżeli zależy nam, żeby przelew dotarł w tym samym dniu, należy to zrobić odpowiednio wcześnie – przed wieczorną sesją Elixir.

Szybkie przelewy natychmiastowe

Sesje Elixir odbywają się wyłącznie w dni robocze, dodatkowo zarówno 24. 12, jak i 31. 12 harmonogram sesji rozliczeniowych przewiduje jedynie dwie sesje. Jeżeli okaże się, że nie zdążymy na czas z bardzo ważną płatnością, możemy liczyć na natychmiastowe przelewy obsługiwane przez KIR w systemie Express Elixir. System ten działa przez całą dobę i przez cały rok (również w weekendy i święta), umożliwiając przelew pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie, który liczony jest w sekundach. Przelew natychmiastowy Express Elixir jest usługą płatną, a listę banków, które realizują tego typu przelewy natychmiastowe, można znaleźć na stronie internetowej KIR.

Bardzo podobnie działają również przelewy Bluecash, które mogą dotrzeć do odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu sekund, od momentu dokonania zlecenia przelewu. Za wysłanie takiego przelewu również będziemy musieli ponieść dodatkową opłatę. Uzależniona jest ona, od rodzaju konta i banku z którego dokonujemy takiego przelewu. Taka opłata nie powinna jednak wynosić więcej jak 5 zł. To właśnie tego rodzaju przelewy są najczęściej używane do przelewania pożyczek internetowych, dzięki czemu mogą one w błyskawicznym czasie pojawić się koncie pożyczkobiorcy.

Warto wiedzieć

Tylko przelewy internetowe dają możliwość precyzyjnego określenie czasu, w jakim przelew dotrze do odbiorcy. Jeżeli zdecydujemy się np. na opłacenie rachunku na poczcie, rozliczenie może potrwać nawet kilka dni, warto o tym pamiętać, jeżeli zależy nam, aby pieniądze dotarły sprawnie i szybko.

Czytaj również

2 Opinie
  1. (5/5)

    Warto dodać, że Polski system bankowy na tle zachodnich i amerykańskich – jest jednym z najszybszych na świecie, u nas przelew z banku do banku idzie maksymalnie kilka godzin (oczywiście w dni robocze) także chyba nie mamy na co narzekać 🙂

  2. (4/5)

    Sprawdzają się te godziny przelewów. Ostatnio zlecałem przelew z banku Santander ok godz. 14.00 i już po 17.30 tego samego dnia był na koncie w banku PKO.

Oceń:*