Jak szybko uporać się ze spłatą karty kredytowej?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
jak spłacić kartę kredytową?

Wyprzedaże w centrach handlowych, piątkowe nocne imprezy ze znajomymi, weekendowe wypady za miasto – i to wszystko na kredyt, a dokładniej mówiąc na kartę kredytową. Wielu jej użytkowników właśnie w taki sposób wpada w finansowe tarapaty. Korzystamy z dostępnego na karcie limitu bez zastanowienia, a później mamy problemy ze spłatą zadłużenia.

W pułapkę finansową z powodu nieodpowiedzialnego korzystania z karty kredytowej wpadło już wiele osób. Czy da się wyjść z matni, jaką jest pętla zadłużenia? Podpowiadamy jak szybko pozbyć się długów na karcie kredytowej.

Jak szybko spłacić zadłużenie na karcie?

Korzystasz z przyznanej Ci przez bank karty kredytowej przez cały miesiąc, a później oddajesz całe swoje wynagrodzenie na jej spłatę i znowu musisz jej używać, aby mieć za co żyć? Pora z tym skończyć. Musisz jak najszybciej przerwać to błędne koło. Jak pozbyć się długów? Po pierwsze natychmiast przestań je powiększać. W tym celu będziesz musiał od razu zrezygnować z używania karty kredytowej. Jeśli nie potrafisz się powstrzymać, po prostu potnij kartę, aby nie dało się jej używać. Od tej chwili, zamiast oddawać się niekontrolowanym zakupom, skupisz się wyłącznie na spłacie zadłużenia na swojej karcie. Zacznij od spłacania wymaganej minimalnej miesięcznej kwoty i drastycznego ograniczenia swoich codziennych wydatków.

Nie kupuj nowych ubrań, nie chodź do kina, restauracji, ani na imprezy na mieście. Nie wpadaj do baru po drodze do pracy, tylko przygotowuj kanapki w domu. Dokładnie zaplanuj swój domowy budżet. Najlepiej co tydzień rób dokładną listę zakupów na kilka następnych dni i ściśle się jej trzymaj. Nie kupuj czegoś „bo akurat było w promocji”, ponadto zrezygnuj z drogich i niezdrowych przekąsek typu chipsy, słodycze oraz z napojów gazowanych i gotowych dań na tackach, które są o wiele droższe niż żywność nieprzetworzona. Zapewne będziesz musiał nauczyć się gotować- to nie tylko pozwoli Ci zdecydowanie zmniejszyć wydatki na życie, ale z pewnością przysłuży się też Twojemu zdrowiu.

Całkowicie zrezygnuj również z używek typu alkohol i papierosy i przeznacz całą zaoszczędzoną w ten sposób miesięcznie kwotę na spłatę zadłużenia karty kredytowej. Po dokonaniu cięć w wydatkach, ze zdziwieniem stwierdzisz, że pod koniec miesiąca zostaje Ci w portfelu nawet do kilkuset złotych, które możesz przeznaczyć na pozbycie się długu. Jeszcze bardziej przyspieszysz proces wychodzenia z zadłużenia, zwiększając swoje dochody. Praca dodatkowa to w Twojej sytuacji właściwie konieczność. Zacznij, więc wieczorami pracować online piszą teksty na zlecenie, obrabiając graficznie zdjęcia, czy robiąc tłumaczenia. Możesz również poszukać dodatkowego zajęcia jako kelner, kasjer lub pracownik wykładający towar w hipermarkecie. Pamiętaj, że żadna uczciwa praca nie hańbi. Ofert zatrudnienia najlepiej szukać w Internecie na portalach ogłoszeniowych. Znalezienie dorywczego zajęcia w ramach zlecenia nie powinno zając Ci więcej niż kilka dni.

Wpłacaj wszystkie zaoszczędzone oraz dodatkowo zarobione pieniądze na rachunek karty kredytowej, a Twoje zadłużenie będzie szybko się zmniejszać. W zależności od kwoty, którą masz do spłacenia, całkowite wyjście z długów powinno Ci zająć nie dłużej niż kilka do kilkunastu miesięcy.

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

Po spłaceniu zadłużenia oczywiście nie musisz całkowicie zrezygnować z posiadania karty kredytowej. Jest to bardzo przydatne narzędzie, pod warunkiem, że podczas jego użytkowania przestrzega się kilku prostych zasad.

Pamiętaj więc aby:
1. Korzystać z karty kredytowej tylko w wyjątkowych sytuacjach- z pewnością nie należy do nich wyprzedaż w sklepie odzieżowym.
2. Pożyczać tylko tle, ile naprawdę potrzebujesz.
3. Zawsze oddawać dług w tak zwanym okresie bezodsetkowym. W zależności od banku wynosi on pomiędzy 52 a 54 dni. Wpłacając całą wykorzystaną kwotę w do końca tego okresu rozliczeniowego, nie zapłacisz żadnych odsetek od pożyczonych środków. Będą one stanowić tak zwany darmowy kredyt, który umożliwia karta kredytowa. W miarę szybkie wyjście z zadłużenia jest możliwe, ale będzie wymagało zaangażowania, dyscypliny i systematyczności. Planowanie wydatków zarządzanie domowym budżetem to nie Twoje mocne strony? Poszukaj pomocy w tej dziedzinie w Internecie. Wielu blogerów finansowych całkowicie za darmo doradza jak wyjść z długów, jak zarządzać pieniędzmi i wreszcie jak osiągnąć wolność finansową.

Czytaj również

Oceń:*