Jak wyrobić paszport?

Krok po kroku

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Warto odpowiednio wcześnie zadbać o wyrobienie ważnego paszportu, planując wyjazd za granicę. Głównie z powodów procedur urzędowych, które trwają około miesiąca. Dlatego najlepiej zadbać o to dużo wcześniej. Sprawdź, jak wyrobić paszport krok po kroku i na co zwrócić przy tym uwagę.

Co będzie potrzebne do wyrobienia paszportu?

Aby wyrobić paszport, obywatel musi przygotować wypełniony formularz paszportowy. Dowód wniesienia stosownej opłaty i/lub dokumenty uprawniające go do ulgi albo zwolnienia z tej opłaty. Do wniosku trzeba również dołączyć jedno aktualne zdjęcie paszportowe. Które wykonano nie wcześniej, niż pół roku przed ubieganiem się o dokument. Jeśli petent wstąpił za granicą w związek małżeński i w związku z tym zmienił nazwisko, będzie musiał do podania dołączyć także odpis polskiego aktu małżeństwa.

W urzędzie podczas składania podania trzeba będzie pokazać również stary paszport, jeśli nadal pozostaje aktualny, oraz dowód osobisty. Jeśli urzędnik będzie miał wątpliwości co do tożsamości petenta lub przedstawionych dokumentów, może poprosić o dodatkowe dokumenty. Potwierdzające tożsamość i obywatelstwo polskie, np. akt urodzenia czy prawo jazdy.

Gdzie składa się wniosek o wydanie paszportu?

Urzędy wojewódzkie podają na swoich stronach w internecie adresy punktów paszportowych na swoim terenie. Petent może skorzystać z dowolnej placówki paszportowej. Ale musi się pojawić w niej osobiście. Jeśli paszport wyrabia się dla osoby kompletnie ubezwłasnowolnionej, w urzędzie wymagana jest obecność zarówno opiekuna, jak i podopiecznego. Podczas przyjmowania wniosku urzędnik pobiera od petenta odciski palców, które dołącza do podania.

Ile czeka się na wydanie nowego paszportu?

Zwykle nowy paszport zostaje wyrobiony w ciągu jednego miesiąca. Czasami jednak ten okres może się nieco wydłużyć, np. w czasie przedwakacyjnym. Wówczas, gdy wielu Polaków ubiega się jednocześnie o ten dokument. Dlatego zaleca się, żeby nowy paszport wyrobić sobie odpowiednio wcześniej przed podróżą. Najlepiej jeszcze w okresie ważności starego dokumentu.

Co zrobić, gdy nowy paszport jest potrzebny błyskawicznie? Jeśli petent musi szybko wyjechać za granicę z uwagi na sytuację losową, np. pogrzeb lub wypadek bliskiej osoby, może poprosić o wydanie paszportu tymczasowego. Ta procedura trwa o wiele krócej od standardowej. Jednak taki dokument jest ważny tylko przez rok.

Po złożeniu wniosku w urzędzie, petent otrzymuje potwierdzenie z indywidualnym numerem sprawy (numerek pod kodem paskowym). Dzięki niemu można łatwo sprawdzić w internecie, czy dokument jest już gotowy do odbioru. Można to również zweryfikować przez telefon w danym urzędzie wojewódzkim.

Jak odebrać nowy paszport z urzędu?

Gdy wiadomo już, że nowy dokument czeka na odbiór, trzeba zgłosić się po niego osobiście do tego samego punktu, w którym składano podanie. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość petenta, najlepiej dowód osobisty. Obywatel, który posiada stary paszport, musi go okazać w okienku. Urzędnik przedziurawi stary dokument, anulując tym samym jego ważność. Jeśli znajdują się w nim ważne jeszcze wizy, należy je pokazać w urzędzie, aby uniknąć ich przebicia.

Warto przy tym sprawdzić poprawność danych w dokumencie. Gdyż drobna literówka lub niewyraźny wizerunek twarzy w paszporcie mogą potem przysporzyć podróżnikowi wiele kłopotu.

Jak długo paszport zachowuje ważność?

Standardowo paszport zachowuje ważność przez 10 lat od dnia wydania. Termin końca ważności danego dokumentu jest w nim podany wraz z pozostałymi danymi. Warto to sprawdzać od czasu do czasu, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki przed wyjazdem za granicę. Niektóre kraje spoza Unii Europejskiej wymagają, aby paszport turysty był ważny jeszcze przez pewien czas po jego wizycie. W związku z tym, pogranicznik może odmówić wpuszczenia przyjezdnego, którego paszport wkrótce straci ważność.

Wizy z poprzedniego paszportu nadal zachowują ważność, mimo że sam dokument jest już nieaktualny. Dlatego przy wyjeździe do kraju, w którym obowiązują wizy, należy wziąć ze sobą oba paszporty – zarówno stary, jak i nowy.

Jeśli paszport, a w szczególności strony ze zdjęciem identyfikacyjnym i danymi osobowymi oraz odciskami linii papilarnych, ulegnie uszkodzeniu, trzeba będzie wyrobić sobie nowy dokument.

Jak wyrobić polski paszport za granicą?

Procedura za granicą wygląda bardzo podobnie, jak w kraju, z tym, że odbywa się w najbliższym konsulacie polskim. Należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość petenta, najlepiej wystawione przez Polskę. Jeśli zaginął paszport, który był jedynym dokumentem identyfikacyjnym, procedura znacznie się skomplikuje.

bez-paszportu

Gdzie można pojechać bez paszportu?

Na podstawie ważnego dowodu osobistego można wjechać do państw Unii Europejskiej, oraz pozostałych krajów, które należą do strefy Schengen, takich, jak Szwajcaria lub Czarnogóra. Polacy z dowodem osobistym mile widziani są również w Gruzji oraz w Watykanie. W przypadku terytoriów zamorskich i zależnych krajów unijnych sprawa wygląda różnie. Bez paszportu nie wjedzie się na pewno na Arubę, Curacao i Sint Maarten. Nawet tam, gdzie teoretycznie dowód jest akceptowany, mogą pojawić się problemy z lokalnymi urzędnikami celnymi.

Warto pamiętać, że nawet tam, gdzie można wjechać na dowód osobisty, paszport może okazać się niezbędny przy korzystaniu z pomocy medycznej i urzędowej, oraz z lokalnych usług, takich jak np. wynajem samochodu. Poza tym, najlepiej mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości, żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji w przypadku utraty jednego z nich.

Trzeba także zwrócić uwagę na ograniczenia długości pobytu bez wizy oraz termin upływu ważności dowodu osobistego. Paszport trzeba mieć przy sobie również w przypadku lotu z przesiadką pomiędzy terytoriami, które pozwalają na wjazd na podstawie dowodu osobistego!

Część państw pozwala Polakom na wjazd na podstawie dowodu osobistego. Niemniej jednak, paszport warto posiadać, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się potrzebny. Procedura jego wyrobienia jest prosta, warto więc o to zadbać już teraz.

Czytaj również

Oceń: