Inwestowanie w kryptowaluty

- Sylwester Suszek (BitBay)

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Ciekawa historia związana z Bitcoinem dotyczy niejakiego Laszlo Hanyecz, który w 2010 roku zakupił dwie pizze w restauracji Papa John’s pizzas, w mieście Jacksonville na Florydzie i zapłacił za nie.. 10 tysięcy Bitcoinów. Wówczas były one wartości około 30 dolarów. Tymczasem dzisiaj, w 2020 roku sprzedając na platformie BitBay taką sumę Bitcon’ów otrzymalibyśmy równowartość ponad 400 milionów złotych. Platforma Bitbay zaczynała swoje funkcjonowanie w 2014 roku, a więc w momencie gdy wartość Bitcoina nie była aż taka duża. Każda osoba która zdecydowała się wówczas inwestować swoje oszczędności w BTC w dłuższej perspektywie, mogła znacząco pomnożyć zainwestowane środki. Czy 6-letnia historia polskiego BitBay’a zna podobne przypadki jak historia Laszlo Hanyecz?

Sylwester Suszek BitBay

Sylwester Suszek (BitBay)

W 2016 roku mało który trader giełdy interesował się krypto. Pamiętam, jak pojechaliśmy kiedyś na spotkanie w Warszawie. Był tam jeden człowiek, który przyznał się, że trochę BTC wykopał, a potem o tym całkiem zapomniał. Niestety, nie zabezpieczył sobie środków i przepadły.

Inwestowanie w kryptowaluty powszechnie uznawane jest za bardzo ryzykowną inwestycję. Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić, ponieważ osoba która nie ma zbyt dużego pojęcia na ten temat i podejmująca niezbyt odpowiedzialne kroki, faktycznie może stracić zainwestowanie pieniądze. I to w bardzo krótkim czasie…

Obojętnie, w co inwestujemy, zawsze ważne jest rozpoznanie i zrozumienie rynku. W przypadku kryptowalut trochę inaczej powinniśmy tez pojmować stratę i zysk. Stracę, jeśli sprzedam walutę na dołku. Jeśli nie sprzedam, nadal mam walutę, która ma szanse na odbicie. Czy się odbije – na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć wspomniana przed chwilą znajomość rynku. Jednak tracę lub zyskuję, dopiero w momencie zawarcia transakcji.

Inwestowanie w kryptowaluty

Co w takim razie powinniśmy wiedzieć na temat inwestowania w kryptowaluty, jako osoba stawiające pierwsze swoje kroki w tym kierunku? Gdzie powinniśmy zgłębić dodatkową wiedzę na ten temat? Zanim zdecydujemy się zarejestrować na giełdzie BitBay w celu inwestowania pieniędzy w kryptowaluty?

Wiedza na temat pierwszych kroków na giełdzie BitBay i ogólnie, jeśli chodzi o trading, jest dostępna w centrum pomocy, na głównej stronie giełdy. Zawarte w nim są artykuły z niezbędną wiedzą i każdego nowego użytkownika, a także osoby, które jeszcze się nie zarejestrowały, a chcąc rozpocząć trading, zachęcam do przeczytania tych informacji. Z nich naprawdę wiele się dowiedzie i znacznie łatwiej będzie Wam rozpocząć grę na giełdzie i z mniejszym ryzykiem utraty środków. Na platformie znajdziecie także Akademię BitBay, w której są publikowane artykuły tj. czym jest Bitcoin, jak rozpocząć przygodę z giełdą, analizy techniczne prowadzone przez naszego analityka. Znacznie łatwiej rozpoczynać inwestycje, jeśli ma się pojęcie o tego rodzaju działaniach.

Nie tylko Bitcoin – Tether, Ethereum, LiteCoin..

Bitcoin to nie jedyna kryptowaluta dostępna na platformie BitBay. Aktualnie mamy możliwość inwestowania aż w 30 cyfrowych walut. Na jakiej zasadzie dobierane są konkretne waluty, które są widoczne na platformie BitBay? Przecież jest ich znacznie więcej…

Wszystkie projekty muszą być bardzo dobrze i szczegółowo analizowane, aby wprowadzić na giełdę te, które sprawdzą się najlepiej. Zwracamy również uwagę na opinie użytkowników naszej platformy. Nowe waluty będą się pojawiać. W ciągu ostatnich tygodni dodaliśmy Tether w parze do Bitcoin, Ethereum, LiteCoin, oraz Chainlink. Mamy również nowe rynki do złotówki, a mianowicie LINK i Maker. Aktualnie jesteśmy w trakcie prowadzenia wywiadów pogłębionych z naszymi użytkownikami, aby poznać ich potrzeby, oczekiwania względem BitBay.

