Jakie są opłaty za prowadzenie konta bankowego?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Założenie rachunku bankowego z dostępem online to szereg udogodnień, z których możemy korzystać na co dzień. Wspomnijmy choćby o możliwości opłacania rachunków za czynsz, prąd czy gaz bez stania w kolejce, czy realizacji płatności za zakupy w sklepach internetowych, czy na platformach aukcyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie rachunku bankowego, warto dowiedzieć się – ile to kosztuje?

Sięgając pamięcią wstecz, można przypomnieć sobie konta bankowe, w przypadku których trzeba płacić niemal za każdą operację wykonaną w obrębie rachunku. Dodatkowo płatne były również inne udogodnienia jak np. wysłanie przelewu internetowego z wykorzystaniem tokenu czy opłata miesięczna za sam dostęp do bankowości elektronicznej. Na szczęście te czasy minęły już bezpowrotnie i obecnie bez większych przeszkód możemy założyć rachunek bankowy, który nie będzie namaszczony wieloma różnego rodzaju opłatami.

Ile kosztuje prowadzenie konta w banku?

Jeśli dobrze poszukamy i przemyślanie założymy konto bankowe, możemy zapłacić za otwarcie i prowadzenie konta bankowego ani złotówki. Taka opcja będzie bez wątpienia doskonałą opcją dla wszystkich tych, którzy chcieliby założyć darmowe konto internetowe bez stałych dochodów na konto. Przecież nie każdy z nas posiada regularne dochody, które umożliwiłyby pokrycie stałych miesięcznych opłat za prowadzenie konta. Dlatego wśród rachunków osobistych, które oferują nam krajowe banki, znajdziemy również takie konta, które możemy mieć całkowicie bezpłatnie. A więc bez opłat miesięcznych za prowadzenie i bez stałej opłaty za utrzymanie karty debetowej. Wśród nich jest np. mBank eKonto konto bez karty, którego prowadzenie nic nas nie kosztuje. A co więcej mamy możliwość założenia konta bez karty debetowej, dzięki czemu unikamy opłaty miesięcznej za samo jej posiadanie.

Na jakie opłaty powinniśmy zwrócić uwagę zakładają konto w banku

Dwie najważniejsze rzeczy, które powinny przykuć naszą uwagę to opłata za prowadzenie konta i opłata miesięczna za kartę. Co raz więcej banków decyduje się na wprowadzenie takiej opłaty, nawet w przypadku rachunków osobistych, które do tej pory były całkowicie bezpłatne. Jak można uniknąć tych opłat?

1. Jak uniknąć opłaty miesięcznej za prowadzenie konta?

W większości przypadków uniknięcie opłaty za prowadzenie konta możliwe jest przez zagwarantowanie stałych miesięcznych wpływów pojawiających się na koncie osobistym. Znajdziemy jednak i takie konta, jak wspomniane już wcześniej eKonto w mBanku, które jest kontem bezwarunkowo bezpłatnym w prowadzeniu. A więc w jego przypadku nie jest konieczne spełnienie dodatkowego warunku, aby uniknąć opłaty za prowadzenie. Jest to bez wątpienia jedno z najtańszych, o ile nie najtańsze konto bankowe które założymy całkowicie przez internet i bez wychodzenia z domu.

2. Jak uniknąć opłaty miesięcznej za kartę debetową?

Jak już wspomnieliśmy, jest to możliwe, jeśli założymy konto internetowe bez karty. A takiej opcji nie posiadają niestety wszystkie banki. Jeśli jednak nasze konto bankowe charakteryzuje się darmowym prowadzeniem, ale posiada opłatę miesięczną za utrzymanie karty debetowej czy płatniczej, to możemy jej całkiem łatwo uniknąć. W przypadku wielu kont osobistych, wystarczy wykonanie przynajmniej jednej czy kilku transakcji bezgotówkowych, z wykorzystaniem karty płatniczej. Może to by płatność kartą w sklepie, na stacji benzynowej czy płatność za zakupy w internecie, wykonana raz w miesiącu.

O jakich innych opłatach powinniśmy jeszcze pamiętać?

Musimy mieć również na uwadze, że niektóre banku lubią również wprowadzać opłaty za dodatkowe operacje wykonywane w ramach konta bankowego. Mogą to być dla przykładu prowizje za wypłaty gotówkowe z bankomatu, opłata za przelewy internetowe (opłata co raz rzadziej już spotykana) czy realizacja zleceń stałych z konta. Na te oraz inne opłaty warto więc zwrócić uwagę, zakładając rachunek w banku. Z jednej strony bank zachęca nas do tego, by założyć konto bankowe przez internet od zaraz, a z drugiej strony musimy czujnie przyglądać się opłatom, które wiążą się z otwarciem i uruchomieniem takiego konta.

Czytaj również

Oceń: