Karta przedpłacona PrePaid

- co warto o niej wiedzieć

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
karty przedpłacone online Co to jest karta przepłacona i czym różni się od tradycyjnej karty płatniczej lub debetowej? Główne korzyści i plusy takich kart przedstawiamy w artykule na łamach Banki24.

Karty przedpłacone PrePaid to obecnie 3-ci najpopularniejszy rodzaj kart płatniczych i plasuje się tuż za kartami debetowymi oraz kredytowymi. Karty przedpłacone PrePaid, działają na zasadzie przedpłat i doładowuje się je tak samo, jak np. telefon środkami pieniężnymi.

Na rynku oferuje ten rodzaj kart wiele banków, dzięki czemu możemy kupić je bez większego problemu i używać do różnych celów. W tym tekście znajdziecie informacje o kartach PrePaid, o ich sposobie działania, przeznaczeniu oraz o tym, dlaczego warto korzystać z takich kart.

Karty przedpłacone PrePaid — czym one są ?

Karty PrePaid, czyli karta przedpłacona to karta płatnicza, która działa na zasadzie doładowania. Jest one wydawana przez niektóre banki w Polsce. Wydawcami karty są MasterCard i Visa. Karty takie można zakupić “od ręki” w cenie kilkunastu złotych w danej placówce bankowej. Aby ją kupić, musimy podać nasze dane osobowe, a tym samym stajemy się ich właścicielami. Nie jest to jednak zobowiązująca czy abonamentowa umowa, a podanie danych odbywa się jedynie ze względów bezpieczeństwa. Karta przedpłacona taka jest normalnie działającą kartą płatniczą. Jeśli wpłacimy na nią pieniądze, będziemy mogli je następnie z niej wydawać. Najczęściej samo prowadzenie karty i podstawowe płatności są darmowe. Przeważnie za wypłacanie pieniędzy w bankomatach innej marki niż naszego banku, sprawdzenie salda czy płatności zagraniczne zapłacimy pewne opłaty tak jak w przypadku kart debetowych, czy kredytowych.

Kartą taką możemy zarządzać w serwisie internetowym danego banku, logując się od niego. Możemy sprawdzić tam np. saldo karty czy jej dane i historię transakcji. Karty PrePaid dostępne są również w formie walutowej np. w Euro czy Dolarach. Działanie karty przedpłaconej w poszczególnych bankach może nieco się różnić, choć główna zasada funkcjonowania takiej karty jest tak sama dla wszystkich banków. Karty takie mogą być również wydawane osobom posiadającym już konto w danym banku oraz osobom, które nie posiadają konta. W pierwszym przypadku zostanie ona “podpięta” do naszego konta a w drugim uzyskamy dostęp jedynie do aplikacji bankowej i samej karty w serwisie elektronicznym.

Jak działają takie karty w praktyce?

Działanie kart przedpłaconych PrePaid jest bardzo proste i nie wymaga wykonywania skomplikowanych czy niestandardowych czynności. Aby móc zacząć korzystać z karty po wydaniu jej przez bank należy ją doładować. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest udanie się do placówki banku oraz osobiste doładowanie karty. Możemy też wpłacić na rachunek karty pieniądze przelewem — bezpośrednio z naszego innego konta bankowego. Jeśli przelew wychodzi z tego samego banku, w którym mamy kartę, środki powinny być dostępne w przeciągu 5 minut. Każda karta przedpłacona posiada swój indywidualny rachunek techniczny, na który możemy otrzymywać przelewy np. od rodziny, znajomych czy samodzielnie wpłacać tam pieniądze.

Gdy posiadamy już pewne saldo na naszej karcie np. 400 zł, możemy rozpocząć płacenie nią. Dzięki karcie można zapłacić np. za rachunek w sklepie w sposób tradycyjny lub zbliżeniowy, rachunek w restauracji, kupić bilety w internecie czy płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty np. MasterCard lub Visa. Wydawać z niej pieniądze możemy jedynie do sumy, jaka znajduje się na karcie — bez możliwości wchodzenia na minus.

Jak wygląda taka karta?

Karta przedpłacona PrePaid jest typową kartą płatnicza i nie sposób jej odróżnić od karty debetowej, czyli tej wydawanej do konta. Również ma ona plastikową tradycyjną prostokątną formę a napisy na karcie są płaskie w przeciwieństwie np. do karty kredytowej. Wzór karty jest stylizowany na kolory danej marki wraz z logiem, choć niektóre banki dają możliwość wyboru innego wzoru czy wyboru niestandardowego malowania. Na karcie również znajduje się numer karty, kod bezpieczeństwa CVV oraz data ważności. Obecnie zdecydowana większość kart posiada chip oraz możliwość płatności zbliżeniowej, choć również niektóre karty mają jeszcze dodatkowo pasek magnetyczny.

Dla kogo są przeznaczone?

Karty przedpłacone PrePaid są przeznaczone dla wielu osób. Z pewnością będą to osoby, które nie chcą wiązać się umowami z bankami, a chcą korzystać w sposób elastyczny i dowolny karty płatniczej. Karta taka może posłużyć nam również za bezpieczny środek wydawania pieniędzy na wakacjach w Polsce i za granicą. W dowolnym momencie możemy ją doładować a w razie kradzieży danych czy samej karty stracimy tylko tyle pieniędzy, ile obecnie się niej znajduje, a nie np. wszystkie środki z konta jak ma to miejsce przy kartach debetowych. Karty takie możemy również przekazywać dzieciom powyżej 13 go roku życia. Z pewnością będzie to dobry sposób na kontrolę ich wydatków, nauczenie obsługi kart płatniczych czy atrakcyjną formę przekazywania kieszonkowego. Możemy ją również podarować jako prezent, oczywiście jeśli będzie ona uprzednio doładowana określoną kwotą pieniężną.

Korzyści i plusy

Karty przedpłacone PrePaid posiadają bardzo wiele różnego rodzaju korzyści i plusów. Do najważniejszych możemy zaliczyć niezobowiązującą formę użytkowania. Kartę taką możemy zakupić w dowolnym momencie “od ręki”, używając ją bez płacenia abonamentu czy wykonywania określonej liczby transakcji jak ma to miejsce w niektórych kontach bankowych. Możemy również taką kartę zamknąć w dowolnym momencie i wykupić nową, jeśli mamy podejrzenie, że została zeskanowana czy jej dane zostały skradzione. Korzystając z tej karty, nie ryzykujemy sowimi wszystkim oszczędnościami i nie musimy obawiać się o płacenie nią np. w internecie na stronach o wątpliwej reputacji. Karta taka doskonale sprawdza się również w codziennym użytkowaniu i nie musimy obawiać się o jakiejkolwiek ograniczenia czy uniedogodnienia. Jest akceptowana wszędzie tam, gdzie inne karty płatnicze.

Do plusów karty przedpłaconej możemy również zaliczyć łatwość jej obsługi. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania, np. na broszurze wydanej do karty, bardzo prosto możemy z niej skorzystać. Z tym zadaniem poradzą sobie osoby, które nie lubią zawiłości bankowych. W wielu przypadkach w takich kartach możemy liczyć np. na oferty promocyjne i cashback lub innego typu bonusy. Karta przedpłacona może posiadać również dzienne limity wypłaty, dzięki czemu możemy zabezpieczyć się przed ew. kradzieżą.

Czytaj również

Oceń:*