W jaką kryptowalutę zainwestować?

Aby zakupić 1BTC aktualnie musielibyśmy posiadać około 40 tysięcy złotych. Większość kryptowalut można jednak zakupić po znacznie niższej cenie. Skąd jednak mamy wiedzieć, w którą warto zainwestować. Czytać jakieś opinie na specjalistycznych forach, obserwując codzienny kurs?

Każdą walutę trzeba obserwować, bo za każdą z nich stoi projekt a za projektem stoją ludzie. Na pewno warto monitorować rynki wybranych walut. Na naszych mediach społecznościowych są publikowane analizy techniczne, które prowadzi Sebastian Seliga, świetny analityk. Opowiada o prognozach, które wynikają z obserwacji rynków i zachowań kryptowalut. Oczywiście w internecie znajdziemy wiele osób, które zajmują się takimi analizami i na pewno warto się zagłębić w te tematy, aby mieć szerszy pogląd na sytuacje. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze możemy zyskać. Inwestując środki, trzeba liczyć się ze stratą. Zawsze zalecam inwestycję pieniędzy, które nie są nam potrzebne na już, do przeżycia. To powinny być „wolne” środki, które przez jakiś czas będą mogły być nieruszone lub nie zaboli nas ich utrata.

Kryptowaluty – jak zarobić i nie stracić?

Czy istnieje skuteczna metoda na inwestowanie w kryptowaluty, tak aby jak najwięcej zyskać a nie stracić?

Żadna metoda nie da 100% pewności zysku. Rynek jest zbyt zmienny, zbyt podatny na manipulacje. Jedyna metoda to uważna obserwacja tego, co dzieje się na rynku oraz na świecie pod względem gospodarczym, ekonomicznym, politycznym.

W którym miejscu większość osób popełnia najwięcej błędów, kiedy rozpoczyna swoją przygody z inwestowaniem w kryptowaluty?

Dużo osób nie zaznajamia się z giełdą, z kryptowalutami i tym jak ten mechanizm działa. A później okazuje się, że wpłacili środki i stracili je na wystawieniu niekorzystnych transakcji lub po prostu z uwagi na zmieniający się kurs. Przed zainwestowaniem trzeba poznać ten temat. Gra na giełdzie powinna przede wszystkim opierać się na wiedzy. Nie idźmy ślepo za tłumem.

Kryptowaluty a podatki

W przypadku zysku wypracowanego np. na lokacie terminowej nie musimy się martwić zapłatą podatku. Ponieważ w tym przypadku robią to za nas banki pomniejszając należną wartość odsetek o 19 proc. (tzw. podatek Belki). Jak to wygląda w przypadku uzyskania przychodów z tytułu handlu kryptowalutami?

Na BitBay użytkownicy mogą wygenerować historię transakcji za cały rok, tylko w podziale na 4 pliki, ponieważ maksymalny zakres czasu w jednym pliku to 3 miesiące. Na tej podstawie mogą rozliczyć swój podatek od kryptowalut. Od 2019 roku jest to w świetle prawa polskiego, obowiązkiem każdego obywatela Polski.

Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na rynek krypotwalut? I jak obecnie przedstawia się sytuacja na BitBay?

W czasie pandemii tematyka Blockchain zyskała na popularności i jest to odczuwalne również na rynku kryptowalut. Możemy zaobserwować progres w dziedzinie e-commerce, a to bardzo sprzyja płatnościom w kryptowalutach. Rozwój cyfryzacji sprawia, że zaufanie do świata kryptowalut ciągle wzrasta i coraz więcej osób chce w ten sposób inwestować swoje środki. Bitcoin w trakcie pandemii zaczął być nawet porównywany do złota. Największe wzrosty zainteresowania kryptowalutami zostały zaobserwowane od końca kwietnia do końca czerwca i ruchy na rynku kryptowalut wtedy także były intensywne. Na giełdach obsługujących kryptowaluty te aktywności są bardzo zmienne i oczywiście zależą od sytuacji gospodarczej kraju, świata i od wydarzeń bezpośrednio w świecie kryptowalut. Sytuacja na naszej platformie jest bardzo dobra, wciąż przybywa nowych użytkowników, codziennie odbywa się wiele transakcji. Niedługo zostanie wprowadzonych sporo nowości więc będzie jeszcze lepiej.

giełda kryptowalut BitBay
Rozmawiał: Karol Jaszewski

Czytaj również